Nejlepší pomocník v domácnosti? Obyčejný ocet, který nahradí hned několik úklidových prostředků

Nejlepší pomocník v domácnosti? Obyčejný ocet, který nahradí hned několik úklidových prostředků Zdroj: Shutterstock

Nejen jako zálivka na salát, nebo k ochucení polévky. Obyčejný ocet toho umí mnohem víc! V domácnosti dokáže směle nahradit spoustu drahých úklidových prostředků. Ocet je prostě všestranným pomocníkem, díky kterému levně a zároveň ekologicky uklidíte klidně celý dům. Jakým způsobem jej tedy můžete použít?

K leštění skel, zrcadel a nábytku s lesklým povrchem

Místo toho, abyste vyhazovali peníze za drahé čisticí prostředky na leštění oken a zrcadel, vystačíte si s klasickým octem a vodou. Smíchejte jeden díl octa s jedním dílem vody a roztok dejte do rozprašovače. Okno, zrcadlo nebo třeba lesklou kuchyňskou linku pak rovnoměrně postříkejte a přeleštěte hadříkem.

Zdroj: Shutterstock

Jako čistič myčky

Kupujete si k čištění myčky speciální prostředky? K pravidelnému čištění si vystačíte i s pouhým octem: Skleněnou misku naplňte dvěma šálky octa, misku poté dejte do vrchní přihrádky myčky a myčku zapněte na režim s nejvyšší teplotou. Voda se během režimu mytí smíchá s octem, čímž se myčka do hloubky vyčistí.

Tip: Až budete příště umývat nádobí, místo leštidla zkuste do myčky nalít obyčejný ocet. I za použití octa se bude umyté nádobí lesknout jako obvykle.

K údržbě mikrovlnky

Octem můžete vyčistit také vnitřní část mikrovlnné trouby: Do hrnku nalijte jeden díl octa a jeden díl vody. Tento roztok v mikrovlnce zahřejte až do bodu varu a nechte jej dvě minuty vařit. Poté hrnek s octovým roztokem vyndejte a vnitřek mikrovlnky otřete hadříkem, který může být opět namočený v octové vodě.

Jako aviváž a k vyčištění pračky od vodního kamene, nečistot a zápachu

Z takové pračky dokáže ocet úspěšně odstranit vodní kámen a usazenou špínu. Jak na to? Do bubnu pračky nalijte jeden litr octa a nechte pračku prát na nejvyšší možnou teplotu. Pračku tímto způsobem čistěte jednou měsíčně. Kromě toho, že pračku vyčistíte, zbavíte ji i nepříjemného zápachu.

Tip: Zkuste ocet použít místo aviváže. Takto vyprané prádlo bude měkčí a poddajnější a nebojte - octem nebude vůbec cítit.

Zdroj: Shutterstock

K odstranění připálenin, mastnoty, zaschlé špíny a vodního kamene

Tam, kde používáte tekutý písek i další krémové čističe, vyzkoušejte další vychytávku z octa: Z octa a jedlé sody (v poměru 1:1) umíchejte čisticí pastu, kterou odstraníte připáleniny, mastnotu nebo zaschlou špínu na sklokeramické desce nebo na hrnicích. Tato pasta vám pomůže odstranit také vodní kámen ve vaně, umyvadle či toaletě.

K dezinfekci povrchů a odstranění zápachu

Velkou výhodou octa je, že jej můžete použít k dezinfekci povrchů všeho druhu. Roztokem octa a vody, naředěným v poměru 1:1, omyjete třeba kuchyňskou pracovní desku nebo vytřete podlahu. Kromě toho, že ocet působí dezinfekčně, odstraňuje také nepříjemný zápach. Octový roztok tak využijte i při čištění ledničky.

Autor:
Publikováno: 26. 6. 2023 16:40 Nahlásit obsah