Co prozradí brada o vašem zdraví? Za jejím tvarem nestojí jen genetika

Co prozradí brada o vašem zdraví? Za jejím tvarem nestojí jen genetika Zdroj: Shutterstock

Věřili byste tomu, že za to, jaký má naše brada tvar může naše dětství? Že to zní šíleně? Ovšem vědci, kteří přišli s touto teorií, zkoumali přibližně 6 600 dospívajících dětí ve věku od 12 do 17 let a všechny jejich domněnky se díky tvaru brady potvrdily. Jak je to možné?

Podle těchto vědců dokáže naše dětství opravdu velmi významně ovlivnit tvar brady a čelistí. Tak se pojďte s námi společně podívat na jednotlivé rysy, a co to o tomto typu člověka vypovídá.

Vyklenutá brada

Lidé s vyčnívající dolní čelistí se mohou pochlubit svalnatou postavou a silnou kostrou, ovšem někteří mohou být náchylní i k obezitě. Pokud je čelist symetrická, je tedy určitě zděděná od jednoho z rodičů nebo prarodičů.

Šikmá brada

Tento tvar brady naopak vypovídá o člověku to, že jeho tělo není příliš zpevněné a má také predispozice k barvosleposti. Většinou tento člověk vážil po narození jen pár kilogramů a i tento tvar brady je dědičný.

Zdroj: Shutterstock

Asymetrická brada

Asymetrická čelist není dědičná a postupem času se teprve vyvíjí. Člověk s asymetrickou čelistí měl v dětství nedostatek bílkovin, například kvůli brzkému odstavení od matky v době kojení, také kvůli obezitě či kouření. Důvodem tohoto všeho může být velmi početná rodina anebo nízká úroveň příjmu, která mohla ovlivnit výživu daného člověka a také kvalitu lékařské péče v tak raném věku.

Jak poznat, zda máte asymetrickou čelist:

  • Žvýkáte buď na levé či pravé straně, nikdy ne zároveň.

  • Zubní plak je na některých zubech mnohem více než na jiných.

  • Někdy vám krvácí dásně.

Symetrická plochá brada

Podle výsledků této studie se ukázalo, že symetrická plochá čelist je plně zděděný rys a s tím, jaké měl člověk dětství, vůbec nijak nesouvisí.

Autor:
Publikováno: 6. 6. 2023 15:35 Nahlásit obsah