Co skrývají testery kosmetiky v drogeriích? Kromě nové rtěnky si můžete domů přinést kožní infekci nebo opar

Co skrývají testery kosmetiky v drogeriích? Kromě nové rtěnky si můžete domů přinést kožní infekci nebo opar Zdroj: Shutterstock.com

Při výběru nové kosmetiky v drogeriích řada z nás uvítá, když si odstín make-upu a očních stínů nebo sytost řasenky může nejprve vyzkoušet pomocí testeru. I když díky testerům kosmetiky okamžitě zjistíme, zda je pro nás daný produkt vhodný, nebo ne, obezřetnost je na místě. Testery totiž bývají líhništěm nebezpečných bakterií.

I hezky vypadající testery jsou kontaminovány bakteriemi

Stojany s kosmetikou v mnoha drogeriích disponují testery, díky nimž si můžete na místě vyzkoušet konkrétní typ make-upu, pudru, tvářenky, očních stínů, řasenky nebo rtěnky. Stav některých testerů kosmetiky vám sám napoví, abyste se jich rozhodně nedotýkala. A co testery kosmetiky, který vypadají hezky a neporušeně? Jsou vůbec čisté a po zdravotní stránce bezpečné?

Podle odborníků i neporušené a hezky vypadající make-up testery mohou být kontaminovány velkým množstvím bakterií, které způsobují řadu nepříjemných onemocnění. “V testerech jsme našli bakterii Staphylococcus aureus (tj. zlatého stafylokoka), který způsobuje infekce kůže, nebo bakterii Propionibacterium mající vliv na tvorbu akné. Některé testery obsahovali rovněž bakterii Enterobacter, která vede k infekcím dolních dýchacích cest. Dále jsme našli bakterii Enterococcus faecalis způsobující infekci močových cest a bakterii Aeromonas mající za následek gastroenteritidu,” vysvětluje Richard Khaw, který působí v oddělení School of Chemical & Life Sciences v singapurské Nanyang Polytechnic.

Podle tohoto vědce lze někdy v kontaminovaných testerech kosmetiky najít i kvasinky Candida a Aspergillus. Některá kosmetika, jenž si vzal Richard Khaw do hledáčku, obsahovala také nechvalně známý virus Herpes simplex způsobující opary.

Zdroj: Shutterstock.com Jak se bakterie, viry a houby na testery dostanou?

Na testery předává mikroorganismy každý člověk, který tuto pomůcky v drogerii použije. Naše tvář i ostatní části těla jsou totiž přirozeně kolonizované dobrými a špatnými bakteriemi. Když do testerů předáme bakterie špatné, včetně případných virů či kvasinek, můžeme tak ohrozit zdraví dalšího člověka, který po nás tester použije.

Podle Richarda Khawa však může dojít i ke křížové kontaminaci. A to tehdy, když kosmetický tester použije po sobě více lidí.

Mikroorganismy milují vlhké prostředí

Takové BB krémy, make-upy, balzámy na rty, rtěnky, řasenky, linky na oči a další vlhké kosmetické produkty s vysokým obsahem živin, jsou doslova živnou půdou pro bakterie. Některé typy bakterií se v těchto vlhkých produktech mohou namnožit v řádu 48 až 72 hodin natolik, že mohou způsobit nepříznivé zdravotní stavy.

Tato kosmetika má proto kratší trvanlivost a jako tester by se měla v drogerii velmi často vyměňovat. Tento typ testerů nikdy rozhodně nepoužívejte na citlivá místa, jako je tvář, rty, nebo dokonce oči. Tedy v případě, že si nechcete z kamenného obchodu odnést opary, puchýře, zánět kůže nebo infekci dýchacích cest.

Zdroj: Shutterstock.com Bezpečnější jsou testery se suchou kosmetikou

Tužky na obočí a oční linky nebo oční stíny v sobě mají minimální podíl vlhkosti. Když je tedy coby tester vyzkoušíte na svém hřbetu ruky, měly by být pro vás relativně bezpečnější.

“Tato suchá kosmetika neposkytuje mikroorganismům příznivé podmínky pro jejich množení. Na takových očních stínech nebo tužkách se proto nenalézá nadměrný počet bakterií, který by mohl ohrozit vaše zdraví,” říká Richard Khaw.

Testery kosmetiky od nejšpinavějších po méně špinavé

Nejde pouze o podíl vlhkosti. Richard Khaw na testery kosmetiky pohlíží i s ohledem na to, jakým způsobem je daný produkt v kontaktu s lidmi a částmi jejich těla. Podle toho seřadil testery kosmetiky od nejšpinavějších po méně špinavé. Souhlasíte s tímto žebříčkem?

  1. Volný pudrový základ
  2. Rtěnka
  3. Lesk na rty
  4. Tekutý základ (bb krém, tekutý make-up)
  5. Tuhý pudr s polštářkem
  6. Tvářenka
  7. Řasenka
  8. Tužka na oči
  9. Oční stíny
  10. Tužka na obočí
Autor:
Publikováno: 9. 7. 2020 14:00 Nahlásit obsah