Co všechno se děje s naším mozkem půl minuty před smrtí?

Co všechno se děje s naším mozkem půl minuty před smrtí? Zdroj: Shutterstock

Smrt bohužel k životu člověka patří a každý z nás již alespoň jednou dumal nad tím, co se pravděpodobně honí hlavou lidem, kteří umírají. Říká se, že člověku před očima přeběhne celý život, je tomu ale skutečně tak?

Ačkoliv je téma smrti velmi nepříjemné a někteří lidé se mu záměrně vyhýbají, je to něco, co potká každého z nás. Ohledně odchodu z tohoto světa existuje nespočet nezodpovězených otázek a právě proto lidé z časopisu Vice rozhodli na tohle téma vytvořit výzkum. Australský neurolog Cameron Shaw kvůli tomuto experimentu provedl pitvu lidského mozku a snažil se zjistit, co se uvnitř něj odehrává jen několik sekund před smrtí.

Mozek, na kterém se tento vědecký výzkum prováděl, patřil ženě, která pochopitelně před svou smrtí s darováním souhlasila. Při pitvě doktor Shaw podrobně popisoval jeho strukturu a také vysvětlovat, jak složení mozku ovlivňuje průběh umírání.

Zdroj: Shutterstock Podle tohoto doktora mozek umírá v několika fázích – tím, že se krev do mozku dostává zespodu, během deseti až dvaceti sekund odumírají jeho vnější vrstvy, které mají na starost naši povahu a morálnost. Poté odumírá vrstva, která ovládá paměť a komunikaci a jako poslední odumře jádro. Jednoduše lze tedy říci, že jen pár sekund před smrtí umírá naše osobnost a charakter, základní instinkty však bojují až do úplného konce.

Přestože tento výzkum nezodpověděl otázky, na co přesně umírající člověk myslí, je velmi zajímavý a poučný. Zcela jistě však v této době výzkumů a vědeckých pokroků můžeme očekávat, že se o smrti a lidském mozku dozvíme ještě mnoho velmi zásadních informací.

Autor:
Publikováno: 4. 3. 2021 14:02 Nahlásit obsah