Jak často měnit zubní kartáček, mezizubní kartáček a hlavici elektrického zubního kartáčku: Vše má svá pravidla

Jak často měnit zubní kartáček, mezizubní kartáček a hlavici elektrického zubního kartáčku: Vše má svá pravidla Zdroj: Shutterstock

Pravidelné čištění zubů je základ. Tak, jako dbáme na zubní hygienu, bychom měli myslet i na pomůcky, které při ní používáme. Aby péče o zuby byla stoprocentní, je třeba klasický zubní kartáček, mezizubní kartáček či náhradní hlavici elektrického zubního kartáčku pravidelně měnit. Jak často?

Kdy je čas vyměnit klasický zubní kartáček? Jednou za tři měsíce

Zajímá vás, jak často měnit klasický zubní kartáček? Mnohem častěji, než si myslíte. Dospělí i děti by měli svůj zubní kartáček měnit každé tři měsíce. Pokud budete tuto pomůcku na čištění zubů používat déle, stane se rezervoárem bakterií, což může negativně ovlivnit vaše zdraví.

Nejen, že si starým kartáčkem na zuby, který má opotřebovaná a roztřepená vlákna, své zuby již dostatečně nevyčistíte. Jelikož se na jeho vláknech množí bakterie, můžete jeho dalším používáním narušit zubní tkáň a podpořit vznik zubního kazu.

Tip: Zubní kartáček neuchovávejte v krytech, které podporují množení bakterií. Naopak jednou za 14 dnů svůj zubní kartáček dezinfikujte, a to například v 100procentním bílém octu.

Zdroj: Shutterstock Pravidla výměny zubního kartáčku

✓ Klasický kartáček vyměňujte alespoň jednou za tři měsíce.

✓ Chcete-li jej vyměňovat častěji, začněte používat nový zubní kartáček vždy první den v novém měsíci.

✓ Máte za sebou infekční onemocnění? Po uzdravení starý zubní kartáček vyhoďte a začněte používat nový.

Jak často měnit hlavici elektrického zubního kartáčku

Stejně jako klasický zubní kartáček také náhradní hlavici elektrického zubního kartáčku měňte jednou za tři měsíce. Z jakého důvodu? Stará náhradní hlavice má opotřebená, změkčená a roztřepená vlákna, kvůli čemuž již nedokáže plnohodnotně odstranit zubní plak. V případě, že si všimnete, že vlákna jsou ohnutá či roztřepená, hlavici elektrického zubního kartáčku vyměňte za novou mnohem dříve.

Zdroj: Shutterstock Výměna mezizubního kartáčku: Alespoň jednou za dva týdny

Kromě klasického zubního kartáčku či elektrického zubního kartáčku byste v rámci své zubní hygieny měli každý den používat také mezizubní kartáček. Jak je to s jeho výměnou? Pokud jej opravdu používáte dennodenně, vyměňte jej za nový alespoň po dvou týdnech. 

V případě mezizubního kartáčku se však velmi brzy ohne drátek, jeho štětinky se roztřepí nebo vypadají. Právě proto není od věci měnit tuto dentální pomůcku ještě častěji dle potřeby.

Zdroj: Healthline.com

Autor:
Publikováno: 4. 5. 2021 10:30 Nahlásit obsah