Jak efektivně na popraskané paty? Vystačíte si s tím, co najdete běžně doma

Jak efektivně na popraskané paty? Vystačíte si s tím, co najdete běžně doma Zdroj: Shutterstock

Zatímco každý den poctivě pečujeme o pokožku našeho obličeje, péči o naše chodidla dost často podceňujeme. Výsledkem tak mohou být suché a popraskané paty. Nežli s tímto nevzhledným a bolestivým problémem vyrazíte na pedikúru, popraskané paty můžete ošetřit i tím, co máte doma. Vyzkoušejte následující triky, díky nimž se vaše paty opět zacelí.

Rýžová mouka, med a ocet

Jak na to: Ze 3 lžiček rýžové mouky, 1 lžičky medu a 3 kapek octa vytvořte kašičku. Svá chodidla si namočte na 10 minut do vlažné vody, poté touto směsí své nohy jemně vyčistěte. Opakujte dvakrát až třikrát týdně.

Rýžová mouka pokožku vašich chodidel vyčistí a dodá jí potřebné minerály. Med má antiseptické účinky, díky čemuž hojí praskliny na patách. Ocet jako mírná kyselina napomáhá odlupování staré pokožky, neboť ji dokáže změkčit.

Tip: Blahodárné účinky medu můžete využít i jinak. Několik lžic medu přidejte do misky s horkou vodou, do které následně na 20 minut ponořte svá chodidla. Poté ze svých nohou ostraňte starou kůži pomocí pemzy.

Zralý banán

Jak na to: Dva zralé banány rozmačkejte na hladkou kaši. Tuto směs pečlivě naneste na svá chodidla a nechte 20 minut působit. Poté opláchněte. Tento postup opakujte každý den po dobu dvou týdnů - dokud nebudete spokojená s výsledkem.

Banán obsahuje látky, které dokážou dokonale zvláčnit kůži vašich nohou. V banánu najdete také vitaminy A, B6 a C, které mají vliv na pružnost kůže a příznivě ovlivňují její hydrataci.

Zdroj: Shutterstock

Listerine a ocet

Jak na to: Připravte si směs z 1 šálku ústní vody Listerine, 1 šálku bílého octa a 2 šálků vody. Svá chodidla namočte do této směsi po dobu 15 minut. Poté z nich pomocí pemzy odstraňte suchou kůži. Tento postup opakujte každý den, dokud se vám paty nezahojí.

Listerine obsahuje thymol a alkohol, tedy látky, které ničí plísňová onemocnění, léčí praskliny a zklidňují pokožku. Naopak kyseliny obsažené v octu pokožku chodidel změkčí, čímž usnadní její odstranění.

Rostlinný olej nebo vepřové sádlo

Jak na to: Silnou vrstvu oleje (nebo vepřového sádla) si naneste na předem omytá a osušená chodidla. Na nohy si navlečte ponožky a olej (sádlo) nechte působit přes noc. Opakujte každý večer před spaním.

Rostlinné oleje i vepřové sádlo se skvěle vstřebávají do lidské kůže. Navíc obsahují spoustu vitaminů (například A, D nebo E), které vyživují a hydratují pokožku.

Jedlá soda

Jak na to: Do misky s vlažnou vodou vsypte 3 polévkové lžíce jedlé sody. V této směsi namáčejte svá chodidla po dobu 15 minut. Poté nohy osušte a obruste je pemzou. Opakujte dvakrát do týdne.

Jedlá soda působí jako exfoliant. Stejně jako třeba peeling odstraňuje mrtvé buňky a má protizánětlivé vlastnosti.

Vazelína a citronová šťáva

Jak na to: Na 20 minut svá chodidla namočte do teplé vody. Mezitím si připravte směs ze 4 kapek čerstvé citronové šťávy a 1 kávové lžičky vazelíny. Poté, co své nohy osušíte, touto směsí namažte své popraskané paty. Navlečte si ponožky a nechte působit přes noc. Opakujte každý večer před spaním.

Kyselina citronová, která je obsažena v citronové šťávy, podporuje odlupování staré kůže a regeneraci nových kožních buněk. Vazelína zase vaše nohy hydratuje.

Autor:
Publikováno: 13. 9. 2021 13:59 Nahlásit obsah