Nadešel ten správný čas pročistit organismus. Pusťte se do podzimního detoxu

Nadešel ten správný čas pročistit organismus. Pusťte se do podzimního detoxu Zdroj: Shutterstock

Je tu podzim a nadešel čas pořádně pročistit váš organismus. Po horkém létě a teplých prvních podzimních dnech se musíme připravit na změnu počasí a stále se ochlazující vzduch a s tím spojené časté zdravotní potíže - jak dýchací, tak i známky únavy a oslabení.

Jak poznáte, že vaše tělo toto pročištění potřebuje? Je to jednoduché, musíte vědět, co je třeba sledovat. Poradíme vám!

Bolí vás častěji hlava, máte skvrny na kůži, cítíte velkou únavu, i když nevykonáváte žádnou fyzicky náročnou práci, bolí vás klouby, vaše váha šla rychle nahoru a upadáte do melancholie? Pokud je vaše odpověď ano, tak na nic nečekejte a začněte s detoxem.

Příprava je důležitá

Na účinný detox organismu musíte vaše tělo důkladně připravit a proto několik dnů před samotným procesem omezte konzumaci těchto potravin.

  • pití černého čaje,
  • kávy,
  • mléka, alkoholu,
  • vyhněte se moučným výrobkům,
  • sladkostem,
  • masu a sýrům

Dva až tři dny proto konzumujte pouze zeleninu a ovoce. Věřte, že i když zejména první den budete chtít přestat, je důležité vytrvat, protože potřebujete pročistit hlavně tlusté střevo. Pokud jste dostatečně odvážní, můžete zkusit klystýr nebo projímadlo. Pijte jenom vodu a bylinkové čaje. Pokud jste zvládli první den, gratulujeme a můžete pokračovat.

Zdroj: Shutterstock

Játra

Protože játra čistí vaše tělo od všech toxinů, zasluhují si zvýšenou péči a nejlépe jim pomůžete konzumací mrkve, zelného salátu, kurkumy, avokáda, jablek, řepy a zeleného čaje. Ti odolnější si mohou dopřát také česnek, který je znám svými účinky proti rakovině, infekci a hlavně čistí a léčí vaše játra.

Střeva

Tady se doporučuje jíst hlavně špenát, citron, brokolice, avokádo, Chia semínka, ovoce, jablečný ocet a zelený čaj. Nezapomínejte na pelyněk, ten dráždí nervová zakončení v ústech, stimuluje produkci žaludečních šťáv a jídlo se lehce stráví. Díky pelyňku se zbavíte také střevních parazitů. Stačí 1 lžička rozemletého pelyňku s velkým množstvím vody každý den, nejlépe mezi jídly.

Ledviny

Pijte hodně ovocných koktejlů, třeba ten ze zázvoru, petržele, kurkumy a dýňových semínek, nezapomínejte na spoustu ovoce, zejména pomeranče a mandarinky, z nichž si můžete vymačkat šťávu a tu popíjet celý den. V žádném případě nekupujte sirup. Vhodný je také čaj z přesličky rolní a z kopřivy dvoudomé. Tyto byliny mají silné močopudné účinky, přičemž i detoxikují organismus a zlepšují celkovou funkci močových cest a ledvin.

Slinivka

Dopřejte si každý den kiwi, citron, ananas a zelný salát. Vyzkoušejte také ovocný salát s trochou citronové šťávy, dýňovou polévku, čekanku a zeleninové saláty. Pokud se neobejdete bez cukru, bílý nahraďte přírodním nerafinovaným nebo fruktózou. Nevyhýbejte se ani špenátu, česneku, brokolici, hroznům a vynikající je také pampeliškový čaj.

Vašemu detoxu velmi napomůže pobyt v sauně a mírné cvičení, třeba jóga nebo procházky v přírodě.

Autor:
Publikováno: 18. 9. 2023 14:07 Nahlásit obsah