Konvičkování: Toto alternativní řešení vás zbaví ucpaného nosu a zkrátí průběh rýmy

Konvičkování: Toto alternativní řešení vás zbaví ucpaného nosu a zkrátí průběh rýmy Zdroj: freepik

Ucpaný nos nemusíte při chřipce či rýmě léčit pouze klasickými kapkami. Chcete-li propláchnout nosní sliznici, dejte na alternativní řešení a vyzkoušejte metodu konvičkování. Proplachování nosu konvičkou naplněnou roztokem vody a soli má stejný účinek jako nosní kapky. Tato metoda je ale šetrnější k našemu zdraví a navíc na ní nevzniká závislost.

K výplachu stačí sůl a čistá voda

Nejen v lékárnách jsou v současnosti k dostání speciální plastové konvičky na výplach nosu. Metoda konvičkování v kostce funguje tak, že do konvičky nalijete vlažnou vodu, do které přidáte lžičku kuchyňské nebo mořské soli. Tímto roztokem si následně propláchnete nosní dutinu.

V případě ucpaného nosu budete pociťovat podobné úlevné účinky, jako byste použili klasický nosní sprej nebo kapky. Ovšem v případě konvičkování si vaše tělo na roztoku vody a soli nikdy nevypěstuje závislost.

Zdroj: Shutterstock.com

Metoda převzatá od jogínů

Metoda konvičkování je vlastně očistným postupem, který vyznavači zdravého životního stylu převzali od jogínů. Konvičkování prvoplánově souvisí s pravidelnou hygienou nosních dutin a je úžasnou prevencí proti nemocem horních dýchacích cest.  Solným roztokem si nos můžete pravidelně proplachovat, i když jste nachlazení nebo máte rýmu. Konvičkování vás totiž zbaví nejen ucpaného nosu, ale dokáže zkrátit průběh těchto nemocí až o několik dnů. 

První pokusy provází obavy a strach

Konvičkování je šetrnou metodou, kterou zvládne každý. Lidé, kteří jej pravidelně praktikují, říkají, že se není opravdu čeho bát a že je tato metoda spíš o zvyku. Právě při prvních pokusech výplachu nosu konvičkou můžete zažívat nepříjemné pocity až strach. Jde spíš ale o psychický blok, protože máte obavy, že vám slaný roztok poteče přes nosní dutinu přímo do krku a vy se pak zakuckáte. 

Zdroj: Shutterstock.com

Základní postup při konvičkování

  1. Při rýmě a nachlazení naplňte konvičku vlažnou vodou a přidejte lžičku kuchyňské nebo mořské soli. Sůl nechte v konvičce dokonale rozpustit. Poté konvičkou ještě mírně protřepte.
  2. Jděte do koupelny, postavte se k umyvadlu a svou hlavu mějte přímo nad ním. Zadělejte horní větší otvor konvičky a malý spodní otvor konvičky přiložte k jedné nosní dírce. Nakloňte hlavu na druhou stranu tak, aby mohl solný roztok volně odtékat z druhé nosní dírky. Tzn. pokud jste konvičku přiložili k pravé nosní dírce, mějte svou hlavu nakloněnou na pravou stranu (a naopak).
  3. Během proplachování nosu klidně a pravidelně dýchejte otevřenými ústy.
  4. Až bude roztoku v konvičce pouze polovina, vrhněte se na vyplachování také druhé nosní dírky.
  5. Na závěr konvičkování se vysmrkejte.
Autor:
Publikováno: 9. 11. 2021 10:49 Nahlásit obsah