Koronavirus může mít u dětí příznaky podobné Kawasakiho chorobě. Nejvíce dětských pacientů hlásí USA a Velká Británie

Koronavirus může mít u dětí příznaky podobné Kawasakiho chorobě. Nejvíce dětských pacientů hlásí USA a Velká Británie Zdroj: Shutterstock.com

Britské a americké děti trápí v současnosti záhadné zánětlivé onemocnění, které se svými příznaky podobá vzácné Kawasakiho chorobě. Děti mají přetrvávající horečku, jejich tělo je poseto vyrážkou, trpí bolestmi žaludku a rovněž zvrací. Lékaři mají podezření, že tento závažný stav u dětí způsobuje právě nový koronavirus.

Viníkem záhadného zánětlivého onemocnění je zřejmě koronavirus

V úterý 11. května americký stát New York zaznamenal již 85 případů vzácného zánětlivého onemocnění u dětí, jehož viníkem je dle odborníků pravděpodobně nový koronavirus. Tyto děti vykazovaly symptomy podobné syndromu toxického šoku a Kawasakiho nemoci, což je velmi vzácné zánětlivé onemocnění.

Kawasakiho choroba se projevuje dlouhodobými horečkami nad 40 stupňů Celsia, velmi silnou bolestí břicha, zvracením, netypickou vyrážkou, oteklými lymfatickými uzlinami i potížemi s dýcháním. Právě tyto příznaky mají i děti ze státu New York, z nichž tři bohužel zemřely. Symptomy Kawasakiho nemoci se u nich přitom zkombinovaly se symptomy toxického šoku. Děti měly také srdeční problémy a oteklé krevní cévy.

Zdroj: Ctvnews.ca Zemřelé děti s příznaky Kawasakiho choroby byly pozitivní na koronavirus

Guvernér New Yorku Andrew Cuomo v tiskovém prohlášení poznamenal, že zemřelé děti byly pozitivní na COVID-19. V krvi většiny dalších dětí, které se ve státě New York potýkají se záhadným zánětlivým syndromem, lékaři našli protilátky vůči koronaviru. Tyto děti tak dříve prodělaly COVID-19, a to často i bez příznaků.

"Jeden ze zemřelých byl pětiletý chlapec, který chodil do základní školy. Další byl teenager. Podle našich informací neměli žádná další onemocnění. V současné době však prověřujeme dvě další podezřelá úmrtí," uvedl guvernér státu New York Andrew Cuomo.

Podobné případy zaznamenává i Velká Británie, Španělsko nebo Itálie

Podobné záhadné zánětlivé onemocnění je hrozbou nejen pro děti v USA, shodné případy hlásí rovněž Velká Británie, Španělsko, Francie či Itálie. Že se u dětí může koronavirus projevit jako vážný zánětlivý syndrom připomínající svými symptomy Kawasakiho chorobu upozorňují i někteří britští lékaři, kteří se starali o děti postižené právě neznámým zánětlivým onemocněním.

Zdroj: Dailymail.com O tomto problému konkrétně sepsal studii britský pediatr Shelley Riphag, který se staral o osm dětí ve věku čtyři až čtrnáct let, jež byly v polovině dubna hospitalizované na JIP v dětské nemocnici Evelina London. U všech těchto osmi dětí se prokázal záhadný zánětlivý syndrom, všechny měly následně pozitivní test na protilátky proti koronaviru. V minulosti tak COVID-19 již prodělaly a tento virus se u nich podle dětského lékaře Shelleyho Riphaga později projevil jako zánětlivý syndrom.

Britské a španělské úřady sepsaly varování pro pediatry

"Výsledky, které tato studie prokázala, jsou velmi znepokojivé," komentoval britský virolog Jeremy Rossman, který působí na University of Kent. Na základě studie Shelleyho Riphaga poslala britská Národní zdravotní služba (NHS) upozornění všem dětským lékařům. 

Podobné varování jako britští kolegové sepsala rovněž Španělská asociace pediatrie. Ve svém prohlášení poukazuje na to, že spousta dětí školního věku, jež se dostala do kontaktu s koronavirem, následně trpí neobvyklými bolestmi žaludku s příznaky silného zánětu žaludku a střev. Následně je mohou postihnout srdeční problémy nebo mohou upadnout do toxického šoku.

Autor:
Publikováno: 18. 5. 2020 13:48 Nahlásit obsah