Máte neustále chladné ruce a nohy? Můžete trpět vzácnou chorobou

Máte neustále chladné ruce a nohy? Můžete trpět vzácnou chorobou Zdroj: Shutterstock

Pokud i vy jste jedním z těch, kteří mají bez ohledu na počasí téměř neustále studené ruce a nohy, můžete být jedni z mála, kteří trpí onemocnění s názvem Raynaudův syndrom.

Kromě studených nohou mohou být příznaky tohoto syndromu také studený nos, uši a i bradavky, ovšem tyto části jen zřídka. Ačkoliv během chladných měsíců si těchto příznaků nemusíme ani všimnout, během těch letních by to již mělo být zřejmé. Je však také důležité zmínit, že Raynaudův syndrom postihuje mnohem více ženy než muže, a to až z 80%. Bohužel však nejde jen o studené ruce či nohy. Kromě chladu naše končetiny může trápit také blednutí nebo brnění. Postupně se tyto nepříjemné pocity prodlužují a od počátku, kdy trvaly například jen pár minut, mohou později trápit klidně i několik hodin.

Dokonce také lidé, kteří tímto onemocněním trpí, uvedli, že nastaly i situace, kdy dokonce své končetiny ani necítili a u některých došlo i ke zmodrání. Proto lékaři také nabádají své pacienty, pokud se u nich některý z těchto symptomů objeví, aby je okamžitě navštívili.

Zdroj: Shutterstock A kvůli čemu dochází k Raynaudově syndromu? Pravděpodobně se tohle onemocnění objeví, když je přerušený či nedostatečný průtok krve do končetin. V podstatě dojde k zúžení tepének, které ke končetinám vedou. Někteří lidé se s tímto syndromem již narodí (primární Raynaudův syndrom) a někteří lidé jej během svého života, kvůli svému životnímu stylu získají (sekundární Raynaudův syndrom). Většinou se Raynaudův syndrom objevuje kvůli stresu, častému prochladnutí anebo také díky kouření.

Proto, abyste tomuto onemocnění předešli, udržujte své ruce i nohy v teple a můžete vyzkoušet i některý z doplňků stravy, který vám napomůže k prokrvení organismu, například koenzym Q10, ginkgo bilobu, nebo také mátu a borůvky.

Autor:
Publikováno: 20. 9. 2021 09:01 Nahlásit obsah