Muchničky - parazit, který napadá člověka i vašeho domácího mazlíčka

Muchničky - parazit, který napadá člověka i vašeho domácího mazlíčka Zdroj: Shutterstock.com

Když se vašemu domácímu mazlíčkovi na kůži udělá sebemenší flíček, zkoušeli jste hledat na internetu, co by to mohlo být? Často se tito zděšení páníčci dočítají opravdu strašlivé věci. Ovšem ne proto, že by byl internet plný falešných zpráv, ale proto, že když má člověk strach, má tendenci hledat věci, které jeho obavy ještě zesílí.

Léto je především ročním obdobím, kdy se vyskytují nejrůznější druhy hmyzu a obzvláště před některými bychom naše čtyřnohé miláčky měli chránit. Když však na jeho těle naleznete podivné a těžko vysvětlitelné kousnutí či flíčky, měli byste navštívit vašeho veterináře a nechat mazlíčka vyšetřit.

Nejčastějším parazitem, který může vašeho kamaráda potkat je klíště, avšak může se jednat i o černou mušku neboli muchničku, přičemž právě stopy po jejím kousnutí jsou téměř totožné, jako s kousnutím od klíštěte. Muchničky se vyskytují především v okolí rybníku a řek, a ačkoliv vypadají neškodně, mohou vás i vašeho mazlíčka bolestivě poštípat a dokonce jejich štípnutí může vyvolat mnohem horší reakci než je štípnutí od ovádů.

Zdroj: shareably.net Samičky muchniček se živí krví a u zvířat často napadají oblast kolem očí, uší, hlavu nebo nohy, avšak když nemají příliš na výběr, kromě zvířat si troufnou i na člověka. Jejich kousnutí kromě běžné bolestivé reakce může vyvolávat i alergickou reakci, což je však mnohem závažnější problém.

Jediným pozitivem, které muchničky mají je fakt, že nejsou přenašeči nemocí, jako například klíšťata. Pokud však u své kočky nebo pejska zpozorujete nadměrné podráždění pokožky, zarudlé místo, které si váš mazlíček neustále olizuje, ztrátu chuti, únavu až apatii, neváhejte a vezměte ho k veterináři, který mu udělá potřebná vyšetření a najde příčinu jeho stavu.

Autor:
Publikováno: 20. 6. 2018 11:08 Nahlásit obsah
Loading...