Nechcete se v létě spálit? Na opalovací sezonu vás už teď připraví betakaroten

Nechcete se v létě spálit? Na opalovací sezonu vás už teď připraví betakaroten Zdroj: Shutterstock.com

Těšíte se na to, až začnete v létě chytat bronz? Abyste se neopalovala spíš do ruda a předešla bolestivým spáleninám od sluníčka, je na čase, abyste se na letošní opalovací sezonu připravila několik týdnu dopředu. Začněte dodržovat následující zásadu, díky které se v létě nespálíte, a budete se naopak pyšnit dokonalým opálením.

Betakaroten: Příprava na intenzivnější opalování

Je samozřejmé, že před tím, než v létě vyjdete na sluníčko, namažete se krémem s ochranným faktorem, který odpovídá vašemu fototypu a době strávené na slunci. Zvýšit obranyschopnost své pokožky před slunečním zářením můžete však i díky betakarotenu. Zvlášť pokud už teď víte, že vás za pár týdnů čeká dovolená u moře.

Zaměřte se už nyní na zvýšenou konzumaci mrkve, manga, jablek, červené řepy, dýní a rajčat. Všechny tyto druhy ovoce a zeleniny oranžové, červené či žluté barvy obsahují právě betakaroten, který naše tělo využívá jako provitamin vitaminu A. Tuto látku najdete i v zelenině zelené barvy. Betakaroten je přítomný třeba v brokolici, špenátu nebo kapustě.

Zdroj: Shutterstock.com Proč byste měla betakaroten, který funguje jako antioxidant, začít užívat nejpozději 4 týdny před startem opalovací sezony?

  • Betakaroten ochrání vaši kůži před poškozením nadměrným slunečním zářením.
  • Díky betakarotenu se snadněji opálíte.
  • Betakaroten zajistí, že vaše opálení bude rovnoměrnější.

Jak na dokonalé opálení prostřednictvím betakarotenu

Až se budete slunit na pláži u moře, měla byste vědět, že samotný betakaroten vás před spálením od sluníčka rozhodně neochrání. Proto vždy použijte opalovací krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem. S opalováním na sluníčku to navíc určitě nepřehánějte, kůži máte přeci jenom jednu.

Co tedy dělat, abyste v létě dosáhla opravdu dokonalého opálení? Nejméně jeden měsíc před zahájením vaší první letošní opalovačky začněte ve zvýšené míře konzumovat ovoce a zeleninu obsahující betakaroten. Tento důležitý antioxidant můžete svému tělu dodávat také ve formě doplňku stravy. Ideální příjem betakarotenu je přitom 6 mg denně.

Co dalšího je dobré vědět

  • Betakaroten jezte i během opalování.
  • Tento provitamin vitaminu A konzumujte také jeden celý měsíc po konci vaší opalovací sezony. Vaše opálení vám tak vydrží mnohem déle.

Zdroj: Shutterstock.com

Sluníčko svému tělu dávkujte postupně

Až se pustíte do opalování, sluneční paprsky si dávkujte vždy postupně. Nejprve buďte na sluníčku pouze 15 minut denně, za několik dnů tuto dobu prodlužte vždy o dalších deset minut. Vaše pokožka, namazaná opalovacím krémem s ochranným faktorem, si na sluneční paprsky lépe zvykne a snížíte tím i riziko vzniku kožních nádorů.

Tip: Mezi 11. a 14. hodinou, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší, své tělo přímým slunečním paprskům raději nevystavujte vůbec.

Autor:
Publikováno: 29. 5. 2019 14:01 Nahlásit obsah