O náchylnosti ke koronaviru rozhoduje krevní skupina: Zranitelnější jsou lidé s typem A, odolnější pak majitelé krevní skupiny 0

O náchylnosti ke koronaviru rozhoduje krevní skupina: Zranitelnější jsou lidé s typem A, odolnější pak majitelé krevní skupiny 0 Zdroj: Shutterstock.com

O tom, zda budete náchylnější ke koronavirové nákaze a zda budete toto virové onemocnění hůře prodělávat, rozhoduje také vaše krevní skupina. Na základě testů u dvou tisíc nakažených ve Wu-chanu na tuto skutečnost poukazuje tým čínský vědců. Nejzranitelnější jsou podle nich lidé s krevní skupinou A.

Čínští vědci zkoumali 2173 lidí nakažených koronavirem

Čínští vědečtí pracovníci Čongnamské nemocnice při Wuchanské univerzitě se zaměřili na krevní skupinu celkem 2173 osob, u kterých byla diagnostikována nákaza novým typem koronaviru. V rámci svého výzkumu se nejprve zaměřili na to, jakým způsobem jsou jednotlivé krevní skupiny rozloženy v oblasti Wu-chanu, odkud nakažení pocházeli.

Vědci vedení Wangem Sing-chuanem chtěli navíc prostřednictvím testů zjistit, která krevní skupina je vůči koronaviru nejnáchylnější. Na základě svého výzkumu se dobrali výsledku, že v místní populaci bylo nejvíce nakažených lidí s krevní skupinou A, u kterých byl průběh koronavirové nákazy mnohem těžší nežli u jiných krevních skupin.

Zdroj: Shutterstock.com 41 procent lidí s COVID-19 mělo krevní skupinu A

Co tedy říkají čísla? Podle čínských vědců je krevní skupina 0 zastoupena v běžné místní populaci z 34 procent, krevní skupina A pak z 32 procent. Zhruba 41 procent pacientů s onemocněním COVID-19 mělo krevní skupinu A, zatímco lidí s krevní skupinou 0 onemocnělo zhruba 25 procent.

Ze zkoumaného vzorku 2173 wuchanských pacientů zemřelo na koronavirus celkem 206 osob. Ze zveřejněné studie vyplývá, že 85 z nich mělo krevní skupinu A. To odpovídá 41 procentům všech úmrtí.

Zdroj: Shutterstock.com Zpráva čínských vědců informuje o typech A a 0, o dalších nic neříká

„Tento výzkum je užitečný pro zdravotníky, laická veřejnost by jej však neměla brát příliš vážně. Jestli máte krevní skupinu A, rozhodně nepanikařte. Neznamená to, že stoprocentně onemocníte novým typem koronaviru. A pokud máte krevní skupinu 0, rozhodně nejste v absolutním bezpečí. Důležité je stále dodržování základní hygieny a dodržování pokynů, které vydaly úřady,“ upozornil v rozhovoru pro South China Morning Post vědec Gao Ying dai, který pracuje ve Státní laboratoři experimentální hematologie v čínském Tchien-ťinu.

Podle čínských vědců z Čongnamské nemocnice při Wuchanské univerzitě, kteří výzkum týkající se nákazy koronavirem a krevních skupin zpracovali, jsou výsledky předběžné a vyžadují ještě další ověření. V každém případě upozorňují na to, že by zdravotnický personál měl u nakažených novým koronavirem brát v potaz právě jejich krevní skupinu. Na závěr zbývá upozornit, že se zpráva čínských vědců zaměřuje na krevní skupiny A a 0, o dalších typech krevních skupin už neinformuje.

Autor:
Publikováno: 19. 3. 2020 13:02 Nahlásit obsah