Věštění na Štědrý den: Svou budoucnost poznáte z polínek, jablečné slupky i vykvetlé barborky

Věštění na Štědrý den: Svou budoucnost poznáte z polínek, jablečné slupky i vykvetlé barborky Zdroj: Shutterstock.com

Štědrý den je magickou dobou, která se v minulosti pojila s věštěním budoucnosti. Naši předkové se během celého 24. prosince oddávali úkonům, v nichž se odrážely staré pohanské obyčeje. Věštění na Štědrý den jim umožnilo nahlédnout pod pokličku toho, co je v budoucnu čeká. Předpovědět budoucnost si zkuste podle vánočního věštění i vy.

Vykvetlá barborka

Natrhala jste si na svátek svaté Barbory, tedy 4. prosince barborky? Pokud vám tyto větvičky třešní, višní či zlatého deště do Štědrého dne vykvetly, znamená to, že se do roka vdáte. V minulosti si navíc dívky jednotlivé větvičky barborek popisovaly jmény chlapců, na které myslely. Která větvička vykvetla jako první, tohoto chlapce si měla dívka vzít.

Věštění z polínek

Pokud jste svobodná, vyzkoušejte na Štědrý den také další vánoční věštění. Za svá záda si naskládejte polínka. Po jednom polínku pak po paměti sáhněte. Polínko, které vytáhnete, bude charakterizovat vašeho budoucího manžela, který bude například vysoký, štíhlý nebo hrbatý.

Třesení bezem

Svobodné dívky, které se chtěly provdat, v minulosti nevěštily pouze z polínek. Po Štědrém večeru chodily za chalupu, kde třásly bezem nebo jiným stromem. Používaly často veršovánku “Třesu třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý dnes?”. Ze které strany následně zaštěkal pes, do těchto končin se měla dívka provdat. 

Házení botou za hlavu

Jakým způsobem se dále dozvědět, že vás v příštím roce čeká svatba? Stoupněte si zády ke dveřím a hoďte za sebe botu. Jestliže bota padne patou ke dveřím, zůstanete v příštím roce doma. Pokud bude ale špička boty mířit ke dveřím, znamená to, že v následujícím roce odejdete z domu a že se vdáte.

Klepání botou na kurník

Vdavekchtivé dívky věštily na Štědrý den svou budoucnost i jinak, a to klepáním botou na kurník. Když se po zaklepání ozvala slepice, znamenalo to, že dívka zůstane stále svobodná. Pokud ale zakokrhal kohout, měla se dívka do roka vdát.

Točení jablečnou slupkou nad hlavou

Jak dále věštit na Štědrý den? Oloupejte na jeden zátah jablko. Jablečnou slupkou opatrně třikrát zatočte nad hlavou a následně slupku hoďte za sebe. Do tvaru, jakého písmena slupka spadne, právě tímto písmenem začíná jméno vašeho vyvoleného.

Rozkrajování jablka a louskání ořechů

Naši předkové během 24. prosince nevěštili pouze lásku, ale i zdraví či štěstí. I vy si můžete po štědrovečerní večeři rozkrojit jablíčko. Jádřinec ve tvaru hvězdičky znamená zdraví a štěstí, tvar jádřince ve tvaru kříže pak věští smůlu, ale i smrt někoho blízkého.

Co vás čeká v příštím roce, si můžete vyvěštit i z vlašských ořechů. Rozlouskněte je. Pokud je jejich jádro zdravé, můžete se v příštím roce těšit zdraví a vitalitě. Jestliže je černé, věští do zdravotní problémy, nebo dokonce smrt v rodině.

Vánoční lití olova a pouštění lodiček

Jaké další věštění na Štědrý den, popř. Štědrý večer, vám dokáže říct, co vás čeká v příštím roce? Jde o vánoční lití olova, které by mělo následovat po štědrovečerní večeři. Každý ze členů rodiny si olovo do vody lije sám. Následně z jeho tvarů usuzuje, jaký bude jeho příští rok. Tvar srdce například znamená lásku, tvar květiny rodinné štěstí a tvar čtverce harmonii.

Co vás v příštím roce čeká, můžete vyvěštit i díky další vánoční tradici, kterou je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Tyto lodičky pouštějte po vodní hladině po štědrovečerní večeři. Jejich pohyb vám odpoví na otázky, co vás v příštím roce čeká v oblasti lásky, rodinného štěstí, práce, peněz nebo úspěchů.

Autor:
Publikováno: 23. 12. 2020 10:23 Nahlásit obsah