Plošné testování v Česku proběhne během prosince, tvrdí premiér Babiš. První na řadu mají přijít učitelé, od 18. prosince zbývající občané

Plošné testování v Česku proběhne během prosince, tvrdí premiér Babiš. První na řadu mají přijít učitelé, od 18. prosince zbývající občané Zdroj: Shutterstock.com

Premiér Andrej Babiš promluvil o tom, že občané Česka mohou před Vánoci zdarma podstoupit plošné testování antigenními testy. Zda jste covid negativní, či pozitivní, budete moci zjistit zhruba od 18. prosince. V rámci plošného testování mají dle Babiše přijít ještě dříve na řadu učitelé.

Plošné testování antigenními testy bude podle vyjádření Andreje Babiše dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Začátkem prosince mají být nejprve testováni učitelé, u kterých vzrostlo riziko nákazy novým koronavirem v důsledku návratu dětí a studentů do škol.

Podle ministerstva zdravotnictví začne plošné testování pro všechny občany Česka zhruba 18. prosince. Toto testování má být na dobrovolné bázi. V každém okrese přitom bude místo, na kterém budou moci lidé zdarma podstoupit antigenní test, který u nich vyloučí, nebo potvrdí přítomnost koronaviru.

Ministerstvo zdravotnictví chce plošným testováním zastavit nekontrolovatelné šíření covidu-19 v populaci. Dále má za to, že plošné testování zabrání nadměrnému nárůstu nakažených v průběhu ledna, kdy se lidé začnou vracet po vánočních svátcích do práce.

O plošném testování antigenními testy premiér Andrej Babiš poprvé promluvil v úterý 24. listopadu. Podle něj je nutné, aby české ministerstvo zdravotnictví co nejdříve navrhlo strategii plošného testování pomocí antigenních testů.

Autor:
Publikováno: 27. 11. 2020 10:12 Nahlásit obsah