Pocení nohou dokáže nepříjemně potrápit. Přinášíme tipy, jak mu předejít

Pocení nohou dokáže nepříjemně potrápit. Přinášíme tipy, jak mu předejít Zdroj: Shutterstock

S horkým letním počasím přichází problém, který trápí snad každého z nás. Jedná se o pocení nohou, které bývá často doprovázené také nepříjemným zápachem. Jak se tohoto nepříjemného problému zbavit?

Pocení nohou má různé příčiny

K pocení nohou běžně dochází v horkém letním počasí, při zvýšené tělesné námaze nebo během vysoce stresových situací. Jestliže se vám ale chodidla nadměrně potí i tehdy, kdy by k tomuto procesu docházet nemělo, můžete trpět poruchou zvanou hyperhidróza. Tento tichý handicap se projevuje tím, že pacient s hyperhidrózou se potí pětkrát více než zdravý člověk.

Ani běžné pocení nohou však rozhodně nepodceňujte. Pokud se o svá chodidla nebudete patřičně starat, může dojít k rozvoji nepříjemného zápachu a rovněž hazardujete se vznikem mykózy nohou neboli atletické nohy a rovněž s mykózou nehtů. Jakým způsobem tedy pocení nohou předejít?

Zdroj: Shutterstock O svá chodidla správně a pravidelně pečujte

Abyste předešli nadměrnému pocení nohou, svá chodidla si každé ráno a večer pečlivě umyjte nejlépe antibakteriálním mýdlem. Nezapomeňte ani na kůži mezi prsty. Ráno na svá chodidla rovnoměrně naneste sprej proti pocení nohou, který seženete v každé lékárně nebo drogerii. Výhodou tohoto přípravku s deodoračním nebo antiperspiračním účinkem je, že jej můžete na své nohy nastříkat i během dne.

Každý druhý den svým nohám dopřejte koupel proti pocení

Aby se vaše chodidla nepotila, každý druhý den (nejlépe večer) je ponořte do speciální směsi proti pocení. Svým nohám dopřejte například koupel v černém čaji, roztoku vody a jablečného octu v poměru 5:1 nebo ve vlažném odvaru z listů ořešáku královského či šalvěje lékařské. Právě šalvěj je bylinkou, která dokáže zúžit vývody potních žláz, a omezuje tím pocení. Velkou výhodou je, že má rovněž fungicidní a antibakteriální vlastnosti.

Zdroj: Shutterstock Pravidelně měňte boty i ponožky

Jak dále předejít pocení nohou? Kromě hygieny svých chodidel se zaměřte na svou obuv, kterou pravidelně čistěte. Boty, které nosíte, co nejčastěji střídejte (ideálně obden), aby mohly vyschnout a nemnožily se v nich bakterie podporující pocení a zápach nohou.

Pokud nejste v obuvi naboso, ale máte ponožky, mějte v tašce či kabelce náhradní a v průběhu dne si je měňte. V případě, že je to třeba, tak klidně i několikrát.

Pečlivě zvolte druh ponožek

Chcete-li předejít nepříjemnému pocení nohou, zaměřte se i na druh ponožek, které nosíte. Snažte se zvolit ty nejlepší ponožky odpovídající danému ročnímu období a aktivitě, kterou budete vykonávat. V teplejších měsících roku noste bavlněné ponožky, které zajišťují dostatečné větrání chodidel. Pro zimní měsíce je zase vhodná vlna. Nepoužívejte naopak ponožky ze syntetických vláken (například nylonu), které mohou zadržovat vlhkost.

Zdroj: Medicalnewstoday.com

Autor:
Publikováno: 23. 8. 2021 09:55 Nahlásit obsah