Silná imunita je v boji proti koronaviru klíčová. Podpořte ji dostupnými způsoby

Silná imunita je v boji proti koronaviru klíčová. Podpořte ji dostupnými způsoby Zdroj: Shutterstock.com

V současné době je silná imunita tím nejdůležitějším ochranným štítem proti novému koronaviru. Nemusíte hned běžet do lékárny. Správné fungování svého imunitního systému podpoříte několika dostupnými způsoby. Chcete-li posílit svou imunitu, na co byste se tedy měli zaměřit?

Přesedlejte na pestrou stravu

Chcete mít silnou imunitu? Klíč ke správně fungujícími imunitnímu systému se ukrývá ve zdravé pestré stravě. Začněte konzumovat více ovoce a zeleniny, výrobky z bílé mouky nahraďte celozrnnými, omezte příjem rafinovaných cukrů a nezdravých tuků. 

Váš jídelníček by měl dále obsahovat bílé maso, ryby, luštěniny, ale i ořechy, semena a zdravé rostlinné oleje obsahující omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny. Pro silnou imunitu jsou důležitá také probiotika, která najdete v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefíry nebo podmáslí.

Důležitý je pravidelný pitný režim

Abyste podpořili silnou imunitu, podstatný je pro vás rovněž pravidelný a zdravý pitný režim. Každý den vypijte alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody. Do svého pitného režimu zařaďte také bylinkové čaje nebo zelený čaj. Vyhýbejte se naopak pití alkoholických, kofeinových a slazených nápojů.

Zdroj: Shutterstock.com Užívejte doplňky na podporu imunity

Svou imunitu podpoříte také některými doplňky stravy. Podstatný je zejména zvýšený příjem vitaminu D, vitaminu C v kombinaci se zinkem a selenem, omega 3 a omega 6 mastných kyselin, vitaminu A a skupiny vitaminů B. Imunitní systém posilují také některé bylinky a houby. Jde zejména o echinaceu neboli třapatku nachovou, rakytník řešetlákový nebo hlívu ústřičnou.

Každý den pobývejte na čerstvém vzduchu

Každodenní pobyt na čerstvém vzduchu dokáže váš imunitní systém pořádně nakopnout. Pro silnou imunitu si dopřejte procházku přírodou nebo alespoň hodinový pobyt na zahradě. Aktivnější lidé si mohou rovněž v přírodě zaběhat nebo vyrazit na kolo.

Tip: Pro silnou imunitu je důležitý také pravidelný intenzivnější pohyb. Vyberte si proto sport, kterému se budete ideálně třikrát do týdne věnovat. Ať už jde o jógu, silové cvičení nebo výše uvedený běh.

Několikrát za den doma vyvětrejte

Čerstvý vzduch dodejte také do svého domova. Silné imunitě napomůže, když několikrát za den krátce, ale velmi intenzivně vyvětráte. Rozhodně doma větrejte i v zimních měsících. Zdraví je přeci jenom důležitější než účet za elektřinu.

Zdroj: Shutterstock.com Otužujte se

Na silnou imunitu je skvělé otužování. Začněte s ním při sprchování. Na střídačku se sprchujte proudem vlažné a studené vody. Následně se naučte každý den několik minut sprchovat studenou vodou. 

Myslete pozitivně

Myslete stále pozitivně a snažte se nestresovat vším, co se kolem vás děje. Právě stres, úzkosti a panické stavy dokážou oslabovat imunitní systém. I navzdory současným protiepidemickým nařízením dělejte věci, které máte rádi, a snažte se případně najít také nové koníčky. Obklopujte se rovněž nejbližšími lidmi, se kterými vám je dobře.

Tip: Své strachy a úzkosti netlumte alkoholem. Pro lepší psychickou pohodu se rovněž co nejvíce vyhýbejte sociálním sítím.

Dostatečně spěte

Pro silnou imunitu je důležitý dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Každý den si dopřejte alespoň 6 až 8 hodin nepřetržitého spánku. Snažte se chodit spát ve stejnou hodinu a neponocujte.

Autor:
Publikováno: 14. 1. 2021 11:45 Nahlásit obsah