Trpíte na afty? Díky těmto tipům se jich zbavíte nadobro

Trpíte na afty? Díky těmto tipům se jich zbavíte nadobro Zdroj: Shutterstock.com

Když nám v puse naskáčou afty, není to nic příjemného. Než během několika dnů zase vymizí, špatně se nám mluví a často nemůžeme jíst ani svá oblíbená jídla. Jestli i vy patříte do skupiny lidí, kterým se tyto malé vřídky vyskytují víc než je zdrávo, je na čase s tím něco dělat. Zkuste následující tipy, díky kterým se aftů v puse zbavíte nadobro!

Posilte svůj imunitní systém

Afty bývají nejčastěji projevem oslabeného imunitního systému. Proto je pro vás důležité jeho posílení. Zařaďte do svého jídelníčku zejména potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, ale i vitaminů řady B (především B12), kyseliny listové a železa. Sáhnout v tomto případě můžete i po doplňcích stravy, a to po multivitaminech nebo klasickém B-komplexu.

Vyřaďte z jídelníčku příliš agresivní ovoce

I když obsahuje velmi cenné vitamíny, minerály a vlákninu, ze svého jídelníčku vyřaďte příliš agresivní ovoce. Ať už to jsou jahody, ostružiny, meruňky, červený rybíz, kiwi, citrusy nebo ananas. Pozor také na rajčata patřící k zelenině. Malé boláčky v ústech se vám můžou objevit také po nich.

Zdroj: Shutterstock.com Tip: Sami sebe znáte ze všeho nejlíp. Proto sledujte, ze kterého ovoce (příp. zeleniny) vám naskáčou afty. Tomuto ovoci (zelenině) se posléze striktně vyhněte.

Dejte si pozor na sladkosti a mléčné výrobky

Některým lidem se boláčky v ústech a na jazyku objevují také po konzumaci čokolád, sladkostí, ořechů a mléčných výrobků. Tyto potraviny si nejprve vyzkoušejte jíst jednu po druhé. Ty z nich, po kterých se vám následně objeví afty, vyřaďte ze svého jídelníčku.

Vypijte až 3 litry čisté vody, omezte příjem alkoholu

Pitný režim je základ. K regeneraci ústní dutiny byste měli denně vypít 2 až 3 litry čisté neperlivé vody. Vyhněte se slazeným šťávám, kávě a především alkoholu, který dehydratuje a narušuje strukturu ústní dutiny.

Zdroj: Shutterstock.com

Omezte stresové situace

O stresu se říká, že je spouštěčem řady problémů. Pokud se vám často na vnitřní straně úst nebo na jazyku dělají bolestivé malé vřídky, měli byste na to myslet dvojnásob. Vyhýbejte se proto stresovým situacím a snažte se být co nejvíc nad věcí.

Používejte zubní pastu neobsahující Sodium Lauryl Sulfate

Jestli trpíte na časté afty, velmi podstatný je pro vás i správný výběr zubní pasty. Své zuby si čistěte výhradně pastou, která neobsahuje Sodium Lauryl Sulfate. Tato látka způsobuje pěnivost pasty, ovšem vůči sliznici úst působí dráždivě. U citlivějších jedinců tak může způsobit vznik aftů.

Autor:
Publikováno: 17. 2. 2019 13:00 Nahlásit obsah