Úplný zákaz vycházení? Přijde, pokud budou lidé karanténu stále obcházet, upozorňuje Prymula

Úplný zákaz vycházení? Přijde, pokud budou lidé karanténu stále obcházet, upozorňuje Prymula Zdroj: Shutterstock.com

Hrozí nám úplný zákaz vycházení? Podle epidemiologa a předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly k tomu směřujeme, pokud se bude v Česku stále obcházet karanténa. V případě, že by opravdu došlo k úplnému zákazu vycházení, naše země by byla takto umrtvena po dobu dvou týdnů.

Prymula doufá, že počet nakažených začne během měsíce klesat

Epidemiolog a šéf krizového štábu Roman Prymula v rozhovoru pro deník Právo v pátek 20. března uvedl, že křivku růstu počtu nakažených nelze prostřednictvím opatření, které stát zavedl, zploštit během deseti dnů. Musíme doufat, že se nám ji podaří zploštit během měsíce a pak začne klesat. Je to běh na delší trať a nikdo nemůže očekávat, že to zvládneme za týden. Koronavirus se chová skutečně zákeřně,“ uvedl Prymula.

Zdroj: Shutterstock.com Hrozí nám zákaz vycházení po dobu 14 dnů

Podle něj je v tuto chvíli nejdůležitější, aby lidé v Česku dodržovali všechna opatření, jedině tak bude možné růst koronavirové nákazy zastavit. „Pokud budou ignorována, nemáme šanci růst nákazy zastavit. Pokud se nám ale nepodaří křivku zploštit do čtrnácti dnů, je zvažován scénář, o kterém se dnes hovoří v Bavorsku, a sice úplný zákaz vycházení,“ upozornil šéf krizového štábu.

Roman Prymula uvádí, že naše země by tak byla úplně umrtvena po dobu 14 dnů. Podle něj by se zřejmě naprosto omezil pohyb, a to s výjimkou kritické infrastruktury. Takové elektrárny by musely fungovat dál. Roman Prymula však doufá, že v Česku nebudeme muset k takovému opatření přikročit.

Zdroj: Shutterstock.com Zákaz vycházení zavádí od soboty Bavorsko

V současné době výrazně omezuje vycházení například Bavorsko. Toto omezení začne v největší spolkové německé zemi platit od půlnoci na sobotu a potrvá po dobu 14 dnů. Jedná se přitom o nejpřísnější nařízení v rámci celého Německa. Dodržování zákazu vycházení budou v Bavorsku kontrolovat policisté.

Jakým způsobem bude výrazné omezení vycházení v Bavorsku vypadat? Lidé budou moci chodit ven pouze tehdy, pokud k tomu budou mít pádný důvod. Půjde tedy pouze o cestu do práce a z práce, na nákup nebo kvůli pomoci druhým. Možná bude i procházka nebo sportování v přírodě, a to pouze individuálně nebo s lidmi z jedné domácnosti.

Autor:
Publikováno: 20. 3. 2020 16:15 Nahlásit obsah