Na jedovatou stonožku strašníka dalmatského narazíte i u sebe doma: Co od něj očekávat?

Na jedovatou stonožku strašníka dalmatského narazíte i u sebe doma: Co od něj očekávat? Zdroj: Shutterstock.com

Pokud máte fóbii z pavouků, tento článek raději nečtěte. V důsledku oteplování klimatu se totiž v našich zeměpisných šířkách objevuje hmyz, se kterým jste se mohla dříve setkat třeba jenom v Chorvatsku. Jde konkrétně o strašníka dalmatského, který vás může vyděsit klidně u vás doma. Přečtěte si, co od něj můžete očekávat.

Bizarní stonožka, která dříve děsila turisty v Chorvatsku

Strašník dalmatský vypadá jako pavouk, ve skutečnosti je to velmi bizarní stonožka. Dříve jste se jej mohla leknout jenom na dovolené v Chorvatsku, ale to už je minulost. Vlivem oteplování na něj narazíte i v Česku, což potvrzují fotky některých vyděšených žen, které své setkání se strašníkem dalmatským sdílely na Facebooku.

Zdroj: Shutterstock.com

Podle portálu Naturabohemica.cz se se strašníkem potkáte třeba na jižní Moravě nebo ve středních Čechách. Z Pálavy se rozšířil také směrem do Brna, nálezy hlásí rovněž lidé z Prahy. Strašníkovi dalmatskému se zkrátka u nás začíná dařit. I když o něm spousta žen prohlašuje, že vypadá odpudivě, je vážně čeho se bát?

Jak strašník dalmatský vypadá?

Strašník dalmatský, na kterého můžete narazit i u sebe doma, obývá celý Balkánský poloostrov. Jeho domovinou je také Itálie, Španělsko nebo Portugalsko. V těchto zemích je lidmi považován za běžný hmyzí druh. Strašník dalmatský je v zásadě zvláštní stonožkou, která měří 2,5 centimetru. Její tělo má šedivou barvu se třemi podélnými pásy. Charakteristické pro ni jsou také velmi dlouhé končetiny, z nichž zadní jsou delší a přední kratší.

Zdroj: Shutterstock.com Tato stonožka původem ze Středomoří nachází útočiště nejen v domech, ale i ve sklepech, na zídkách nebo v hromadě kamení, kde se přes den schovává ve štěrbinách. Ze svého úkrytu vylézá až v noci, aby lovila potravu. Nejraději má drobný hmyz, do kterého nejprve vstříkne slabý jed, aby jej ochromila.

Strašník dalmatský je mírně jedovatý

Vy se ale strašníka dalmatského rozhodně bát nemusíte. Tato exoticky vypadající stonožka je plachý tvor, který na člověka jen tak nezaútočí a raději se před člověkem schová do úkrytu. Aby vás kousla, musela byste ji vzít do ruky, v důsledku čehož by se začala bránit.

Zdroj: Shutterstock.com

Počítejte s tím, že kousnutí strašníka dalmatského je bolestivější a mírně jedovaté. Zdravotní riziko však představuje především pro lidi, kteří mají sklon k alergiím. Pokud tedy strašníka dalmatského vidíte, raději se mu vyhněte, ovšem nezabíjejte jej. Jde totiž o velmi užitečného tvora, který ve vašem okolí spolehlivě zlikviduje různé druhy hmyzu, a to třeba brouky, komáry, štěnice nebo pavouky.

Tip: Jestli se chcete strašníka dalmatského i tak zbavit, vyzkoušejte tento osvědčený středomořský trik. Na podlahu položte rozmačkaný česnek. Česnekové aroma strašníkovi nevoní, a tak se raději přesune jinam.

Autor:
Publikováno: 16. 7. 2019 10:22 Nahlásit obsah