Chur – turistika a cyklotrasy nad nejstarším městem Švýcarska

Chur – turistika a cyklotrasy nad nejstarším městem Švýcarska Zdroj: Tomáš Rucký

Švýcarský Chur leží v nám nejbližším švýcarském kantonu Graubünden, takže v porovnání s jinými švýcarskými destinacemi to sem nemáte tak daleko. Chur je nejstarší město Švýcarska, takže historie tu na vás dýchá zpoza každého rohu ať už jde o katedrály nebo expozice v muzeu.

Přímo z města vás pak vyhoupne lanovka rovnou do srdce hor a dál můžete po nekonečných horských pěšinách pokračovat pěšky i na kole.

Přímo z okraje města Chur se zvedá velkokapacitní kabinková lanovka nejprve do mezistanice Känzeli (1170 m), následně si přesednete do trochu retro lanovky, která je možná původně určená pro 4 pasažéry, ve dvou je ale mnohem komfortnější a frčíte až na vrchol domácí hory Brambrüesch (1595 m). Protože Brambrüesch zároveň hostí i bikepark, vyváží obě lanovky i kola.

Zdroj: Tomáš Rucký Z Brambrüesch se pak můžete vydat ještě dál a ještě výš do hor, ať už pěšky nebo na kole. Co se týká zdatných turistů, kteří mají rádi výzvy, budou se pravděpodobně chtít vydat z Brambrüesch rovnou do dvoutisícovky, tedy na populární vrchol Dreibündenstein (2 160 m). Ten leží nějakých 5 km od výstupu lanovky a cesta na něj je pochopitelně nekompromisně do kopce. My se nedostali až na jeho vrchol, ale jen na jeho nižší kolegyni Hühnerköpfe (1947 m), kde už začala být krajina bezlesá a odkrývala v dáli další švýcarská panoramata.

Zdroj: Tomáš Rucký Zvolit se dá ale samozřejmě také nenáročná procházka jenom po okolí hory Brambrüesch, navštívit můžete například horskou chatu Malixer Alp, kde najdete samoobslužnou sýrárnu. Další alternativou je vyjít si Brambrüesch po svých, pro což se tu nabízí hned několik variant turistických cest a zpátky dolů se můžete svézt lanovkou. Tipy na pěší výlety s popisem trasy najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Kudy může turista, tudy zpravidla smí i cyklista, takže pokud preferujete výlety v pedálech, nebudete ve zdejší krajině nijak omezeni.  Bikové výlety si odsud můžete namíchat podle své chuti. Po značených trasách se dá od výstupu lanovky na Brambrüesch dojet nejen do vedlejšího areálu Churwalden, ale dokonce i do nedaleké Arosy, kde v Lenzerheide můžete navštívit rovněž vyhlášený bikepark a průběžně vám při přejezdu můžou/ale nemusí pomáhat i některé další lanovky.

Zdroj: Tomáš Rucký Výhledy nabitý a tedy vyhlášený cross country okruh je tady oranžová trasa č.1 Lady Patricia, která dostala název po americkém bombardéru, který se na horu Dreibündenstein v roce 1944 zřítil. I proto se singltrailu vedoucímu těmito míst přezdívá „Bomber Trail“. Trasa startuje v Churu a rovnou začíná dlouhým a náročným stoupáním, nejprve na Feldis (1500 m), následně ještě výš na Alp di Plaun (1953 m). Pak už následuje poměrně technický singletrail, který však nabídne parádní výhledy na hory i na kousek města Chur.

Zdroj: Tomáš Rucký O něco níž u malého jezírka Spundisköpf See následuje větvení a můžete se vydat buď směrem na Brambrüesch a do Churu sjet po některém z bikeparkových trailů, nebo se v tomto místě napojíte na oranžovou trasu č. 2 „Enduro-Tour“, což je zkrátka endurový orgasmus! Jde o 11 km dlouhý sjezd, kdy naklesáte více než 1200 metrů, a to prakticky celou dobu po ryze přírodním singltrailu.

Zdroj: Tomáš Rucký Nejkrásnější je právě první část směrem na Juchs, kdy jste jednak okouzleni výhledem do údolí a jednak si užíváte plynulý a středně náročný úzký singltrail, který je tu sem tam zpestřený kořeny nebo kameny, vše je ale příjemně jetelné a milovníci přírodní technicky si na tomto trailu rozhodně přijdou na své. Pokud bych z celé oblasti měla jet jeden jediný trail, volila bych právě tento.

Zdroj: Tomáš Rucký Kratší a o poznání snadnější přístup k tomuto sjezdu je ovšem přímo z Churu, kdy se necháte pohodlně vyvézt kabinkovou lanovkou na Brambrüsech a odtud stoupáte jen nějakých cca 200 výškových metrů přes chatu Maxileralp ke zmíněnému jezírku Spundisköpf See. Cesta je celou dobu široká, zpevněná a stoupá pozvolně, takže se dá poměrně svižně vyjet.

Zdroj: Tomáš Rucký Bikerské zaměření této oblasti pak už jen podtrhuje fakt, že přímo na Brambrüesch narazíte na  Alpenbikepark Chur, který nabídne dva modré, dva černé traily a jeden červený. Délka tratí by tu měla uspokojit i náročné bikery, protože pokud se vydáte odshora až dolů po modrém trailu, najedete bez mála slušných 7,5 km.

Zdroj: Tomáš Rucký Už na startu trailů mi přecházely oči z toho, jak tobogánovité traily jsou tu postavené a dle všeho se tu nemuselo šetřit s šířkou trailu a ani s jeho výškou klopených zatáček. Právě takhle začíná modrý trail Brambi Flow, který sice na pár místech lehce zdrsní, jak povrchem, tak nároky, vesměs jde ale o flowtrail se vším všudy a zvládne ho klidně i méně zkušený biker.

Zdroj: Tomáš Rucký

Zároveň ale oceňuju, že celý bikepark není jen o široké dálnici s klopenými zatáčkami, ale na své poctivé délce se traily několikrát změní. Zhruba v polovině kopce se tu například budete projíždět po úzkém horském singltrailu, který vám rovnou naservíruje i něco z okolních panoramat.

Zdroj: Tomáš Rucký Bikeparku ale zároveň nechybí spousta dalších hravých prvků jako jsou skoky všech velikostí a tvarů, ať jde o klasické lavice, skok přes klopenku nebo jiné lávkové skoky. Na červeném trailu AlpenRide byla pro mě řada skoků ještě zvládnutelná, na černém trailu už na mě byly skoky tak velké, že jsem je jen s posvátnou úctou sledovala z povzdálí.

Zdroj: Tomáš Rucký Na vrchol Brambrüesch můžete zavítat i s dětmi, které se tu zabaví na menším dětském hřišti nebo balančním kříži, na kterém mohou zábavnou formou trénovat rovnováhu. Projít se tu dá také po speciální dřevěné stezce přes vřesoviště a samozřejmě tu najdete i dostatek horských chat s venkovním posezením.

Zdroj: Tomáš Rucký Dostatek času si vyhraďte i na samotné městečko Chur. Osobně se musím přiznat, že jsem toto město soudila jen na základě projíždění autem kolem a nemělo moje velké sympatie. Po letošním bližším prozkoumání jsem se mu v duchu omluvila, protože jsem poprvé zavítala například do starého města Altstadt, kde mě mimo jiné mile překvapilo například malebné náměstíčko Arcas, které tu na mě díky úzkým barevným domečkům s okenicemi dýchlo skoro středomořskou atmosférou. Mimochodem na náměstíčku v kavárně Arcas Cafe pracuje slovensky mluvící obsluha a mají tam výborné dortíky.

Zdroj: Tomáš Rucký Jen pár kroků od náměstí Arcas leží další dominanta Churu a tou je kostel svatého Martina s největšími varhany kantonu Graubünden. Před kostelem se skví Martinova kašna, která je nejznámější ze všech 130 kašen, které město má. Ve středověku měly kašny takřka společenský význam (praní prádla, voda pro zvěř), tedy vzdálenost mezi kašnami není větší, než 200 m.

Zdroj: Tomáš Rucký

Od kostela svatého Martina už to máte jen jedny dlouhé schody k nejvýznamnější stavbě města - katedrále Nanebevzetí Panny Marie, která je stará 800 let a je zároveň i jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Švýcarska. Zatímco zvenčí možná až tak nezaujme, interiér katedrály to dožene a na nějakou chvíli návštěvníka oněmí. Za pozornost tu stojí zejména pozdně gotický oltář ze zlata.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud se v Churu ubytujete, získáte tzv. Gästekarte, tedy kartičku pro hosty, která nabízí spoustu zvýhodnění. Kromě 25% slevy na lanovku v ní máte například také zdarma vstup do bazénu v Churu a také do muzeí – počet trailů kolem Churu je s lehkou nadsázkou srovnatelný s počtem muzeí ve městě, takže těžko budete hledat víc sportovně-kulturní dovolenou, než ve švýcarském Churu. My jsme jeden deštivý den tedy věnovali návštěvě muzeí, konkrétně muzeu umění Bündner Kunstmuseum a Rétskému muzeu (Rhätisches Museum).

Zdroj: Tomáš Rucký Nebudeme zastírat, že nemáme dostatek uměleckého cítění a zkušeností, abychom plně ocenili muzeum umění, nicméně jeho historická část určitě stojí za návštěvu a pokud ne muzeum, tak alespoň kavárna Villa Planta, kdy pijete kávu opravdu ve stylu a budete si v ní připadat možná jako Emily v Paříži. Rhétské muzeum už jsme ocenili mnohem víc, protože reflektuje především dalekosáhlou historii Graubündenu, a to až od archeologických vykopávek přes folklórní předměty až po současnost. Toto muzeum je tedy takovým strojem času a čtyři patra vás na dost dlouho zabaví.

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tipem, jak spojit pamětihodnosti a kulturu města s nějakým tím sportem, je tzv. urban golf. V infocentru si zapůjčíte golfové hole, míčky, nástavce na míčky a také mapičku „městského golfového hřiště“ a jdete hrát přímo do historického centra Churu. Na označených místech na zemi si položíte míček a netrefujete jamky, ale konkrétní objekty, které máte v mapičce uvedené. Jedním z cílů tak může být například červený hydrant. A nebojte, nepotřebujete extra pojištění, míčky jsou měkké.

Zdroj: Tomáš Rucký

Chur v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                        650 km (cca 7 hod)

Celodenní bikepas dospělý                                                                           45 CHF

Celodenní bikepas mládež do 17 let                                                             34 CHF

1 zpáteční jízda Chur-Brambrüesch dospělí                                                 32 CHF

Urban golf dospělí                                                                                        18 CHF

Provozní doba lanovky červen – září                                            Po-So  8:30 – 17:00

                                                                                              Ne  8:30 – 20:00 (8.6. – 31.8.)

Webové stránky Chur                                                            www.chur.graubuenden.ch

Webové stránky bikepark                              www.alpenbikepark.ch/öffnugszeiten-i-preise

Aktuální informace o počasí                         www.snow.cz/stredisko/1130-chur-brambruesch

Zdroj: Tomáš Rucký V Churu jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, na e-biku STEVENS s pružením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Chur - galerie 2024 Chur - galerie 2024 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 27. 8. 2024 13:30 Nahlásit obsah