Proč se nesmí s antibiotiky na slunce? Odpověď byste měli znát ještě před odjezdem na letní dovolenou

Proč se nesmí s antibiotiky na slunce? Odpověď byste měli znát ještě před odjezdem na letní dovolenou Zdroj: Shutterstock

Ptáte se, proč se nesmí s antibiotiky na slunce? Nad touto otázkou přemýšlel alespoň jednou v životě v průběhu letních měsíců snad každý z nás. Pokud vy nebo vaše děti berete antibiotika a nechcete si v létě odepřít koupání v bazénu nebo dovolenou u moře, měli byste vědět, proč antibiotika a slunce nejdou rozhodně dohromady.

Přímé slunce a antibiotika: Koledujete si o oslabení organismu a kožní reakci

Máte nasazena vy nebo vaše děti antibiotika? Pokud jste antibiotika nedobrali a zároveň se chystáte na letní dovolenou, měli byste být obzvlášť opatrní. Totéž platí, jestliže chcete během slunečných letních dnů vyrazit na koupaliště nebo si zaplavat v domácím bazénu.

Kombinace antibiotik a pobytu na slunci totiž může způsobit určité nežádoucí zdravotní problémy. V prvé řadě je lidský organismus na přímém slunci nesmírně oslabován, vyčerpání ze slunce a antibiotik je tak vidět už na první pohled. Pokud berete antibiotika, po pobytu na přímém sluníčku se může na vašem těle objevit také nepříjemná kožní reakce.

Zdroj: Shutterstock Antibiotika způsobují přecitlivělost těla na slunce

Mezi antibiotika, která zvyšují přecitlivělost těla na slunce, patří zejména léky s obsahem ciprofloxacinu, doxycyklinu, levofloxacinu, ofloxacinu, tetracyklinu nebo trimethoprimu. Neznamená to však zákonitě, že opravdu všichni lidé, kteří berou tyto léky, budou mít reakci na sluníčko.

Jak snížit rozvoj nežádoucí reakce ze slunce a antibiotik

Chystáte se na letní dovolenou, jenže jste ještě nedobrali antibiotika? Abyste svému tělu neublížili, snažte se chovat zodpovědně. Podotýkáme, že s antibiotiky je nejlepší zůstat doma a na letní dovolenou vyrazit až po jejich dobrání. Pokud to však ve vašem případě není možné a termín letní dovolené si již nemůžete přebookovat, přinášíme tipy, čím se řídit.

Zdroj: Shutterstock O tom, že jedete na dovolenou, informujte svého lékaře a snažte se dbát jeho doporučení.

Na dovolené zůstaňte přes den nejlépe na hotelovém pokoji s klimatizací.

Vyhýbejte se pobytu venku v době od 10:00 do 16:00, kdy je slunce nejsilnější a kdy by na vás měly jeho paprsky nepříjemný vliv i při pobytu ve stínu.

V době do 10:00 a od 16:00 pobývejte výhradně ve stínu. Mějte stále na paměti, že sluneční záření je silnější, pokud se odráží od vody nebo písku.

Při pobytu venku noste lehké a vzdušné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Nezapomeňte také na sluneční brýle a široké nohavice.

Používejte opalovací krém s UVA a UVB ochranou.

Zdroj: Euclekarna.cz, Fda.gov, Webmd.com
Autor:
Publikováno: 12. 7. 2022 13:20 Nahlásit obsah