Co se stane s vaším tělem, když budete jíst příliš cukru? Kromě zubního kazu čelíte mnohem vážnějším problémům!

Co se stane s vaším tělem, když budete jíst příliš cukru? Kromě zubního kazu čelíte mnohem vážnějším problémům! Zdroj: Shutterstock.com

Není to o tom, že si sladíte kávu a čaj a jíte přemíru sladkostí. Bílý cukr se v současnosti přidává prakticky do všech průmyslově vyráběných potravin. Pokud do tohoto začarovaného kruhu spadnete a budete bílý cukr nadmíru konzumovat v jeho přímé i skryté podobě, zaděláváte si na řadu vážných zdravotních problémů. A nejde jenom o obezitu.

Všímáte si toho, co jíte a pijete? Anebo patříte k těm, co si kávu "osladí o trochu víc", rádi pijí colové nápoje a ledové čaje a nečtou na obalech průmyslově vyráběných potravin jejich přesné složení? Ve druhém případě svému tělu nevědomě škodíte. Kromě zubního kazu a obezity totiž nadměrná konzumace bílého cukru způsobuje řadu dalších zdravotních potíží.

Podle nutričních specialistů je doporučená denní dávka příjmu jednoduchých cukrů stanovena na 25 gramů. Jenže stačí, když vypijete obyčejnou plechovku coly, a už se dostanete na toto číslo. Velmi alarmující je rovněž zjištění, že průměrný Čech zkonzumuje za rok až 40 kilogramů cukru!

Co vám tedy při nadměrné konzumaci bílého cukru hrozí?

Zdroj: Shutterstock.com

Budete na cukru závislí jako na droze

Bílý cukr obsažený ve stravě nás nutí jíst další potraviny obsahující cukr. Je to jednoduché: Konzumace bílého cukru totiž v našem mozku vyvolává skutečnou chemickou závislost, která je srovnatelná se závislostí na drogách typu kokain či nikotin. 

Zvýší se vám chuť k jídlu

I když si na svačinu dáte čokoládovou tyčinku, budete mít stále hlad jako vlk. Konzumace bílého cukr negativně ovlivňuje pocit sytosti, a zvyšuje tedy chuť k jídlu, což vede k přejídání a ruku v ruce s tím i ke zvyšování tělesné hmotnosti.

Na bocích, stehnech a břiše se vám objeví nevzhledné tukové polštářky

Přebytečné množství cukrů se ve vašem těle usadí jako zásobní tuk. Budete přibírat hlavně v těch tělesných partiích, z nichž se nadbytečné kilogramy následně shazují velmi těžce - tedy na bocích, stehnech a břiše. Tuk se vám může později usazovat také v oblasti srdce a ledvin, čímž oslabí jejich běžnou funkci.

Zdroj: Shutterstock.com

Vaše pleť bude stárnout rychleji

Přebytek bílého cukru poškozuje vaši pleť zevnitř. Pokožka vašeho obličeje je suchá a náchylná k tvorbě  vyrážek a akné. Nadměrná konzumace cukru navíc urychluje stárnutí pokožky celého těla - kůže totiž ztrácí svou přirozenou pružnost, v důsledku čehož mohou vznikat předčasně vrásky.

Další zdravotní potíže spojené s nadměrnou konzumací bílého cukru

  • Budete unavení a ospalí.
  • Zhorší se vám pamět a schopnost učení.
  • Bude se vám hůře soustředit.
  • Budete přecitlivělí a podráždění. Často se vám bude měnit nálada.
  • Zhorší se vám imunita.
  • Budete náchylnější ke kvasinkových infekcím.
Autor:
Publikováno: 30. 4. 2021 11:01 Nahlásit obsah