Kinder vajíčka Maxi Surprise či Kinder bonbóny Schoko-Bons se kvůli salmonelóze preventivně stahují z českého trhu. Kterých šarží výrobků se to týká?

Kinder vajíčka Maxi Surprise či Kinder bonbóny Schoko-Bons se kvůli salmonelóze preventivně stahují z českého trhu. Kterých šarží výrobků se to týká? Zdroj: Shutterstock

Italská společnost Ferrero, která vyrábí oblíbené sladkosti Kinder, oznámila, že z českého trhu stahuje některé šarže oblíbených Kinder vajíček Maxi Suprise či Kinder bonbónů Schoko-Bons. A to z důvodu možné spojitosti s případy nákazy salmonelou, které byly hlášeny po konzumaci Kinder cukrovinek v některých evropských zemích.

Kinder výrobky stahované z tuzemského trhu

Společnost Ferrero zveřejnila seznam Kinder výrobků, které preventivně kvůli salmonele stahuje z českého a slovenského trhu. Jedná se o následující šarže, které byly vyrobeny v Belgii a jejichž datum minimální trvanlivosti se pohybuje mezi 19. únorem 2022 a 27. zářím 2022.

  • Kinder Schoko-Bons White 200 g
  • Kinder Schoko-Bons 300 g, 200 g, 125 g, 46 g
  • Kinder Maxi Surprise 100 g
  • Kinder Happy Moments 242 g
  • Kinder Happy Moments Mix 191 g, 162 g
  • Kinder Happy Moments 133 g (Adventní kalendář)
  • Kinder Mix 198 g (Kbelík), 193 g, 132 g (Barevný Mix)
  • Kinder Mini Eggs 250 g (Mix)
  • Kinder Mini Eggs 100 g a 250 g (stojan P176)

Konkrétní seznam Kinder výrobků včetně šarží stahovaných z tuzemského trhu společnost Ferrero vydala v tomto PDF dokumentu.

Zdroj: Shutterstock Co dělat, pokud máte doma Kinder sladkosti výše uvedené šarže

Zjistili jste, že jste nakoupili Kinder sladkosti, které Ferrero uvádí na svém seznamu a které preventivně kvůli salmonelóze stahuje z trhu? Tyto cukrovinky nekonzumujte a místo toho se obraťte přímo na výrobce. Kontaktujte konkrétně tým péče o zákazníky společnosti Ferrero na e-mailové adrese ferrero.ceska@ferrero.com.

Některé evropské země hlásí případy salmonely

Společnost Ferrero stahuje některé šarže Kinder vajec Maxi Suprise či Kinder bonbónů Schoko-Bons jako reakci na možné spojení s několika hlášenými případy salmonely, ke kterým došlo po konzumaci Kinder cukrovinek v některých evropských zemích.

Na možnou spojitost mezi salmonelou a Kinder cukrovinkami upozornila například britská Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA). Ta zjistila nejméně 63 případů onemocnění spojených s Kinder výrobky. Také Evropské středisko pro prevenci a kotnrolu nemocí (ECDC) v tuto chvíli vyšetřuje desítky případů onemocnění salmonely v devíti evropských zemích, která mají spojitost s Kinder sladkostmi.

Zdroj: Shutterstock “Ferrero v jiných zemích spolupracuje s lokálními úřady pro bezpečnost potravin na možném spojení s několika hlášenými případy salmonely. Přestože žádný z našich produktů Kinder uvedených na trh nebyl pozitivně testován na salmonelu, bereme tuto situaci mimořádně vážně, protože péče o spotřebitele je naší nejvyšší prioritou,” uvedla v tiskovém prohlášení společnost Ferrero.

Co je salmonela

Salmonela neboli salmonelóza je akutní průjmové onemocnění, jehož původcem je bakterie Salmonela. Toto onemocnění se projevuje vodnatými průjmy, křečemi a bolestmi břicha, zvracením, pocitem na zvracení, horečkou a celkovou únavou až schváceností. Ve vodnaté stolici se může objevovat hnis, hlen i krev. V souvislosti s velkou ztrátou tekutin se dochází také k dehydrataci.

Zdroj: Kinder.com, Novinky.cz, Mirror.co.uk, Euc.cz

Autor:
Publikováno: 8. 4. 2022 09:46 Nahlásit obsah