Zákaz nočního vycházení či zákaz nedělního prodeje. Česká vláda oznámila další opatření, platí od půlnoci 28. října

Zákaz nočního vycházení či zákaz nedělního prodeje. Česká vláda oznámila další opatření, platí od půlnoci 28. října Zdroj: Shutterstock.com

V boji proti dalšímu šíření nového koronaviru česká vláda opět utahuje šrouby a zavádí další restriktivní opatření. Jde nejen o zákaz nočního vycházení v době od 21:00 do 4:59. Které další zákazy a nařízení začnou od půlnoci 28. října v Česku platit?

Zákaz nočního vycházení má výjimky

Česká vláda schválila zákaz nočního vycházení v čase od 21:00 do 4:59, během této doby budou muset lidé zůstávat doma. Nařízení je platné od půlnoci z úterý na středu, tedy od 28. října 00:00. V rámci zákazu nočního vycházení v Česku však existují výjimky. 

Jde o cestu do a ze zaměstnání, výkon povolání a neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku. V době od 21:00 do 4:59 také můžete venčit psa, ovšem do vzdálenosti pět set metrů od svého bydliště.

Doklad o výjimce ze zákazu nočního vycházení lze předložit i zpětně

Stávající ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že v době zákazu nočního vycházení budete muset na vyzvání policejní hlídky prokázat, proč jste vyrazili z domova. Doklad o tom, že se vás výjimka ze zákazu nočního vycházení týká, můžete přitom předložit také zpětně.

Do kdy zákaz nočního vycházení v Česku platí? Zatím do konce nouzového stavu, který připadá na úterý 3. listopadu. Spekuluje se ovšem, že nouzový stav česká vláda prodlouží.

Zdroj: Shutterstock.com Další nová opatření: Zákaz nedělního prodeje nebo zavírání obchodů do 20:00

Vláda rovněž omezila maloobchodní prodej. Nově tedy platí zákaz nedělního prodeje, v ostatních dnech musí obchody zavírat nejpozději ve 20 hodin. Tento zákaz se nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, prodejny na letištích, železničních stanicích nebo autobusových nádražích. 

Výjimku ze zákazu mají rovněž prodejny ve zdravotnických zařízeních a restaurace, které tak mohou i v neděli připravovat pokrmy a zákazníci si je mohou i nadále vyzvedávat ve výdejních okéncích. Novinkou je, že tentokrát nemají výjimku ze zákazu prodejny nábytku nebo koberců.

Farmářské trhy mají nová pravidla

Omezené bude také fungování farmářských trhů. Na farmářských trzích bude možné prodávat pouze potraviny jako ovoce, zeleninu, maso, vejce či pečivo, a nikoliv občerstvení. Rozestupy mezi stánky musí být nově dva metry. Na ploše 400 metrů čtverečních se bude moci pohybovat maximálně dvacet lidí.

Od středy 28. října do úterý 3. listopadu česká vláda navíc zakázala prodej na trzích kromě prodeje potravin na zmíněných farmářských trzích. Výjimku z toho zákazu mají rovněž pojízdné potraviny.

Autor:
Publikováno: 27. 10. 2020 10:21 Nahlásit obsah