Jak nejlépe bojovat s teplotou u dětí? Osvědčené rady pro rodiče

Jak nejlépe bojovat s teplotou u dětí? Osvědčené rady pro rodiče Zdroj: Shutterstock

Všechny maminky to známe - teplota u dítěte je rychlá a zcela nepředvídatelná. V jednu chvíli dítě radostně poskakuje, je veselé a během okamžiku se změní v hromádku uplakaného rozpáleného uzlíčku. Tady je každá rada drahá. Je lépe vyčkávat, nebo se pokusit teplotu ihned srazit?

Co horečku u dítěte způsobuje?

Mozek vysílá horečku, jako signál tělu, aby vytvořilo více látek v boji s infekčními nemocemi. Až 80 % dětských onemocnění je akutní respirační a virové infekční onemocnění. To znamená, že čím je horečka vyšší, tím se tělo dítěte více brání nemoci.

Jak teplotu snížit?

Většinou se teplotu snažíme snížit ihned, jakmile se objeví a to je podle lékařů špatně. Léky, které dítěti dáme na snížení teploty, nedovolí tělu se s nemocí vypořádat po svém.

Pamatujte si, že teplota samotná není rozhodující při výběru léků, ale záleží na celkovém stavu vašeho dítěte. Jak tedy snížit teplotu, aniž to dítěti ublíží?

Zdroj: Shutterstock

Jak nejlépe postupovat?

Nejdůležitější je vytvořit dítěti ty nejlepší podmínky, ve kterých ztratí co nejvíce tepla. Toho docílíme:

  • Buď pocením, nebo zvýšením teploty vdechovaného vzduchu.
  • Snížením teploty v místnosti na 17 až 20°C, kdy dítě více přikryjete nebo více obléknete. Vždy zajistěte správný pitný režim, všeobecně se doporučuje 50 až 100 ml tekutiny na 1 kg váhy.

Čím nejlépe snížit teplotu?

  • Hlavní je zachovat rozvahu a nepanikařit. Podle světové zdravotnické organizace se doporučuje paracetamol a ibuprofen jako léky první volby. Tyto léky by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Dětem do 6 let je lepší podávat sirup nebo rektální čípky.
  • Dětský sirup začíná účinkovat většinou za 15 až 20 minut, ale obsahuje velké množství chemických přísad, příchutí a barviv.
  • Čípky účinkují po 40 až 50 minutách, ale snižují horečky na delší dobu, navíc pokud dítě při horečce zvrací, máte u čípků jistotu, že lék dítěti v těle zůstane.

Zdroj: Shutterstock

Co dítěti rozhodně nepodávat

  • Nedoporučuje se dítěti dávat aspirin, analgin a nimesulid. Zde existuje velké riziko nežádoucích účinků.
  • Zapomeňte také na alkoholové nebo octové zábaly. Citlivá dětská pokožka by okamžitě absorbovala do těla nebezpečné látky a hrozila by otrava.
  • Doma také nepoužívejte ledové balíčky či mokré studené zábaly. Ty by sice horečku snížily, ale nevyřešily by ten hlavní problém, proč horečka vznikla. V důsledku toho by vzrostla teplota vnitřních orgánů a to je velmi nebezpečné
  • Můžete dítěti kolem čela ovázat chladný šátek ale vždy po aplikaci antipyretických léků.

Léčivé nápoje

  • Do teplého mléka přidejte lžičku medu a důkladně promíchejte. Podávejte před spaním, tím dítě uklidníte a uvolníte.
  • Kakaové máslo rozpuštěné v teplém mléce je vhodné při léčbě angíny.
  • Také můžete koupit v lékárně výtažek z propolisu, nakapejte 10 kapek do teplého mléka a tuto směs nejlépe podávejte před spaním

Vždy ale vyhledejte dětského lékaře, ať máte jistotu, že vaše dítě bude co nejdříve zdravé, veselé a bude to zase ten malý neposeda.

Autor:
Publikováno: 30. 7. 2021 12:11 Nahlásit obsah
Témata: Archiv