Předsevzali jste si studium cizího jazyka? Skvělý trénink pro mozek, u kterého není těžké vytrvat

Předsevzali jste si studium cizího jazyka? Skvělý trénink pro mozek, u kterého není těžké vytrvat Zdroj: Shutterstock

Téměř polovina Čechů je zvyklá dávat si novoroční předsevzetí. Zdokonalovat svoji jazykovou vybavenost patří mezi nejčastější z nich. Podle průzkumů však až 40 procent lidí snahy o zlepšení sebe sama již po pár týdnech zanechá. Právě znalost cizích jazyků přitom může člověku přinést mnoho benefitů.

Mimo jiné umožní kvalitnější uplatnění na trhu práce i skvělý trénink mozku, který často hraje zásadní roli v prevenci Alzheimerovy choroby. Se správnou motivací a pod vedením kvalitního lektora lze navíc u takového předsevzetí vytrvat poměrně snadno.

Podle průzkumu agentury Rondo Data vstupuje v dnešní době do nového roku s předsevzetím asi 42 procent Čechů. Vytyčenou metou řady z nich je zdokonalit svoje jazykové kompetence, které hrají v moderním světě stále důležitější roli. „Studium jazyka považuji za skvělé předsevzetí, protože je užitečné pro práci i soukromý život. Dá se s ním začít pomalu, zlehka, a tím pádem je opravdu možné cíl celoročně dodržet. Člověk pak není zklamán a nemusí si předsevzetí dávat každý rok znovu a znovu,“ vysvětluje Simona Škurková, ředitelka jazykové školy Lingua Centrum.

Nedávejte si nemožné cíle

Začít s novoročním předsevzetím člověk většinou zvládne. Komplikovanější je však s jeho plněním vytrvat. Průzkum agentury Rondo Data totiž odhalil, že přes čtyřicet procent Čechů svůj cíl nesplní. Řada z nich přitom od plánu upustí již po pár týdnech. „Pokud nemáte zavedenou strukturu, která by vás udržela v neustálé motivaci, vaše jednání bude mít tendenci ustupovat. Porušení předsevzetí pak mnohdy způsobuje, že o sobě začněme pochybovat a na svoje cíle rezignujeme,“ uvádí koučka a mentorka Ivana Olivová.

Podle Škurkové je při studiu jazyků důležité nestanovovat si nereálné mety a k učení si nejlépe vzít parťáka. „Skvělou volbou, jak s výukou rychle nepřestat, je zařídit si kurzy s lektorem. Oproti pouhému samostudiu tak člověk získá mentora, který ho studiem provede a dodá mu potřebnou motivaci. Obzvlášť užitečné je to v případech, kdy dotyčný s cizí řečí teprve začíná,“ doporučuje.

V případě, kdy si člověk předsevzal zlepšit svoji stávající úroveň jazyka, doporučuje ředitelka jazykové školy postupovat pozvolně, ale zároveň dbát na pravidelnost. „Dobrou metodou může být kupříkladu naučit se každý den pár nových slovíček, zhlédnout jeden díl seriálu v angličtině nebo navštěvovat pravidelně hodinu s lektorem. Velké cíle ohledně výrazného a rychlého zlepšení vypadají dobře na papíře, ale jen málokdy je následně dokážeme splnit,“ dodává regionální manažerka jazykové školy Lingua Centrum Lada Homolová.

Dle koučky Ivany Olivové je pak klíčem k úspěchu laskavost k sobě sama, ideálně v kombinaci s trpělivostí. „V praxi dennodenně pozoruji, že svoje osobní cíle naplňujeme tak, jak vidíme okolo sebe. Mnohdy jsme sami se sebou v tom nejdrsnějším konkurenčním boji. Mějte se sebou soucit. Místo toho, abyste se obviňovali, že vám něco právě teď nejde, zhluboka se nadechněte a zkoušejte to dál,“ komentuje mentorka.

Zdroj: Shutterstock Cesta, jak udržet krok s moderní společností, i trénink pro mozek

Nejčastějším motivem, proč lidé usilují o zlepšení svých jazykových dovedností, je snaha vytvořit si kvalitní postavení na trhu práce. Faktem je, že zaměstnanci ovládající větší počet cizích jazyků skutečně v průměru dosahují na lepší pracovní pozice i platové ohodnocení. I když člověk zrovna neusiluje o strmý kariérní růst, existuje řada dalších důvodů, proč dodržet svoje novoroční předsevzetí ohledně učení se novým řečem.

Jedním z nich je například touha udržet tempo s moderní společností. V té stále výrazněji rezonuje zejména vliv angličtiny jakožto globálního jazyka. „Kontaktu s angličtinou se dnes člověk nevyhne, ať už sleduje televizi, poslouchá rádio, nebo surfuje po internetu. Mít alespoň základní znalost současné světové linguy francy se tak bez debat každému vyplatí i pro zvýšení sebevědomí či například kvůli snazšímu dorozumívání v zahraničí,“ uvádí Škurková.

Celá řada vědeckých studií v minulosti prokázala, že studium cizích jazyků má pozitivní vliv na lidský mozek a dokáže oddálit jeho stárnutí. Zejména u seniorů a lidí ve starší dospělosti tak může takovéto předsevzetí pomoci nejen s rozšířením obzorů, ale poslouží i jako prevence proti Alzheimerově chorobě a demenci. Osvojení si většího počtu jazyků však přináší benefity i mladším. Podle odborníků tato činnost zlepšuje logické myšlení, kreativitu a rovněž i slovní zásobu v mateřském jazyce.

Pandemie plány nenaruší

Dodržování řady novoročních předsevzetí překazila v minulých letech koronavirová pandemie. Ta opakovaně uzavírala například sportoviště i další služby. Studium jazyků má však v tomto ohledu výraznou výhodu, neboť jej lze provozovat i z pohodlí vlastního pokoje. „Člověk nemusí opustit domov, stačí mu pouze počítač. Zároveň toho zvládne stejně, jako by byl fyzicky přítomen ve škole. Existuje velké množství alternativ, jak se do plnění předsevzetí pustit. Řada z nich je dokonce zdarma, například různé aplikace či sledování cizojazyčných filmů. Mnoho firem rovněž svým zaměstnancům přispívá na kurzy v jazykových školách, čehož je škoda nevyužít,“ uzavírá Homolová.

Autor:
Publikováno: 28. 1. 2022 09:54 Nahlásit obsah