Princezna se zlatou hvězdou: Co jste o této pohádce nevěděli?

Princezna se zlatou hvězdou: Co jste o této pohádce nevěděli? Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Pohádka Princezna se zlatou hvězdou je už po desetiletí stálicí na televizních obrazovkách a zcela jistě si ji užijeme i tyto Vánoce. Od vzniku této oblíbené pohádky uběhlo už téměř 60 let. Jaké bylo zákulisí této pohádky a kdo třeba přišel k úrazu? Pojďte se s námi podívat na ty nejlepší zajímavosti z pohádky o princezně Ladě a princi Radovanovi.

Princeznu Ladu měla hrát jiná herečka

Málokdo ví, že stačilo málo a princeznu Ladu by si zahrála zcela jiná herečka. Marie Kyselková totiž původně dělala konkurz na jednu z princezen, které se o prince Radovana ucházejí. Princezna totiž již byla vybrána a měla ji ztvárnit Miriam Hynková. Ta ale vážně onemocněla, a tak bylo třeba vybrat jinou herečku. V úvahu přicházela i Eva Klepáčová, kterou můžeme znát jako Káču z pohádky Hrátky s čertem, ale protože čekala miminko, padla volba na Marii Kyselkovou. Paradoxem ovšem je, že i ona byla během natáčení těhotná.

TIP: Věděli jste, že Nastěnku z Mrazíka dabovala Eva Klepáčová? Přečtěte si v tomto článku, jak se představitelka Nastěnky změnila.

Jaké brali herci platy?

Sama Marie Kyselková inkasovala za každý natáčení den 200 Kč, což byla na tehdejší dobu velmi slušná částka. Naopak Josef Zíma, jako princ Radovan, měl za celou svou roli obdržet pouhých 550 Kčs.

Josef Zíma si měl za roli prince Radovana vydělat jen 550 Kčs. Zdroj: www.markiza.sk

Princ Radovan s kocovinou

Vzpomínáte si na scénu, kdy se princ setkává s Ladou a vzájemně si vyměňují prstýnky? Díky práci maskéru z Barrandova nejspíš nic nepoznáte, ale pravdou je, že tuto scénu natáčel Josef Zíma nevyspalý a s pořádnou kocovinou. Tu noc se mu totiž narodila dcera, kterou porodila právě Eva Klepáčová. Jako správný otec tak narození dcery pořádně oslavil.

Natáčení provázela i zranění

V závěru šermovací scény princ Radovan zlomí meč krále Kazisvěta. Za tím účelem byla jedna strana meče upravena tak, aby se Josef Zíma nezranil. Naneštěstí zlomil meč právě ostrou stranou a pořezal si nohu.

K vážnému zranění přišel málem i František Smolík, představitel krále. Když ho ve scéně přišla princezna ráno pozdravit a sehnula se k němu, málem mu svou korunkou vypíchla oko.

I sama Marie Kyselková si během natáčení prošla problémy. Po celý den musela nosit paruku a mít nalepenou hvězdu. Po pár dnech měla přes celé čelo červený rozedřený pruh.

TIP: I herci z pohádky Tři oříšky pro Popelku se za ta léta pořádně změnili. Přesvědčte se sami v našem článku.

Staří mlsouni

Také jste jako děti záviděli princi Radovanovi, který vylizoval misku s krémem? Nebyli jste sami, protože koluje historka o tom, že Theodor Pištěk (pobočník), Eduard Kohout (maršálek) a Stanislav Neumann (vrchní kuchtík) neustále chodili z mísy ujídat. Nakonec musel hercům režisér vynadat, jinak by snědli celý hrnec smetany, který byl pro natáčení připravený.

Stanislav Neumann chodil na smetanu i s Theodorem Pištěkem a Eduardem Kohoutem. Zdroj: www.fdb.cz

Co dalšího jste o natáčení nevěděli?

  • Král Kazisvět a jeho družina měli podle záměru režiséra symbolizovat nacistický režim.
  • Původně měl film končit přípitkem. Marie Kyselková si však prosadila, aby se Lada s Radovanem na konci filmu políbili.
  • Tehdejší kritika film příliš nechválila. Stěžovala si, že je příliš těžkopádný, barevný a že ani herecké výkony nestojí za nic.
  • Natáčelo se na zámku v Průhonicích a na hradě Kokořín.

TIP: Myslíte si, že znáte dobře české pohádky? Otestujte se v našem kvízu.

Autor:
Publikováno: 2. 12. 2018 15:00 Nahlásit obsah