Jižní Korea bojuje s druhou vlnou koronaviru. Jihokorejští epidemiologové ji předvídali až na podzim či v zimě

Jižní Korea bojuje s druhou vlnou koronaviru. Jihokorejští epidemiologové ji předvídali až na podzim či v zimě Zdroj: Shutterstock.com

V současné době v Česku debatujeme o možném nástupu druhé vlny koronaviru. Pandemie tohoto viru ve světě rozhodně nekončí. Jižní Korea již koncem letošního června dokonce otevřeně přiznala, že ji druhá vlna zasáhla.

Za druhou vlnu v Jižní Korey může květnový svátek

Není to tak dávno, kdy jihokorejští politici mluvili o tom, že se jim podařilo zvítězit nad koronavirovou pandemií. V současné době však Jižní Korea bojuje se stále vzrůstajícím počtem nakažených. Koncem června Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) přiznalo, že země nově bojuje s druhou vlnou koronaviru.

Počátkem další vlny se podle vedoucího KCDC stal víkendový svátek, který spadal na začátek května, kdy Jižní Korea oznámila rozvolnění. Nejvíc nakažených bylo přitom mezi mladými lidmi, kteří během tohoto květnového svátku zavítali do nočních klubů a barů v Soulu.

V Jižní Korey předvídali, že se druhá vlna objeví až na podzim či v zimě

Tato událost odstartovala rychle se šířící koronavirovou nákazu v hustě obydleném okolí hlavního jihokorejského města Soulu. Z této oblasti bylo do této doby hlášeno pouze několik případů nákazy nemocí COVID-19, jenže poté začal nárůst infikovaných výrazně přibývat.

Zdroj: Shutterstock.com Jižní Korea nyní registruje více než 12 tisíc nakažených. “Původně jsme předpovídali, že se druhá vlna objeví na podzim nebo v zimě. Mýlili jsme se. Nyní můžeme v naší zemi pozorovat druhou vlnu, která byla vyvolána právě květnovým svátkem,” uvedl vedoucí jihokorejského KCDC na pravidelném briefingu.

Jižní Korea první vlnu zaznamenala od konce února do začátku března

První vlna koronavirové pandemie Jižní Koreu letos zmítala od konce února až do začátku března. Tehdy denně přibývaly stovky nakažených. Koncem února Jižní Korea hlásila 900 infikovaných denně. 

Jelikož se tato asijská země zaměřila na důkladné testování a vyhledávání osob, s nimiž byl nakažený v kontaktu, a disponuje rovněž velmi kvalitním zdravotním systémem, podařilo se jí pandemii koronaviru zastavit. Jihokorejské úřady díky tomu mohly od začátku května rozvolnit přísná restriktivní opatření.

Autor:
Publikováno: 1. 7. 2020 13:00 Nahlásit obsah