Paralýza i halucinace. Co všechno se vám může stát během spánku?

Paralýza i halucinace. Co všechno se vám může stát během spánku? Zdroj: Shutterstock

Spánek je pro lidské tělo nezbytný a má zásadní vliv na naše zdraví i psychickou pohodu. Ač se na první pohled může zdát, že se jedná o vcelku nezajímavou činnost, při které jen čerpáme novou energii, můžou se nám během ní přihodit velmi zajímavé věci.

Drtivá většina z nás si na vlastní kůži prošla kupříkladu mluvením ze spánku a určitě ve svém okolí znáte někoho, kdo trpí náměsíčností. Říkají vám ale něco pojmy jako spánková paralýza, mimotělní zážitek nebo syndrom explodující hlavy? Už samotné tyto názvy zní děsivě a mají za následek problémy se spánkem, deprese či úzkosti.

Převážnou část těchto „spánkových fenoménů“ má na svědomí náš mozek, a proto si s nimi lékaři mnohdy nevědí rady. Shodují se v tom, že mohou vzniknout jako následek stresu či nepravidelného spánkového režimu, a proto je pro léčbu nezbytné se stresu zbavit a začít žít zdravě.

Připravili jsme pro vás přehled věci, které se vám během spánku mohou stát. Dozvíte se, jak probíhají, jaké jsou jejich důsledky a konečně i také to, jak je možné se jich zbavit.

Autor:
Publikováno: 14. 4. 2022 18:31 Nahlásit obsah