Kraličák – tajný tip pro klidnou dovolenou a cyklistické vyžití

Kraličák – tajný tip pro klidnou dovolenou a cyklistické vyžití Zdroj: Tomáš Rucký

Areál Kraličák leží na úpatí masívu Králického Sněžníku zastrčený v severovýchodním koutě České republiky u hranic s Polskem, takže malebná krajina tu nebývá nijak zahlcená turistickými davy. Loni si Kraličák začal získávat přízeň také bikerů, a to budováním plynulých cyklistikých trailů pro začátečníky i pokročilé.

Kromě toho samozřejmě nabídne i rodinné atrakce jako je bobový dráha, horské káry nebo paddleboard na rybníku Úžas, přitom se mu však daří zachovat si nekomerčního tvář, které dominuje příroda a božský klid kolem.

Hlavním nástupním místem do areálu Kraličák je vesnička Stříbrnice, kde rozhodně nezabloudíte a už z dálky vás zaujmou barevné kontejnery, které mají být jakýmsi solitérem Kraličáku, tedy hned víte, kde zaparkovat. Parkoviště je zdarma a má poměrně velkou kapacitu, a tak vyjma velkých sportovních akcí tu parkovací místo najdete vždy. Z hlavního zázemí vede na vrchol Štvanice (866 m.n.m.) designová sedačková lanovka D-Line, která je tichá, rychlá, má možnost „bubliny“ a zároveň jde o nejmodernější sedačkovou lanovku v České republice. Je vybavená postranními háky, takže kromě turistů na kopec vyváží i bikery.

Zdroj: Tomáš Rucký Stříbrnice jsou také dobrým výchozím bodem pro výlet na Králický Sněžník (1423 m.n.m.), nejvyšší horu stejnojmenného pohoří, kdy vám první výškové metry pomůže zdolat právě sedačková lanovka a pak už to máte z vrcholu Štvanice nějakých 7 km pěšky. Pokud preferujete kratší výlet, který zvládnou i děti, můžete si tu vybrat nějakou z naučných stezek. Dětem se bude určitě líbit Pohádková stezka, která vede ze Štvanice do Stříbrnic a kromě pohádkových výhledů si tu na naučných zastávkách můžete užít i nějakou tu interaktivní hru nebo děti zabavit na houpačkách.

Zdroj: Tomáš Rucký Nás tu samozřejmě lákalo všechno, co mělo kola a jelo z kopce dolů, takže jsme si tu vyzkoušeli také sjezd na horských kárách, které jsme našli z druhé strany Štvanice v Hynčicích pod Sušinou. Sjíždí se tu ve slalomové trati po sjezdovce, přičemž nahoru vás vytáhne vlek. Trať je postavená pěkně do plynula, tedy se dá projet i poměrně rychle, kdo z toho chce mít ale spíš rodinnou zábavu, klidně ty brzdy může držet o něco víc a jet pomaleji podle potřeby.

Zdroj: Tomáš Rucký Jak ve Stříbrnicích, tak i v Hynčicích pod Sušinou se dá zapůjčit koloběžka – ze Stříbrnic vám ji nahoru vyveze sedačková lanovka a z Hynčic jedete opět na vleku, jako s horskou károu. Protože je koloběžka terénní a má široké pneumatiky, můžete si s ní klidně sjet trail Rodinný Stříbrňák a se zastávkou na limonádu u rybníku Úžas z toho budete mít skoro půldenní výlet. Okolní panoramata, která úpatí masívu Kralického Sněžníku nabízí, si tu samozřejmě můžete vychutnat prakticky odkudkoli, pro mě osobně jsou ale ty nejkrásnější výhledy do malebné krajinky právě u výstupní stanice vleku nad Hynčicemi.

Zdroj: Tomáš Rucký Zmíněný rybník Úžas nemusí být zastávkou jen občerstvovací, ale klidně i sportovní. U stánku s občerstvením si totiž za 180 Kč můžete na hodinku půjčit paddleboard a jít se plavit po rybníce. Klidně se v něm ale můžete i vykoupat nebo jsme tu byli svědky i kanoistické výpravy.

Zdroj: Tomáš Rucký Velkým lákadlem (nejen) pro děti je tu stále bobová dráha, kterou najdete u nástupu na sedačkovou lanovku ve Stříbrnicích. Bobovka má dva karusely, na jednom bobu se dá jet i ve dvou a základem té největší zábavy je samozřejmě nebrzdit.

Zdroj: Tomáš Rucký I když má Kraličák v nabídce služeb zařazeno už poměrně dost rodinných aktivit, cyklistické vyžití tu přeci jenom trochu dominuje. Trailpark Kraličák důmyslně kombinuje populárních vyhlazené flowtraily s ryze přírodními singltraily, a tak není divu, že se letos stal i dějištěm Mistrovství České republiky v enduru. Už loni nás flowtraily zaujaly hlavně jejich nadstandardní vyhlazeností a plynulostí. A jak to vypadá po roce? Nejen, že si traily svojí vyžehlenost zachovaly a jsou stále v dobré kondici, ale také k nim vznikly nové pasáže, které jsme si tu samozřejmě vzali na paškál. Jako první jsme hned na vrcholu Štvanice, odkud traily startují, zaznamenali nový úsek k flowtrailu Rodinný Stříbrňák, což je jednoduchý pozvolný flowtrail určený klidně i začínajícím dětem. Nový úsek je hlaďoučký a vytvarovaný jak linecké cukroví z formiček.

Zdroj: Tomáš Rucký Rodinný Stříbrňák následně využívá širší úvozovou cestu a dále navazuje na zakroucenou část nad Hynčicemi, kterou už jsme znali z loňska. Tady je trail opravdu hodně „family friendly“, protože je velmi mírný, takže dospělý si musí místy přišlápnout, pro malé děti jde ale samozřejmě na „ošahanou“ o ideální rychlost. Rodinný Stříbrňák se v podobném duchu následně protáhne kolem rybníku Úžas a pozvolným klesáním se malebnými lukami proplete skoro až do Stříbrnic. Celkově tu tedy mluvíme o úctyhodné délce 6,8 km s tím, že zhruba poslední kilometr se k lanovce dojíždí po široké zpevněné cestě.

Zdroj: Tomáš Rucký Další novou pasáž představuje trail Fun Flow, kde dali tvůrci trailu vzniknout řadě skoků, které už nejsou úplně nejmenší. Kdo umí skákat, ten si tu svoje rozhodně užije, na druhou stranu jsou skoky vybudované tak, aby je „neskokani“ mohli přejet, nebo si skočit jen zlehka na jejich horní „placku“. Neznamená to tedy, že by si tento trail nezkušení skokani projet nemohli, koneckonců tu v řadě případů kolem těch největších skoků vznikly i přirozeně vyjeté pěšinky, které skok objíždí. Hlavně tedy nutno říct, že tamní klopené zatáčky patří za mě k nejlepším klopeným zatáčkám u nás – jsou parádně vyšejpované a opřít se do nich dá, co jen fyzika dovolí.

Zdroj: Tomáš Rucký Mým oblíbeným flowtrailem tu tím pádem zůstal trail Vlaštovka, který je zlatou střední cestou mezi Rodinným Stříbrňákem a skákavým trailem Fun Flow. I tady se ovšem bavíme o klopenkách s parádním radiusem, takže i tady se do nich dá maximálně opřít a neseberou nijak rychlost, naopak ji v nich získáte. Skoky tu jsou také, ovšem menší než na Fun Flow, takže se mi v pohodě doskakují.

Zdroj: Tomáš Rucký

Hodně se mi na Kraličáku líbí přírodní singltraily, které tu vznikly v rámci závodů České Endurosérie a které si můžete projet kdykoli i mimo závody. Traily jsou ryze přírodního charakteru, projedete se tu převážně lesem, kde vaši techniku prozkouší kořenovité a kamenité úseky, kamenité zídky, které můžete sjet, objet nebo i seskočit a samozřejmě tu nechybí oblíbená lesní hrabanka. Celkově je tu 5 takovýchto trailů a všechny mě baví svojí hravostí, přičemž si zachovávají takovou zlatou střední obtížnost. Endurové traily jsou kratší, mají kolem jednoho kilometru, ale skoro každý jejich metr je využitý na 120 %, takže nijak nestrádáte. Všechny startují na vrcholu Štvanice a jsou decentně označené menší cedulkou na tyčce, a tak ne všechny jsou u výstupu lanovky na první pohled vidět, doporučuju si proto rozkliknout mapku na stránkách Kraličáku, podle které starty trailů snáz najdete – 3 endurové traily se spouští napravo od výstupu lanovky, 2 nalevo.

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká občerstvení, bývá tu při větších akcích otevřený velký bílý stan kousek nad nástupem sedačkové lanovky s nabídkou teplých jídel. Něco menšího pod zub jako je párek v rohlíku nebo pečená žebra s chlebem si můžete dát ve stylovém Conteyner baru v hlavním zázemí areálu a u výstupu lanovky D-Line se můžete letos nově občerstvit ve stánku přímo na vrcholu Štvanice. Přece jenom točená kofola nebo třeba i aperol spritz chutnají o něco víc s výhledem a nějaké posezení tu pasuje jak prdel na hrnec.

Zdroj: Tomáš Rucký Hlavnímu zázemí Kraličáku nechybí pokladny, toalety, půjčovna koloběžek nebo také zmíněný bar Conteyner s milou slečnou za barem a menším venkovním posezením. Osobně mě tu zaujala také menší místnůstka s automaty – jeden tu je na kafe, jeden na pití a sušenky, jeden dokonce na popcorn, ovšem nejvíc mě tu dostaly dva automaty se všemi univerzálními nezbytnostmi, jako je například kartáček na zuby, náplasti, tampony, zápalky, kabel na nabíječku, sprchový gel, propisky, baterky, vlhčené ubrousky… no zkrátka všechno, co když chybí, tak to umí pěkně člověku zatopit. Za tohle palec nahoru a mohlo by to být klidně v každém areálu.

Zdroj: Tomáš Rucký

Kraličák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           3 hod 10 min (224 km)

1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)                                                  150 Kč

Celodenní jízdné na lanovku dospělí                                                600 Kč

Bobová dráha 6 jízd                                                                          450 Kč

1 hod zapůjčení paddleboardu (rybník Úžas)                                   180 Kč

1 hod zapůjčení koloběžka                                                               220 Kč

Zapůjčení elektrokola 1 den (Kolovna)                                            850 Kč

Provozní doba lanovky                                                                     Každý den (červen-září)

                                                9:00 – 17:55

Webové stránky                                                                               www.mujkralicak.cz      

Zdroj: Tomáš Rucký Na Kraličáku jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, s tlumením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Kraličák - galerie 2023 Kraličák - galerie 2023 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 24. 8. 2023 13:40 Nahlásit obsah