Lienz – rodinná zábava a flowtraily v srdci Lienzských dolomit

Lienz – rodinná zábava a flowtraily v srdci Lienzských dolomit Zdroj: Tomáš Rucký

Poklidnější, ovšem na sportovní i rodinné aktivity velmi bohatá oblast se rozprostírá kolem Lienzu, hlavního města východního Tyrolska zasazeného do Lienzských dolomit.

O letní aktivity všeho druhu od bikování, přes minigolf a lanový park až po horskou turistiku se tu starají areály Hochstein a Zettersfeld, souhrnně označené jako „Lienzer Bergbahnen“, přičemž každý z areálů nabídne něco trochu jiného.

Zatímco v zimě je rušnější areál Zettersfeld a Hochstein je komornější, v létě si areály role prohodí. V Zettersfeldu lanovka vyváží pouze turisty, a tak je tamní horská příroda takřka privátní záležitostí. To Hochstein, který v zimě už několikrát hostil Světový pohár v lyžování, vyveze na kopec i bikery s kolem, neboť hostí velmi solidní bikepark a k tomu spoustu dalších atrakcí a rodinného vyžití, včetně jedné z nejdelších bobových drah v Alpách.  I tak ale i v případě Hochsteinu můžeme mluvit o příjemné „domácké“ atmosféře bez davů, což nám bylo celkově na Lienzu velmi sympatické – nikde se nestojí fronty, v horské hospůdce si sednete a na trailech nejste ve stresu, že vám někdo skočí za krk.

Zdroj: Tomáš Rucký Milovníky pěších túr se bude líbit v areálu Zettersfeld, kde je v létě v provozu páteřní kabinková lanovka na Zettersfeld centrum (1 812 m.n.m.) a návazná sedačková lanovka vedoucí na Steinermandl do výšky 2 214 m.n.m., takže turistům ušetří spoustu výškových metrů a vyvezou je rovnou do horských výšin, odkud vedou jak pohodové okruhy pro celé rodiny, tak i panoramatické hřebenovky nebo poctivá vysokohorská turistika využívající i via ferraty.

Zdroj: Tomáš Rucký My jsme se od výstupu lanovky na Steinermandlu vydali za jezery Neualpseen (2 438 m.n.m.), u kterých nám rozcestník sliboval zhruba 1 hod chůze. Abychom nešli stejnou cestu tam i zpátky, zvolili jsme přístup po horské pěšince vedoucí těsně kolem vrcholu Goisele (2 433 m.n.m.), takže jsme k jezerům přišli ze zadní strany. Pokud půjdete na jezera, tak tuhle pěšinku určitě doporučujeme, protože na rozdíl od spodní cesty umožní výhled na obě strany. Neualpseen pak představuje několik jezer a jezírek různě roztroušených do obrazců, které mě osobně připomínaly lidské plíce.

Zdroj: Tomáš Rucký Od jezer jsme to zpátky k lanovce vzali zmíněnou spodní cestou, která zas nabídla trochu jiné přírodní scenérie. Trošku jsme litovali, že jsme sebou neměli úvazy, protože přímo nad jezery by měla vést poměrně jednoduchá ferrata zvaná Sattelköpfe. Celkově okruh měří příjemných 6 km, pěšinka je sice spíš horského rázu, ale uměla bych si klidně představit, že ji v pohodě zvládne i důchodce. Nám okruh celkově zabral něco kolem tří hodin.

Zdroj: Tomáš Rucký I když je Zettersfeld spíš poklidnější, i tady se najde něco pro rodinky s dětmi klidně jako odměna za zvládnutý výlet. U výstupu kabinkové lanovky si za 6 eur můžete zapůjčit golfové hole s míčkem a vydat se do Familienparku, který představuje další formu dobrodružného minigolfu s patnácti zastávkami. Hra zabere kolem hodinky a půl a cestou se děti zabaví i na různých houpačkách či prolézačkách.

Zdroj: Tomáš Rucký Nejvíc rodinných aktivit tu ovšem najdete na Hochsteinu, konkrétně tedy v mezistanici Moosfluh, kam turisty i bikery vyváží tzv. telemix, tedy lanovka kombinující sedačky a kabinky. Na první pohled nás tu hned u výstupu lanovky zaujala tzv. Streichelzoo, tedy v doslovném překladu „hladící zoo“, kdy můžete vejít přímo do ohrady za zvířátky a pohladit si je. Za dvě eura si můžete zakoupit pytlík s krmením a zvířátka i sami nakrmit, počítejte ale s tím, že jakmile budete mít pytlík v ruce, půjdou po vás takové kozičky jako slepice po flusu.

Zdroj: Tomáš Rucký V zoo dále najdete ovečky, poníky, kachny, kuřátka, páva a dokonce vám tu i vyndají z klece morčátko nebo králíčka a můžete si je chovat a hladit. Celkově je zoo pro děti velmi hezky uzpůsobená, takže malí kluci si tu můžou hrát například s bagrem nebo jít dál na malý kopeček na klouzačky a prolézačky. Vstup do zoo je zdarma, u vrátek ovšem můžete dobrovolně přispět na provoz této minizoo.

Zdroj: Tomáš Rucký Hned vedle minizoo se rozprostírá Adventure minigolf, který skoro vypadá, že je vytržený z animované pohádky. Jde o minigolf s nejrůznějšími překážkami, jako jsou tunýlky nebo terénní nerovnosti. Jednou z překážek je dokonce i maketa zámku Bruck, který je pro Lienz charakteristický a leží přímo pod Hochsteinem. Adventure minigolf je 14 ti jamkový a je v provozu každý den od 9:30 do 17 hod.

Zdroj: Tomáš Rucký Současně se jen pár metrů od minizoo a minigolfu rozprostírá také lanový park, který je největším lanovým parkem v Tyrolsku. Park nabídne až 18 různě obtížných okruhů, které se prolétají mezi stromy ve výšce od 0,5 do 20 metrů. Dohromady tu napočítáte 36 zipline a 10 XXL zipline, které jsou dlouhé 200 m. Vyzkoušet se tu dá i volný pád z výšky 10 metrů a nejrůznější překážky, ze kterých mi osobně přecházel zrak. Park jsme si osobně projít nestihli, ale rádi se sem příští rok vrátíme a na park si vyhradíme minimálně půl dne.

Zdroj: Tomáš Rucký Co mě ale ještě v lanovém parku zaujalo, byl speciální „Kidspark“, tedy nízký lanový okruh určený dětem od 2 do 5 let. V době naší návštěvy jsme v Kidsprku mohli vidět lézt pár malinkých dětí, které rozhodně měly můj obdiv, protože já si nejsem jistá, jestli jsem v jejich věku vůbec uměla chodit rovně. Každopádně tento nápad se mi hodně líbil i kvůli tomu, že se dětem zpevní svaly, potrénují balanc i koncentraci. Nejvíc tu děti pak bavilo dřevěné autíčko zavěšené na lanech.

Zdroj: Tomáš Rucký Třešinkou na dortu všech rodinných aktivit na Hochsteinu je bobová dráha Osttirodler, která startuje také na Stern Alm a v délce 2,7 se kroutí dolů k Lienzu, čímž se řadí mezi nejdelší bobové dráhy v Alpách. Na bobovce frčíte rychlostí až 40km/h a zatímco se v horní části bobovky můžete kochat lesními scenériemi, druhá část trati nabídne i výhled přímo na město Lienz. Nemusím asi zdůrazňovat, že čím víc dokážete na dráze nebrzdit, tím větší adrenalin si na ni užijete. Dá se na ni ale samozřejmě jet i poklidnou bržděnou jízdou, a to klidně i ve dvou.

Zdroj: Tomáš Rucký

Nás na Hochsteinu samozřejmě zajímal také bikepark Lienz, který čítá dohromady 4 traily a od loňského roku spadá do Gravity Card, která sdružuje nejlepší bikeparky v Evropě.

Bikepark tu pracuje s dvěma patry kopce, takže se traily spouští nejen z Moosfluh, ale také z výše položené stanice Stern Alm (1 505 m.n.m.), kam vyváží ortodoxní dvousedačka, na které se v létě sedí po jednom. Vzhledem k prudkému sklonu kopce a závěrečným panoramatům je ale už jen jízda na této lanovce skoro zážitek sám o sobě.

Zdroj: Tomáš Rucký Z druhé patra do prvního, tedy ze Stern Alm na Moosfluh vedou dva traily – červený „Peter Sagan“ a černý „Welcome to the Jungle Line“, na které dále z Moosfluh navazuje modrý Family Flow a středně obtížný Alban Lakata Trail. Celkem tedy bikepark nabídne 12 km singletrailů, které bych zařadila spíš k těm vlídnějším vůči širší bikové veřejnosti, takže sem můžete zavítat klidně i s méně zkušenými bikery či bikerkami a klidně i s dětmi.

Zdroj: Tomáš Rucký Jako správní bratři jsme jako první vyrazili na trail Peter Sagan, který startuje na zmíněném Stern Alm (1 505 m.n.n.) a měří poctivé 4 km. Jde o princip oblíbeného vyhlazeného flowtrailu bez technických překážek, tedy nenarazíte tu na žádné kameny ani kořeni, jen se tu necháváte unášet klopenými zatáčkami v plynulém trailu, který zejména v horní pasáži nabídne výhledy na Lienzské dolomity. V letáčku je trail charakterizovaný jako „jumpline“, takže jsou na tomto trailu vystavěné různě velké skoky od lavic po dvojáky, zpravidla se ale dají v pohodě přejet či objet.

Zdroj: Tomáš Rucký Po nějaké chvíli jízdy na trailu Peter Sagan narazíte na kulatou dřevěnou ceduli značící obtížná černý trail „Welcome to the Jungle Line“. Na tomto trailu si smlsnou milovníci přírodní techniky, protože poměrně prudká lajna je tu propletená kořeny křížem krážem. Trail je dlouhý 1 km a jelikož jste na něm hodně „na rukách“ a není tu moc odpočinkových zón, tak je dlouhý až až. Pořád ale nejde o nějakou nejetelnou sjezdovou trať, na kterou byste potřebovali vyšší zdvihy, ale jde o trail, který se dá sjet i s běžným trailovým kolem a do jisté míry se dá označit i za hravý. Zkušenosti jsou ale potřeba.

Zdroj: Tomáš Rucký Z druhého patra se pak spouští červeno černý trail Alban Lakata, který bych hodila do jednoho pytle k flowtrailům, akorát že tento trail už není tak vyhlazený a kombinuje klopené zatáčky s občasnými kameny a kořeny. Ze všech 4 trailů mě ale tento oslovil nejméně, snad kvůli některým hluchým úsekům, které ostatní traily prakticky nemají. Víc mě tedy ve druhém patře zaujal modrý trail Flow Family, který splňuje definici flowtrailu jak v jeho plynulosti, tak v jeho pozvolném klesání. Tento trail má 4 km a klidně na něj můžete vzít i malé děti, na druhou stranu i tady se najde pár menších i větších skoků, takže i modrý trail se tu zavděčí zkušeným bikerům.

Zdroj: Tomáš Rucký Samozřejmě stejně jako jinde v Alpách, také tady v horách nechybí horské hospůdky s teráskami podávající převážně tradiční rakouskou kuchyni, jako je vídeňský řízek (cca 19 eur), schlutzkrapfen se salátem (cca 13 eur), což jsou plněné taštičky mletým masem polité máslem, nebo námi oblíbený Tiroler Gröstel (cca 15 eur), tedy brambory s nakrájeným hovězím masem a volským okem navrch. My jsme v rámci bikeparkového ježdění vyzkoušeli hospůdku Stern Alm, která nás mile potěšila tím, že vařila i po skončení provozu lanovky, tedy do 18 hod (poslední lanovka jede nahoru v 16:30).

Zdroj: Tomáš Rucký I když jsme v Lienzu pobyli pár dní, zdaleka jsme nestihli všechno. Okolí tu dále nabízí několik ferrat, pět z nich je dokonce vedeno soutěskou Wasserschaupfad, kde se dá po visutém chodníku procházet i bez úvazů a v neposlední řadě je v Lienzu díky divokým řekám Dráva a Isel populární i rafting, takže dobrodruzi by se tu taky nudit neměli. Na druhou stranu takový Moosalm na Hochsteinu si dovedu představit jako prima místo na trávení dovolené s dětmi, protože kromě všech „hochsteinských aktivit“ je na tomto místě i velký hotel, takže máte rodinný program servírovaný přímo pod nosem.

Zdroj: Tomáš Rucký Lienz v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                            cca 7 hod (600 km)

Vzdálenost z Brna                                                                             cca 6,5 hod (530 km)

Celodenní jízdné do bikeparku dospělý                                            40 eur

Výjezd dvěma lanovkami na Hochstein dospělý                              29 eur

Výjezd dvěma lanovkami na Zettersfeld dospělý                             29 eur

1 jízda na bobové dráze dospělý                                                       19 eur                             

1 jízda na bobové dráze mládež (2005-2017)                                   14 eur

1 jízda na bobové dráze děti (2018-2020)                                        6 eur

Vstup lanový park dospělý (16 a více let)                                        27 eur

Vstup lanový park děti (do 15 let)                                                    23 eur

Vstup Kidspark děti (2-5 let)                                                            16 eur

Adventure minigolf Hochstein dospělí (14 a více let)                      11,50 eur

Adventure minigolf Hochstein děti (4-13 let)                                  9,50 eur

Parkování                                                                                           zdarma přímo u lanovek

Web střediska                                                                                    www.lienzer-bergbahnen.at

Zdroj: Tomáš Rucký V Lienzu jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, s tlumením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Lienz - galerie 2023 Lienz - galerie 2023 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 28. 7. 2023 19:26 Nahlásit obsah