Nová pravidla pro vstup do České republiky se řídí cestovatelským semaforem: Od 9. listopadu platí pro Čechy i cizince

Nová pravidla pro vstup do České republiky se řídí cestovatelským semaforem: Od 9. listopadu platí pro Čechy i cizince Zdroj: Shutterstock.com

Od pondělí 9. listopadu začala platit nová pravidla pro vstup na území Česka. Tato pravidla se týkají jak Čechů vracejících se ze zahraniční dovolené nebo pracovní cesty, platná jsou i pro cizince cestující do Česka. Pokud se tedy chcete vrátit ze zahraničí do České republiky, co musíte splňovat?

Řiďte se cestovatelským semaforem, který vydalo ministerstvo zahraničních věcí

Při návratu do Česka byste se v prvé řadě měli řídit tzv. cestovatelským semaforem, který na svém webu zveřejnilo české ministerstvo zahraničních věcí. Tento semafor konkrétně vypovídá o podmínkách pro české občany nebo cizince, kteří cestují ze zahraničních zemí do Česka. 

Jednotlivé státy na cestovatelském semaforu jsou s ohledem na možné riziko nákazy novým koronavirem rozděleny do tří barev. A to na zelenou, oranžovou a červenou.

Zelené státy na cestovatelském semaforu: Nízké riziko

Jak Češi, tak cizinci cestující z těchto států mohou do Česka přijet bez vyplnění příjezdového formuláře. Rovněž nemusejí absolvovat PCR testy nebo karanténu. Z evropských zemí se to týká pouze Vatikánu. Z mimoevropských pak Nového Zélandu, Thajska, Austrálie, Jižní Koreje, Japonska a Singapuru.

Zdroj: Mzv.cz Oranžové státy na cestovatelském semaforu: Střední riziko

V případě oranžových států, kde je střední riziko nákazy covidem-19, musí vyplnit příjezdový formulář a podstoupit PCR testy či karanténu zahraniční pracovníci, kteří do Česka přijíždějí za studiem či zaměstnáním, ovšem ne pendleři. Do této skupiny zemí se od 9. listopadu řadí Německo, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Švédsko, Finsko, Norsko, Island, Dánsko, Řecko a Kypr.

Červené státy na cestovatelském semaforu: Vysoké riziko

Na cestovatelském semaforu je červeně zbarvených většina evropských států, kde je vysoké riziko nákazy novým koronavirem. Češi a cizinci cestující do České republiky z těchto zemí musí vyplnit příjezdový formulář a povinně po příjezdu do Česka absolvovat PCR testy nebo karanténu. Cestovatelé rovněž mohou předložit hygieně negativní výsledek RT-PCR testu, který byl proveden v členském státě EU a který není starší více než 72 hodin. Tato povinnost se týká návratu z většiny evropských zemích. A to i Chorvatska, Bulharska, Polska, Portugalska nebo Francie. 

Absolvovat test či karanténu však nemusíte tehdy, pokud jste vycestovali do červených zemí na méně než 12 hodin. Tato výjimka platí i pro studenty a pendlery. Čeští diplomaté chtějí vyjednat rovněž výjimkou z povinnosti testování také pro delší návštěvy hranicemi rozdělených rodin.

Aktualizaci cestovatelského semaforu by mělo české ministerstvo zahraničních věcí zveřejňovat vždy v pátek, platit pak bude vždy od následujícího pondělí.

Autor:
Publikováno: 10. 11. 2020 19:22 Nahlásit obsah