Znáte následující psychologické triky? Usnadní vám partnerský i pracovní život

Znáte následující psychologické triky? Usnadní vám partnerský i pracovní život Zdroj: Shutterstock.com

Ať už chceme nebo ne, psychologie zkrátka do našich životů neoddělitelně patří. Každý člověk, často nevědomě, ve svém životě používá spoustu psychologických triků a dokonce manipulativních technik. Když se některé z nich vhodně použijí, mohou být velmi prospěšné a usnadní nám v lecčem partnerský i pracovní život.

Lidé si pamatují první a poslední věc, kterou uděláte

Je to opravdu tak. Pokud na začátku uděláte dobrý dojem a dáte si záležet na nezapomenutelném konci, lidé si to budou pamatovat. Tento psychologický poznatek můžete skvěle zúročit během přijímacího pohovoru, při pracovní schůzce nebo během rozhovoru s někým, na koho chcete zapůsobit.

Usmívejte se, ačkoliv máte náladu pod psa. Budete skutečně šťastní

Jde o jednoduchý psychologický trik, kterým dokonale oblafnete svůj mozek. Zkrátka když se usmíváte (ačkoliv máte špatnou náladu), je pro váš mozek mnohem jednodušší, aby sám sebe přesvědčil, že jste opravdu šťastní, nežli nešťastní. Tento trik konkrétně vychází z teorie kognitivní disonance.

Zdroj: Shutterstock.com

Když se na vás někdo rozzlobí do nepříčetnosti, zůstaňte klidní. Později se bude cítit trapně

Dostali jste se někdy do situace, kdy jste byli naštvaní do ruda? Možná si taky vzpomenete, jak pro vás bylo frustrující, když člověk, na kterého jste se zlobili, zůstal naprosto v klidu a ukázal vám, že umí lépe kontrolovat své emoce.

Tohoto pravidla se řiďte i vy. Pokud na vás někdo křičí, zůstaňte zcela klidní. Následný rozdíl mezi vaším klidným emocionálním stavem a jeho vzrušenými emocemi způsobí, že tento člověk bude zuřit ještě víc. Ale až vychladne, tak se bude za své chování stydět.

Během rozhovoru si všímejte nohou člověka, se kterým mluvíte

Ať už jste se zapojili do rozhovoru více lidí, nebo mluvíte jenom s jedním člověkem, pozorně se podívejte na jejich nohy. Velmi totiž záleží na pozici, v jaké daný člověk vůči vám (často nevědomě) stojí. Pokud jeho nohy směřují přímo k vám, zajímáte jej v tom, co říkáte nebo děláte. Jestli od vás ale stojí odvrácenou stranou nohy, příliš jej zajímat nebudete.

Jako výzvu pro lepší komunikaci použijte mlčení, ale stále udržujte oční kontakt

Jestli vedete rozhovor s někým, kdo na vaše dotazy a připomínky reaguje pouze částečně, udělejte něco, co tento člověk nečeká. Ukončete hovor a mlčte, přitom se mu stále dívejte do očí a čekejte na odpověď. Tento člověk díky tomu pocítí mírný nátlak a začne s vámi konečně více komunikovat.

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud po druhém něco chcete, nejprve jej požádejte o maličkost

V zásadě využíváte psychologickou techniku Foot-in-the-door. Podstatou této „nohy ve dveřích“, kterou využijete i v běžném životě, je, že pokud od druhého něco chcete, požádejte jej nejprve o maličkost. Když vám v této maličkosti vyhoví, zvyšuje se pravděpodobnost toho, že bude souhlasit i s nějakým větším požadavkem.

Když někdo nechce splnit to, co chcete, slevte ze svých požadavků

Když se druhého zeptáte, jestli by pro vás něco neudělal, a on vás odmítne, ještě rozhodně neházejte flintu do žita. Můžete využít techniku „dveří ve tváři“ neboli Door-in-the-face, která je přesným opakem techniky předchozí. Pokud vás tedy druhý odmítne, poproste jej o mnohem menší a přijatelnější požadavek. Tato osoba to bude vnímat jako kompromis a díky tomu vám pravděpodobněji vyhoví.

A další velmi zajímavé psychologické triky se můžete podívat v našem videu níže:


Autor:
Publikováno: 10. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah