Mladé kopřivy mají na jaře největší sílu: Prospějí vašim vlasům, kůži i celkovému zdraví

Mladé kopřivy mají na jaře největší sílu: Prospějí vašim vlasům, kůži i celkovému zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Kopřiva dvoudomá není jenom plevel. Zvlášť na jaře je to vitaminy a minerály nabitá bylinka, která na vás při správném užití blahodárně zapůsobí jak zevně, tak vnitřně. Na sběr kopřivových listů a natě vyrazte nejpozději do konce května, do kdy má tato bylinka největší sílu. Nejen vaše vlasy a pleť vám za to jen a jen poděkují.

Kopřiva dvoudomá: Obrovská dávka zdraví v žahavých listech

Na mladé jarní kopřivy pravidelně chodily do přírody i naše babičky. Možná, že si pamatujete na kopřivový špenát, kopřivovou polévku nebo báječnou nádivku s kopřivami. Naše babičky si z kopřiv připravovaly také odvary nebo lístky kopřiv sušily na pozdější použití, především čaj.

Proč to všechno? Už naši předci si uvědomovali, že mladé jarní kopřivy jsou to nejcennější pro naše zdraví. A to díky jedinečnému koktejlu látek, které obsahují.

  • Mladé kopřivy dvoudomé jsou bohaté na vitaminy A, C, D, K a skupinu vitaminů B.
  • Jsou také významným zdrojem železa, draslíku, mangamu, jodu, křemíku, vápníku, hořčíku nebo fosforu.
  • Najdete v nich také bílkoviny, aminokyseliny, chlorofyl a tanin.

Jakým způsobem tedy můžete využít sílu mladých kopřiv? O některých jejích účincích jste možná ani nevěděli.

Zdroj: Shutterstock.com

Kopřivový odvar používejte jako pleťové tonikum, zmírníte akné či ekzém

Odvarem z čerstvých listů kopřivy si každý večer oplachujte tvář. Zmírníte tak projevy akné a zbavíte se i nevzhledných červených flíčků. Kopřivový odvar vám pomůže i při řadě kožních onemocnění, a to především ekzému. Vhodný je rovněž k potírání při planých neštovicích nebo na bodnutí hmyzem.

Kopřiva dvoudomá má prokazatelné protizánětlivé účinky. Odvar z této mladé rostlinky tak využijete při léčbě popálenin nebo při snižování viditelnosti jizev.

Kopřivový čaj vyléčí kožní onemocnění i vnitřně

Kožní onemocnění, zejména ekzém a akné, můžete pomocí kopřivy dvoudomé léčit také vnitřně. Dopřejte si 2 až 3 šálky kopřivového čaje denně. Tento čaj přispívá k přirozené detoxikaci těla, díky čemuž se z vašeho těla odplaví odpadní a jedovaté látky. Právě tyto látky mají mimo jiné vliv na vznik nevzhledných kožních onemocnění.

Kopřiva dvoudomá: To nejlepší pro vaše vlasy

Odvar z mladých kopřiv, ale i kopřivová šťáva získaná pomocí klasického odšťavňovače je na jaře to nejlepší pro vaše vlasy. Předejdete jejich vypadávání, podpoříte jejich opětovný růst a zamezíte vzniku lupů.

Kopřivovou šťávu, kterou vyrobíte v odšťavovači, používejte před každým mytím vlasů k masáži pokožky hlavy. Odvarem z mladých kopřiv si zase své vlasy oplachujte po každém mytí. Kromě toho, že vám vlasy přestanou vypadávat, budou vypadat leskleji a zdravěji a také vám začnou rychleji růst.

Trpíte-li na infekce močových cest, sáhněte po kopřivě

Jelikož kopřiva dvoudomá působí močopudně, popíjejte pravidelně kopřivový čaj během infekce močových cest. Kopřivový čaj je vhodný také jako doplňková léčba při průjmových onemocněních.

Zdroj: Shutterstock.com

Bolí vás klouby? Vsaďte na kopřivovou šťávu

Kopřivy se už v minulosti používaly při léčbě artritidy. Jelikož kopřiva dvoudomá pomáhá od bolesti a má protizánětlivé účinky, naši předkové si čerstvou kopřivou přímo sešlehávali klouby. Tento drastický způsob užití rozhodně nezkoušejte. Bolavé klouby si namísto toho raději rovnou natřete čerstvou kopřivovou šťávou. Ke zmírnění artritické bolesti vám pomůže také pravidelné pití kopřivového čaje.

Upozornění: Měli byste vědět, že vnitřní užívání kopřivy dvoudomé zvyšuje krevní tlak. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, kopřivu dvoudomou vnitřně užívejte až po poradě se svým lékařem.

Kopřiva zvyšuje mužům hladinu testosteronu

Chcete-li si na jaře se svým partnerem pořádně užít, naordinujte mu pravidelné popíjení kopřivového čaje. Už takové 2 až 3 šálky denně mu zvýší libido. Kopřiva je v případě mužů skvělým prostředkem ke zvýšení sexuální touhy, protože v jejich těle navyšuje hladinu testosteronu a udržuje ji takto po delší dobu.

Zdroj: Shutterstock.com

Silné menstruační krvácení? Pomůže kopřiva

Čaj z kopřivy dvoudomé pomáhá zmírnit vnitřní krvácení, které je lokálního původu. Uleví vám tak od silného menstruačního krvácení, omezí krvácení z hemeroidů nebo pomůže zastavit krvácení z nosu.

Víte, že? Pravidelné popíjení kopřivového čaje vám uleví i od menstruačních křečí a náročnějšího průběhu premenstruačního syndromu.

Kopřiva pomáhá i při léčbě anémie

Pokud trpíte chudokrevností neboli anémií, kopřiva je zcela jistě vaším dobrým přítelem. Jelikož obsahuje vysoký podíl pro vás důležitého železa, po poradě se svým lékařem zařaďte kopřivový čaj do svého denního pitného režimu.

Léčba sezónních alergií: Vhodná je opět kopřiva

Jestliže se u vás každé jaro objevuje alergická rýma třeba na pyly, sáhněte opět po čerstvých kopřivách. Jelikož má kopřiva antihistaminové vlastnosti, pravidelným popíjením kopřivového čaje můžete doplňkově léčit alergii na pyl, sennou rýmu, kýchání nebo kopřivku.

Autor:
Publikováno: 2. 4. 2019 12:00 Nahlásit obsah