Difenbachie: Oblíbená pokojová rostlina, která do 15 minut zabije zvíře i člověka

Difenbachie: Oblíbená pokojová rostlina, která do 15 minut zabije zvíře i člověka Zdroj: Shutterstock.com

Tuto pokojovku máte doma i v kanceláři. Vyniká exotičností a širokými, skvrnitými listy. Navzdory svému půvabu v sobě skrývá jed, který může být v krajním případě smrtelný pro zvíře i člověka. Řeč je o tolik oblíbené difenbachii. Pokud ji máte doma, popřemýšlejte nad tím, zda se jí vzhledem k možným rizikům raději nezbavit.

Máte malé děti nebo domácí zvířata? Na difenbachii raději zapomeňte

Mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, na které velmi často narazíte v řadě českých domovů, jednoznačně patří difengachie pestrá a difenbachie skvrnitá. Domovinou těchto pokojovek jsou deštné pralesy tropické Amazonie. Ačkoliv jsou díky svým velkým a nádherně vybarvených listům ozdobou našich domovů, skrývají v sobě obrovské nebezpečí.

Od pěstování difenbachie byste měli rozhodně upustit, pokud máte doma malé děti nebo chováte domácí zvířata, jako jsou kočky, psi či papoušci.

Zdroj: Shutterstock.com

Šťáva difenbachie obsahuje extrémně jedovatý rostlinný toxin

Co je na difenbachii nejnebezpečnější? Jedovatá šťáva, která je součástí jejích listů a stonků. Ta totiž obsahuje ve větším množství krystalky šťavelanu vápenatého. Pokud se vám šťáva z difenbachie dostane na prsty a omylem ji olíznete, čeká vás řada zdravotních komplikací.

Ještě větší problém může nastat u malých dětí nebo domácích zvířat, které mohou ukousnout a následně pozřít část této rostliny. Již malá dávka šťavelanu vápenatého způsobuje pálení v ústech a jícnu, dochází také k otoku jícnu a dušení. Když náhodou někdo část difenbachie pozře, je to mnohem horší. Vyšší dávka šťavelanu vápenatého má na svědomí křeče a kóma. Při extrémní otravě se do 15 minut bohužel dostavuje i smrt.

Při včasné lékařské pomoci, která spočívá hlavně ve zprůchodnění dýchacích cest a podání vhodných léků, se člověk z otravy difenbachií dostane. Rostlinný toxin, který je v této pokojové rostlině obsažený, mu však může trvale poškodit játra a ledviny.

Zdroj: Shutterstock.com

Difenbachie: Nejnebezpečnější pokojová rostlina

Pokud tedy doma pěstujete difenbachii, dobře si to rozmyslete. I když si možná říkáte, že existují i další jedovaté pokojové rostliny, tahle z nich je nejnebezpečnější. Právě difenbachie jsou jednou z nejčastějších příčin otrav pokojovými rostlinami, a to jak u lidí, tak u zvířat.

Nejsilnější reakci vyvolává šťáva ze stonku této pokojovky. Nemusíte ji však ani olíznout. Způsobuje totiž i silné podráždění kůže. V případě, že se vám šťáva z difenbachie dostane omylem do očí, způsobí silné svědění a pálení. Poté může následovat velmi vážný zánět spojivek.

Autor:
Publikováno: 4. 4. 2019 12:00 Nahlásit obsah