Jak se postarat o pokojové rostliny, když budete na dovolené? Nezvadnou vám díky těmto tipům

Jak se postarat o pokojové rostliny, když budete na dovolené? Nezvadnou vám díky těmto tipům Zdroj: Shutterstock.com

Chystáte se na letní dovolenou a už teď si lámete hlavu tím, co bude s vašimi pokojovými rostlinami? Pokud nemůžete požádat někoho z rodiny nebo sousedů, aby je chodili pravidelně zalévat, máme pro vás řešení. Vyzkoušejte následující tipy, díky kterým vám pokojové rostliny nezvadnou, ani když budete pryč celý týden.

Tip č. 1: Květiny důkladně zalijte v den odjezdu a odneste je na zahradu do polostínu

Vlastníte-li dům se zahradou, máte částečně vyhráno. Všechny pokojové rostliny, které máte doma, v den odjezdu na letní dovolenou nejprve důkladně zalijte. Potom je všechny do jedné přeskládejte ven na zahradu.

Jako místo jejich dočasného pobytu zvolte polostín a závětří. Budete tak mít jistotu, že hlína, ve které jsou pokojovky, velmi rychle nevyschne. Když tímto způsobem zanecháte na zahradě pokojové rostliny, má to ještě další výhodu. Pokojovky vám totiž může zavlažit občasný déšť.

Zdroj: Shutterstock.com

Tip č. 2: Pokojové rostliny naskládejte do vany s vodou

Naskládat pokojové rostliny do vany napuštěné vodou je starý osvědčený trik. V době své nepřítomnosti se jím můžete inspirovat i vy. Jak na to? Vanu opravdu jenom mírně napusťte vodou. Na její dno položte starý nasákavý ručník nebo pórovitou kapilární rohož, která funguje na principu vzlínání vody.

Na ručník a rohož následně dejte květináče s pokojovými rostlinami, které si budou z vlhkých podložek samy odebírat vodu. Tato forma zálivky je po dobu, kdy budete pryč, vhodná hlavně pro velmi žíznivé rostliny. A to třeba orchideje, oleandry nebo ibišky.

Na co myslet: Květináč skládejte do vany vždy bez spodní misky. Květináč musí mít samozřejmě na své spodní straně otvory pro příjem vody.

Zdroj: Craftylittlegnome.com

Tip č. 3: Vyrobte si vlastní zavlažovací systémy

Pokojové rostliny, které vám nemůže během vaší letní dovolené zalévat nikdo další, můžete klidně nechat také na svém původním místě. Nemusíte je přesouvat na zahradu ani do vany, ale jenom tehdy, když pro ně vyrobíte vlastní zavlažovací systém. V tomto případě máte hned několik možností.

  • Sáhněte po PET láhvi. Napusťte PET láhev vodou a zašroubujte ji víčkem. Do víčka následně udělejte několik malých otvorů. PET láhev nakonec zapíchněte do hlíny v květináči tak, aby z ní mohla postupně odkapávat voda.
  • Využijte plochý bavlněný knot. Knoty od svíček jsou vysoce savé. Proč toho nevyužít i při závlaze pokojových rostlin? Připravte si proto nádobu s vodou, kterou umístíte výš než květináč s pokojovkou. Jeden konec knotu dejte do nádoby s vodou a druhý přiložte ke kořenům pokojové rostliny. Jestli chcete zavlažit větší a žíznivější rostlinu, můžete bavlněných knotů použít mnohem víc.
Autor:
Publikováno: 24. 6. 2019 12:12 Nahlásit obsah