Růst prvních zoubků u dětí: Jak miminku ulevit od bolesti a zároveň se trochu vyspat?

Růst prvních zoubků u dětí: Jak miminku ulevit od bolesti a zároveň se trochu vyspat? Zdroj: Shutterstock.com

Prořezávání prvních mléčných zoubků je velmi náročným obdobím jak pro dítě, tak maminku. Jde o nekonečné dny plné bolesti, pláče a bezesných nocí. Jakým způsobem můžete svému miminku při růstu zoubků ulevit? Máme pro vás několik tipů, které navíc zajistí, že se v noci konečně vyspíte i vy sama.

Prořezávání prvních zoubků: Už kolem šestého měsíce života

První zoubky začnou vašemu děťátku vykukovat ze spodní čelisti kolem šestého měsíce života. Až bude mít jeden rok, tak se na vás bude smát už se šesti zoubky. Jenomže, co všechno musí kvůli svému úsměvu prožít!

Je přirozené, že u každého dítěte probíhá prořezávání prvních zoubků velmi odlišně. U některého si toho ani nevšimnete, jiné děti však mají velké bolesti. A právě proto jsou podrážděné, neklidné, špatně sají mateřské mléko nebo přijímají umělou stravu a rovněž velmi málo spinkají. Prořezávání zoubků navíc může doprovázet i zvýšená teplota až horečka a také nepříjemný průjem. Jakým způsobem tedy svému miminku ulevíte od bolesti a dalších potíží?

Zdroj: Shutterstock.com

Použijte gel na rostoucí zoubky

V lékárnách běžně seženete speciální zklidňující gely na dětské rostoucí zoubky. Stačí, když malý oříšek tohoto gelu vymáčknete na svůj čistý prst a lehce tímto gelem svému dítěti promasírujete dásničku. Použít přitom můžete gel s obsahem lokálních anestetik (například Calgel), který dáseň s prořezávajícím zoubkem místně znecitliví. Na dáseň svého dítěte můžete nanést také zklidňující čistě přírodní gel obsahující výtažky bylinek (například Aloclair).

Dásničky neustále masírujte: A to několika způsoby

Zklidňující gel lze použít pouze - jak uvádí příbalový leták - několikrát za den. Aby vaše miminko tolit netrpělo, můžete mu po celý den jeho bolavé dásně masírovat. K masáži, která zklidní místo bolesti a napomůže lepšímu prořezání zoubku, přitom nepoužívejte pouze svůj čistý prst. Vyzkoušejte také následující:

  • Dejte svému dítěti tvrdou kůrku chleba, kterou bude žmoulat v ústech.
  • Od bolesti pomohou také kousací kroužky. Než je svému dítěti dáte, nejprve je vložte do chladničky. Právě masáž a chlazení dásní pomocí kousacích kroužků vašemu dítěti velmi uleví.
  • Ke zklidnění a úlevě od bolesti je vhodná také obyčejná kávová lžička, kterou jste předem dala do chladničky. Nechte dítěti, ať si s ní hraje a žmoulá ji.
  • Pravidelně svému dítěti podávejte to, co rádo papá. Ať stále něco žvýká v pusince. Ať už dlouhé kukuřičné křupky, piškoty nebo plátky jablíčka a banánu.

Vyzkoušejte sílu heřmánku pravého

Podávejte svému miminku pravidelně k pití heřmánkový čaj. Jeho bolavé dásničky můžete také průběžně potírat vatovým tamponkem namočeným v heřmánkovém odvaru. Od bolesti při prořezávání zoubků pomohou rovněž některé homeopatické preparáty, ideálně právě z heřmánku pravého (například Chamomilla Vulgaris 15 Ch).

Zdroj: Shutterstock.com

Čípky nebo sirup jako poslední možnost

Pokud má vaše dítě horečku nebo pokud výše uvedené rady proti bolesti nezabírají, můžete mu podat také paralenové čípky či nurofenový sirup, který snižuje teplotu a zároveň působí proti bolesti. Při podávání těchto léků se vždy řiďte dávkováním, které je uvedeno na obalu nebo v příbalovém letáku.

Tip: V případě, že tyto léky podáváte svému dítěti pouze proti bolesti, snažte se je nepoužívat přes den. Naordinujte je svému dítěti spíš až na noc.

Autor:
Publikováno: 7. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah