Salamandra resort - na kole k tajchu nebo do banky lásky

Salamandra resort -  na kole k tajchu nebo do banky lásky Zdroj: Tomáš Rucký

Slovenský resort Salamandra je zasazený do srdce Štiavnických vrchů a jeho sedačková lanovka vám usnadní poznávání tamní kopcovité krajiny ať už s kolem nebo bez něj. Bezprostřední blízkost vodní nádrže umožňuje užívat si vodní radovánky jako je plavání nebo paddleboard, nedaleká Bánská Štiavnica zas sportovní zážitky doplní těmi kulturními.

Štiavnické vrchy jsou největším vulkanickým pohořím Slovenska, díky čemuž se tu v minulosti těžilo nerostné bohatství, zejména stříbro a zlato, a tato báňská historie se tu mimo jiné promítla i do množství tzv. tajchů, tedy speciálních vodních nádrží, které byly původně vybudované za účelem získání energetických zdrojů pro těžbu, dnes se můžete v tajchu klidně vykoupat, projet se na lodičkách nebo na paddleboardu. V okolí najdete dokonce 24 funkčních tajchů a přímo u jednoho z nich se rozprostírá resort Salamandra.

Zdroj: Tomáš Rucký Za pěším nebo cyklovýletem se ze Salamandra resortu můžete vydat sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice je na dohled od tajchu. Lanovka je v létě v provozu od čtvrtka do neděle a vyváží do stanice Horní Roveň, tedy na Veterné sedlo (850 m) na horském hřebínku a ať už se odtud vydáte kamkoli, budou vám servírovaná malebná panoramata zaoblených Štiavnických vrchů. Pěšky se tu dá za zhruba 15 minut vylézt na horu Tanád (939 m) a doslova za pár minut jste na vrcholu Malý Tanád (867 m), který nabídne výhledy na obě strany hřebenu, jak do hor, tak do údolí Bánské Štiavnice.

Zdroj: Tomáš Rucký Tento výchozí bod na Veterném sedle nabídne nekonečně mnoho možností, kam se vydat na kratší i delší výlet, ať už pěšky nebo na kole. My odsud podnikli na kole malý okruh přes Bánskou Štiavnici, takže jsme se od výstupu sedačkové lanovky vydali dále přírodním singltrailem po bezlesém hřebínku kolem Malého Tanádu na Farárovu Hôrku (849 m).

Zdroj: Tomáš Rucký Z Fararovo Hôrky jsme se svezli po šotolinové cestě přes Horní Roveň rovnou k tajchu Klinger, který údajně patří k nejkrásnějším banskoštiavnickým tajchům. Samozřejmě i v tomto tajchu se dá vykoupat a příjemně modrozelená barva k tomu úplně vybízela, my ovšem tuto zastávku dali bez koupání, protože naším hlavním cílem byla zmíněná Bánská Štiavnica. Od Klingeru už je to jen co by kamenem dohodil do Bánské Štiavnice, která nás zaujala především svým historickým centrem. Tato část Štiavnice je totiž památkovou rezervací, která sdružuje 360 památkových objektů a tak je centrum zapsané i na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Stojí za to se tu i jen tak projet historickými uličkami nebo po náměstí sv. Trojice, jehož dominantou je barokní morový sloup.

Zdroj: Tomáš Rucký Kromě fúry dalších jiných památek tu najdete také světový unikát, kterým je tzv. Banka lásky ležící přímo pod náměstím svaté Trojice. Banku lásky představuje historický Marínin dům, který je věnovaný nejdelší milostné básni na světě, kterou napsal romantický spisovatel Andrej Sládkovič svojí lásce Maríně.

Zdroj: Tomáš Rucký Zajímavá prohlídka s průvodcem trvá 45 min a součástí je trezor lásky, který je jediný na světě. Trezor je zrcadlový a je vytvořený z veršů Maríny, přičemž každému písmenku je přiřazená schránka, do které si můžete uložit kousek vaší lásky v podobě jakéhokoli předmětu, který se do schránky vejde. Prohlídky se konají v průběhu celého dne od 9:30 do 21:00 každou půlhodinu a není potřeba žádná registrace dopředu. Uložit si lásku ovšem není jen tak – uložení na 1 rok stojí 50 euro a na doživotí pak 100 euro.

Zdroj: Tomáš Rucký Z Bánské Štiavnice jsme se pak vydali zpátky do kopce na Veterné sedlo a dolů do resortu jsme si jako zpáteční cestu vybrali flowtrail Helligon, který je zároveň (prozatím) jediným trailem v Salamandře. Start trailu se nachází jen pár metrů od výstupu sedačkové lanovky a je značený cedulkou. Na svém začátku sice žádný trail moc nepřipomíná, nenechte se ale zmást vysekaným pruhem ve sjezdovce, protože za pár minutek už stojíte na startu vyhlazeného tobogánu.

Zdroj: Tomáš Rucký Flowtrail Helligon splňuje požadavky jednoduchého trailu, tedy je vyhlazený, nejsou na něm žádné kameny ani kořeny, jediným „technickým prvkem“ jsou klopené zatáčky, které tu ovšem nejsou nijak záludné. Nezkušený biker ať se tu nebojí si přibrzdit, protože trail je místy puštěný docela z kopce a na hladkém suchém povrchu se kola rozjedou do solidní rychlosti. Cíl Helligonu je přímo u tajchu a když byste chtěli nahoru víckrát, můžete buď výjezdem po svých, nebo klidně sedačkovou lanovkou.

Zdroj: Tomáš Rucký Také samotné zázemí Salamandy nabídne několik dalších aktivit jako je například tenis, beach volejbal, kruhové trampolíny nebo šlapací čtyřkolky, pro které je tu vytyčená speciální dráha. Čtyřkolky si zapůjčíte přímo u dráhy v půjčovně a k mání jsou jak malé čtyřkolky pro děti do 6 let, tak i velké čtyřkolky pro dospěláky. Zapůjčení na 15 min vyjde na 5 eur za velkou čtyřkolku, 3 eura za malou.

Zdroj: Tomáš Rucký Malé kluky, ale klidně i velké holky tu možná nadchne bagr, který se dá ovládat třemi pákami a simuluje tak práci v regulérním bagru. Můžete ovládat lžíci, nakládat písek a vysypávat ho na jiném místě. No malé kluky odsud jen tak asi nedostanete. Ačkoli 5 minut stojí 2 eura, tak záleží, kolik mincí máte po kapsách.

Zdroj: Tomáš Rucký V půjčovně u lanovky, kde se půjčují čtyřkolky, je možné zapůjčit si i paddleboard a jít si zasportovat přímo na tajch. Půjčovné na 30 min vyjde na 5 eur. Jestliže už máte ale samozřejmě veškerých sportovních aktivit dost, dá se tu užít jen odpočinek na kamínkové pláži u tajchu nebo plavání – počítejte ovšem s „rybí společností“.

Zdroj: Tomáš Rucký Součástí Salamandra resortu je také čtyřhvězdičkový hotel Salamandra, jehož hlavní předností je zajímavá lokalita, tedy přímo v lesích, pár metrů od lanovky a v bezprostřední blízkosti tajchu, do kterého se můžete jít kdykoli vykoupat. Na druhou stranu hotel zahrnuje i vnitřní wellness, takže můžete k aktivitám využít i vnitřní bazén, vířivky, sauny, dále také fitko a squashový kurt. Hotel láká samozřejmě i na luxusní pokoje či apartmány a jeho zaměření padá také na rodiny s dětmi, takže tu najdete dětský koutek, dětské hřiště, dětský wellness a v nabídce jsou i animační programy. Co se týká gastronomie, dohlíží tu na ni špičkový šéfkuchař Robert Hudák, takže i večeře tu může být takovým speciálním gastro zážitkem.

Zdroj: Tomáš Rucký Třešinkou na dortu je tu ovšem Chalet Salamandra, který leží přímo vedle hotelu a dostane vás do kolen svým působivým interiérem vybudovaným v moderním alpském stylu. Kromě pokojíčků jak z pohádky je tu k dispozici prostorná a prosvětlená společenská místnost s velkou kuchyní a krbem. Chalet zahrnuje 5 ložnic a celkově se tu může ubytovat 18 osob. Týdenní pronájem chaletu vyjde zhruba na 26 tisíc na týden, fotky odsud vám nicméně bude závidět celý Instagram.

Zdroj: Tomáš Rucký

Salamandra resort v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                               4 hod 34 min

1 jízda nahoru dospělí                                                           8 eur

1 jízda nahoru dítě (6-15 let)                                                6 eur

Rodinná jízdenka 2+1 (jen nahoru)                                      20 eur

3 jízdy s kolem                                                                      20 eur

Zapůjčení elektrokola 1 den                                                 39 eur

Provozní doba lanovky                                                         Čt – Ne, 9:00-18:00

Webové stránky střediska                                                     www.salamandra.sk

Ubytování hotel                                                                    www.salamandra.sk/hotel/

Ubytování chalet                                         www.salamandra.sk/ubytovanie/chalet-salamandra/

Zdroj: Tomáš Rucký V Salamandra resortu jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, s tlumením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Salamandra resort Salamandra resort Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 10. 8. 2022 10:34 Nahlásit obsah