Zemřel filozof Ernst Tugendhat. Prvních 8 let svého života strávil ve slavné vile Tugendhat

Zemřel filozof Ernst Tugendhat. Prvních 8 let svého života strávil ve slavné vile Tugendhat Zdroj: Shutterstock

V německém Freiburgu zemřel v pondělí 13. března 2023 brněnský rodák, německý filozof židovského původu Ernst Tugendhat. Patřil k nejvýznamnějším současným filozofům v oblasti analýzy jazyka. Dožil se požehnaného věku - na věčnost odešel v 93 letech.

Ernst Tugendhat byl významným německým filozofem, který se zabýval zejména řeckou filozofií, filozofickou antropologií a analytickou filozofií. Osobně považoval základní lingvistické struktury za klíčové pro pochopení způsobu našeho myšlení.

Tento významný filozof se narodil 8. března 1930 v Brně. Jeho rodiči byli Fritz a Grete Tugendhatovi, kteří si v Brně nechali na zakázku vystavět slavnou vilu Tugendhat, která byla v roce 2001 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. V této vile však malý Ernst strávil pouhých 8 let svého života, neboť jeho celá rodina byla nucena kvůli svému židovskému původu v roce 1938 uprchnout před nacisty do Švýcarska.

Zdroj: Shutterstock Ani ve Švýcarsku však Tugendhatovi nepobyli dlouho. V roce 1941 emigrovali do venezuelského Caracasu. Po pár letech se Ernst Tugendhat přesídlil do USA, kde v letech 1944 až 1949 studoval na Stanfordově univerzitě filozofii a klasické jazyky. V roce 1956 již získal doktorát v německém Freiburgu.

Ernst Tugendhat působil coby profesor na univerzitách v Heidelbergu, Berlíně nebo Tübingenu. V letech 1996-1997 byl rovněž hostujícím profesorem na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2001 se stal čestným občanem města Brna - ke svému rodnému městu i odkazu své rodiny se vždy hrdě hlásil. Část svého seniorského života strávil v německém Tübingenu, v roce 2013 se přestěhoval do Freiburgu, kde 13. března 2023 ve věku 93 let zemřel. 

Zdroj: Dw.com, Cosedeje.brno.cz
Autor:
Publikováno: 21. 3. 2023 10:05 Nahlásit obsah