Chlapeček se narodil se čtyřikrát větším jazykem. Dnes má 3 roky a překvapí vás, jak vypadá

Chlapeček se narodil se čtyřikrát větším jazykem. Dnes má 3 roky a překvapí vás, jak vypadá Zdroj: Shutterstock

Když chlapeček Owen Thomas přišel před třemi lety na svět, jeho rodiče byli v šoku. Narodil se totiž se čtyřikrát větším jazykem, než je u novorozenců běžné. Lékaři tomuto miminku z americké Pensylvánie následně diagnostikovali vzácný Beckwith-Wiedemannův syndrom, který postihuje jedno z 15 tisíc narozených dětí.

Lékaři si nejprve mysleli, že má jazyk opuchnutý po porodu

Když se miminko narodí se vzácným onemocněním, které ohrožuje jeho život, je to pro rodiče velká rána. Své by vám o tom řekli rodiče tříletého Owena Thomase z americké Pensylvánie. Tento chlapeček přišel na svět s extrémně velkým jazykem. 

Lékaři si bezprostředně po porodu mysleli, že má miminko pouze opuchnutý jazyk. 14 dnů po jeho narození však přišli s diagnózou, která zněla Beckwith-Widemannův syndrom. Toto vzácné onemocnění u malého Owena způsobuje nadměrné zvětšování některých tělesných orgánů.

Tříletému Owenovi jazyk stále roste

V případě tříletého Owena Thomase, je to právě jazyk, který mu stále roste. V důsledku zvětšeného jazyka chlapec bohužel trpí celou řadou zdravotních komplikací. I když Owena lékaři operovali již v prvních dvou týdnech života a jazyk mu zkrátili o celým pět centimetrů, problém tím nezmizel. 

Chlapci jeho jazyk stále roste, kvůli čemuž se mu špatně dýchá. V noci mu navíc hrozí, že by se mohl během spánku udusit. Kvůli velkému jazyku se Owenovi rovněž špatně vyvíjí čelist a zuby, a tak má chlapec problémy s mluvením.

O Owena se každou noc stará speciální monitorovací zařízení

Owenova máma Theresa nemohla kvůli vzácnému onemocnění svého synka dlouho spát, protože měla strach, zda se Owen dožije dalšího rána. Tříletý chlapec má však nyní v postýlce speciální monitorovací zařízení, které sleduje jeho dech, ale i tep.  I když je Owen v péči lékařů, kteří hledají způsoby, jak růst jeho jazyka zpomalit nebo zastavit, stále je to neúspěšné. Jelikož mu kvůli Beckwith-Wiedemannovu syndromu hrozí rakovina jazyku, musí také chodit na preventivní prohlídky na onkologii.

I navzdory vážnému onemocnění však z Owena roste šikovné a veselé dítě. Velkou oporu má nejen v rodičích, ale také ve svém starším bratrovi. Owen je navíc velmi snaživý a postupně dělá velké pokroky. Chodí na logopedii, kde se učí správně mluvit. Kvůli svému velkému jazyku se také naučil, jak speciálně jíst. Držíme mu pěsti, aby žil co nejspokojeněji. Je to přeci malý-velký bojovník!

Autor:
Publikováno: 25. 2. 2021 14:00 Nahlásit obsah