Samnaun – jistota sněhu až do prvního máje

Samnaun – jistota sněhu až do prvního máje Zdroj: Tomáš Rucký

Švýcarské středisko Samnaun leží v kantonu Graubünden, což je nám nejbližší švýcarský kanton. Samnaun tvoří společně s rakouským střediskem Ischgl rozsáhlou lyžařskou oblast zvanou Silvretta Arena, tedy na jeden skipas se vám otevře 239 km sjezdovek. V polovině března tu připadnul nový sníh a vládne tu pravá zimní atmosféra.

Silvretta arena nabídne sjezdovky všech druhů a barev. Ty strmější sportovní nebo ultimátní černé najdete spíš v rakouském Ischglu, v Samnaun pak převládají pohodovější modré a jezdivé červené tratě, které nejsou nijak krkolomně členité, naopak jsou ve většině velmi přehledné.

Zdroj: Tomáš Rucký Samozřejmě ani v Samnaun nejste ochuzení o sportovní tratě a ty rychlejší se spouští například z vrcholu Greitspitze (2 872 m), který leží na rozhraní obou areálů, prudší padáčky pak nabídnou i svižné červené sjezdovky z vrcholu Visnitzkopf (2 744 m).

Zdroj: Tomáš Rucký Celkově se ale dá říct, že sjezdovky v Samnaun by měl ocenit zkušený carver, zároveň by ale tamní sklony sjezdovek neměly být problém ani pro menší děti. Kdo by zatoužil po zvýšení tepové frekvence, může si skočit do Ischglu střihnout nějakou tu direttissimu, následně se může jet „uklidnit“ zas do Samnaun. Na carving vcelku příjemné, ale poměrně frekventované jsou centrální dlouhé sjezdovky č. 62 a 63. Doporučuji je stihnout hned po ránu, než se stihnou zaplnit „výletníky“, co přijíždějící z Ischglu.

Zdroj: Tomáš Rucký My si v Samnaun oblíbili romantické zákoutí Alp Bella ležící na samém okraji areálu, a tak tudy neprochází žádné rušné tepny v rámci Ischgl-Samnaunského safari, je tu tedy o něco klidněji a díky jedné zastaralejší lanovce tu na vás dýchne skoro až nostalgická atmosféra, kterou my zkrátka rádi.

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tajným tipem na prázdnou sjezdovku je tady trať č. 68b, která je tak trochu schovaná. Její start totiž leží kousek pod výstupem lanovky M2, nicméně kdo jede „emdvojkou“ většinou postupuje přímo za nosem směrem na Alp Tridu, a kdo jede zpět na Alp Bellu, zpravidla volí trať č.68. Krásná červená sjezdovka 68b tak bývá trochu opomíjená a na prvních pár ranních jízd bude jenom vaše.

Zdroj: Tomáš Rucký V polovině března nám napadlo víc jak 20 cm nového sněhu, a zatímco první dávka bílého zlata díky vyšším teplotám nebyla úplně prašanová, následný den přituhlo a už se podél sjezdovek dalo docela kvalitně zaprášit. Na sjezdovkách bylo v době naší návštěvy docela rušno, takže zabrouzdání do hlubšího sněhu kolem sjezdovek byl občas fajn únik z lyžařského davu.

Zdroj: Tomáš Rucký Celkově u Samnaun můžeme mluvit o jistotě sněhu, protože se většina samnaunských sjezdovek nachází nad sněhově spolehlivou hranicí 2000 m.n.m. a momentálně tu na sjezdovkách leží kolem metru sněhu a lyžařské podmínky jsou velmi dobré.

Zdroj: Tomáš Rucký V Samnaun jsme lyžovali pár dní a stihli jsme tu vystřídat dva páry lyží. Zatímco první dny čerstvě napadaný sníh nestihnul na ráno „utáhnout“, takže jsme se v ranním manšestru spíš bořili a za tři jízdy bylo ze sjezdovky oraniště, poslední den už žádný nový sníh nepřipadnul, a tak na nás na první lano čekaly manšestrové koberce s precizní úpravou tak, jak jsme u Samnaun zvyklí a ostré slalomky si na tomto povrchu libovaly.

Zdroj: Tomáš Rucký Nálož sněhu a mrznoucí teploty tady na žádné přicházející jaro nijak neevokují, a tak není divu, že i tentokrát bude mít Silvretta Arena dlouhou sezónu, kterou plánuje až do 1.5.2023. Je tedy pořád dost času vyrazit na kvalitní jarní lyžovačku!

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká gastronomie, potkává se tu ta švýcarská s rakouskou, takže můžete kombinovat dvě kuchyně podle chuti. Určitě tu ale nevynechte graubündenskou specialitu, tedy Bündner Nusstorte (nebo také Engadiner Nusstorte), což je kulatý plochý koláč plněný zkaramelizovanými vlašskými ořechy. Troufnu si říct, že koláč chutná lépe, než vypadá J Cenově vyjde na 10,10 CHF.

Zdroj: Tomáš Rucký Tuto tradiční specialitu jsme tu našli v útulné hospůdce Alp Bella, kterou představuje typická švýcarská horská chata, zajít se tu ale samozřejmě dá i do moderních zařízení, jako je například restaurace Sattel Panorama Restaurant s terasou s výhledem do údolí nebo designová stavba Saalas u nástupu lanovky Viderjochbahn. Za slunného počasí tady doporučujeme navštívit střešní terasu Skybar, kde vám nabídnou asi 50 druhů šampaňského, nám tu lehce panovaly mrazíky, takže jsme se tentokrát šli zahřát do prvního patra restaurace, které díky své panoramatické povaze není o nic méně zajímavé než Skybar.

Zdroj: Tomáš Rucký Zajímavostí je, že na sjezdovky v Samnaun vás vyváží unikátní dvoupatrová panoramatická kabina, která patří k největším na světě. Parkoviště k ní je dokonce zdarma, což ve švýcarských areálech nebývá samozřejmostí.

Zdroj: Tomáš Rucký Trochu nevyzpytatelné je ovšem v Samnaun první lano. Webové stránky píší první jízdu dvoupatrové kabiny v 8:15, ovšem jediná lanovka v centru areálu, která má jet od 8:30 je krátká sedačková lanovka N6, ostatní lanovky mají být oficiálně v provozu až od 9 hod. S tím jsme takto i první den počítali, protože před několika lety jsme nahoru vyjeli právě už v 8:15 a pak jsme čekali, až se spustí provoz dalších lanovek. Tentokrát byla naše zkušenost taková, že také ostatní lanovky pustili minimálně o 20 dřív, tedy kdo chce mít opravdu jistotu prvního zářezu so manšestru, ať na kopec vyrazí raději už v 8:15 dvoupatrovou kabinou.

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tipem na ubytování je nově zrekonstruovaný Alp Chalet Bellevue, což je jedna z nejhezčích budov Samnaun a zaujme už zvenku moderním stylem jako je prosklený interiér nebo útulné zákoutí s elektrickým krbem. Alp Chalet Bellevue dále nabídne wellness se třemi saunami a kromě jiného si potrpí na zážitkovou gastronomii.

Zdroj: Tomáš Rucký Za zmínku stojí také originální způsob servírování digestivu, kdy k vám obsluha přijede s pojízdným sudem (má v sobě dokonce zabudovanou baterku, která se nabíjí) a pouhým stisknutím tlačítka „vyšroubuje“ horní víko sudu, takže se před vámi otevře rovnou servírovací kulatý pultík se skleničkami i lahvemi alkoholu. Obsluhou nám tu byl doporučen likér Heuschnaps, který má obsahovat tamní horské bylinky a má velmi jemnou chuť, tedy je klidně vhodný i pro dámy.

Připomínáme, že Samnaun je bezcelní zóna, takže tu levněji nakoupíte benzín, alkohol nebo parfémy. V době naší návštěvy k 15.3.2023 byly ceny benzínu následující:

Shell benzín 1,48 eur, Shell nafta 1,51 eur. Migrol/Socar benzín 1,44 eur, Migrol/Socar nafta 1,47 eur. Takový litr Capitana Morgana tu vyjde v přepočtu na 290 Kč.

Zdroj: Tomáš Rucký

Samnaun v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           7 hod
Celodenní skipas dospělý                                                                 67 eur

Celodenní skipas dítě (10-16 let)                                                      41 eur

Celodenní skipas dítě do 10 let                                             zdarma (v doprovodu s rodičem)

Celodenní skipas senior (64 – 79 let)                                               67 eur

Celodenní skipas senior 80 a více                                                    41 eur

Webové stránky                                                                       www.samnaun.ch 

Informace v češtině                                  www.snow.cz/stredisko/114-samnaun-silvretta-arena

Parkování                                                                             parkoviště zdarma přímo u kabiny

Ubytování                                                                              www.alpchalet-bellevue.ch

Zdroj: Tomáš Rucký V Samnaun jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Samnaun - galerie Samnaun - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 4. 4. 2023 15:19 Nahlásit obsah