U chorvatského pobřeží se objevila smrtelně jedovatá ryba. Invazivní čtverzubec stříbropásý je hrozbou pro rybáře i plavce

U chorvatského pobřeží se objevila smrtelně jedovatá ryba. Invazivní čtverzubec stříbropásý je hrozbou pro rybáře i plavce Zdroj: Shutterstock

Pokud jste si mysleli, že na smrtelně jedovaté ryby narazíte pouze v exotických krajinách, musíme vás vyvést z omylu. Již po několikáté totiž chorvatští rybáři vylovili z Jaderského moře čtverzubce stříbropásého, který obsahuje extrémně silný jed tetrodotoxin. Co vám při kontaktu s touto rybou, která je v Jadranu invazivním druhem, hrozí?

Čtverzubec stříbropásý (Lagocephalus sceleratus) vypadá na první pohled nevinně a laikům může připomínat pstruha. Jenže zdání klame. Tento invazivní druh ryby, který již po několikáté vylovili rybáři u chorvatského pobřeží, dokáže kvůli extrémně silnému jedu tetrodotoxinu zabít.

“Před několika dny byl na ostrově Košara vedle Pašmanu odchycen jedovatý a invazivní čtverzubec stříbropásý. Tento druh ryby obsahuje extrémně silný jed tetrodotoxin, který při konzumaci ryby způsobuje vážné zdravotní problémy, někdy i smrt. Pokud tuto rybu chytíte, zacházejte s ní opatrně, pokud možno se vyhněte přímému kontaktu. Kromě jedu má tento druh silnou čelist s ostrými zuby, takže jeho kousnutí může způsobit vážná zranění,” vydal před čtverzubcem stříbropásým varování chorvatský Institut oceánografie a rybářství

Podle vyjádření institutu patří zatím čtverzubec stříbropásý ke vzácným návštěvníkům Jaderského moře. Plavci a rybáři, jak z řad místních, tak turistů by ale měli o jeho existenci vědět a být si vědomi případného nebezpečí.

Zdroj: Shutterstock Čtverzubec stříbropásý je druh ryby, která běžně žije v Indickém a Tichém oceánu. V důsledku oteplování však tento druh proniká na sever. Suezským průplavem se dostal až do Středozemního moře, kde byl kromě pobřeží Chorvatska chycen také na pobřeží Katalánska, Itálie, Řecka, Kypru, Egypta, Turecka, Izraele nebo Maroka. Počet odchycených exemplářů stále roste.

Čím je čtverzubec stříbropásý nejvíce nebezpečný? Mate svým nevinným vzhledem. V oblasti Středomoří jej často neznají místní rybáři, natož turisté a nevědí, že může být při konzumaci smrtelně jedovatý. Jed tetrodotoxin obsažený v této rybě konkrétně způsobuje zástavu svalů, což může vést až ke smrti.

Zdroj: Facebook.com/izorsplit, Corriere.it, Cs.wikipedia.org

Autor:
Publikováno: 27. 3. 2023 09:45 Nahlásit obsah