Recept na bezinkový likér: Naše babičky jej užívaly na zahřátí i jako lék

Recept na bezinkový likér: Naše babičky jej užívaly na zahřátí i jako lék Zdroj: Shutterstock

“Před heřmánkem smekni, před bezem klekni,” tradovali již naši předkové. Z černého bezu zpracovávali nejen květ a list, ale také černé bobulovité plody zvané bezinky. A právě z bezinek si můžete začátkem podzimu připravit báječný bezinkový likér, který vás nejen zahřeje, ale který zároveň blahodárně působí na zdraví. Vyzkoušejte následující recept.

Ingredience na bezinkový likér

2,5 kilogramu čerstvých, umytých a odšťopkovaných bezinek

1,5 kilogramu cukru krystalu

2 balíčky vanilkového cukru

1 litr rumu

1 kus citronu zbaveného kůry a pecek

2 lžičky mleté kávy

1 lžička mleté skořice

5-7 kusů hřebíčku 

Zdroj: Shutterstock Příprava bezinkového likéru

1. Zralé nasbírané bezinky pečlivě proberte, omyjte, odstraňte z nich stopky a případně také zelené bobulky. Plody bezu černého vložte následně do hrnce, zcela zalijte vodou a dejte vařit.

2. Jakmile voda s bezinkami projde varem a bude probublávat, přidejte do ní za stálého míchání kávu, skořici a hřebíček. Po 5 minutách do této směsi vložte kolečka citronu, další 2 minuty povařte a pak vypněte.

3. Následujících 24 hodin nechte základ na domácí bezinkový likér odležet v lednici. Další den bezinkovou šťávu přeceďte přes plátno a bezinky důkladně vymačkejte.

4. Bezinkovou směs postavte opět na sporák a vmíchejte do ní vanilkový a krystalový cukr, který by se měl zcela rozpustit. Poté, co základ na bezinkový sirup projde varem, odstavte jej a nechte zcela vychladnout.

5. Po vychladnutí do bezinkové šťávy vmíchejte rum a domácí bezinkový sirup je na světě.

Proč zralé bezinky zpracovávat výhradně za tepla a nedělat bezinkový sirup za studena? Syrové plody černého bezu jsou mírně jedovaté. Pokud však bezinky převaříte nebo usušíte, již jedovaté nejsou.

Zdroj: Shutterstock Účinky bezinkového likéru

Domácí bezinkový likér je alkoholický nápoj, tudíž není určený pro osoby mladší 18 let. Jste-li již plnoletí, můžete si jej dopřát sem tam na zahřátí, ale zároveň čerpat z jeho blahodárných účinků na lidské zdraví. Plody černého bezu totiž obsahují provitamin A, vitamin C, vitaminy skupiny B a kyselinu panthotenovou. Dále v nich najdete třísloviny, pektin, kyselinu jablečnou nebo antioxidanty. 

Jakým způsobem tedy tepelně zpracované bezinky působí dle zkušeností našich předků a bylinkářů na lidské zdraví?

Posilují fungování imunitního systému.

Potlačují nemoci z nachlazení.

Pomáhají při nespavosti.

Přináší úlevu při revmatismu.

Působí na žaludeční a střevní sekreci.

Pomáhají při bolestech hlavy a migrénách.

✓ Tlumí bolesti nervového původu. Úlevu přináší při bolesti trojklaného nervu, sedacího nervu či při výhřezu meziobratlové ploténky.

Zdroj: Jenženy.cz, Sever.rozhlas.cz, Bylinkyprovšechny.cz

Autor:
Publikováno: 14. 9. 2021 09:58 Nahlásit obsah