Nejvyšší hora Šumavy Velký Javor (1456 m) neboli Großer Arber ležící jen 10 min od českých hranic byla ještě donedávna Mekkou hlavně turistů, nicméně od letoška se s novým bikeparkem zařadila do hledáčku i milovníků trailů.
Traily cílí na širokou cyklistickou veřejnost a za mě jsou jedny z nejlepších, na kterých jsem kdy jela! Šlapadla na ledovcovém jezeře, kuličková dráha nebo další fúra dětských atrakcí zvou k návštěvě komplet celou rodinu.
Nejvyšší hora Šumavy zve už z dálky k turistice, a to klidně s celou rodinou. Na vrchol Velkého Javoru si můžete vyjít pěšky, nebo se nechat pohodlně vyvézt kabinkovou lanovkou. Vrchol Javoru je pak tvořený čtyřmi skalními skupinami – Grosser Arber, Bernstein, Richard-Wagner Spitze a Ostspitze, které můžete navštívit v rámci okružní trasy po vrcholu Javoru. Ta má cca 2 km, cesta je zpevněná, a kromě úvodního krátkého prudšího stoupání je tato procházka nenáročná a zvládnou ji jak malé děti, tak i senioři. Dá se samozřejmě vyhopsat i na zmíněné skalní skupiny, to už je ale trochu pro kamzíky a doporučuji vhodnou obuv.
Zdroj: Tomáš Rucký
Dětem tu může být za ušlý okruh odměnou pestré dětské hřiště, které najdete kousek pod výstupem kabinkové lanovky a které svým dřevěným provedením krásně zapadá do přírodního rázu okolní krajiny. Kromě nejrůznějších prolézaček tady děti najdou klouzačku, houpačky, malou talířovou lanovku, balanční překážky a další. Vstup na hřiště je zdarma.
Zdroj: Tomáš Rucký
Nedaleko Velkého Javoru se nachází také Velké Javorské jezero, což je jedno z osmi šumavských ledovcových jezer. Dostanete se na něj buď pohodlně autem s možností parkování přímo u jezera, nebo si sem z Velkého Javoru můžete udělat pěší výlet po lesních cestách. Jezero je známé skrz své unikátní plovoucí ostrůvky a přímo nad jezerem se tyčí vysoká jezerní stěna se skalními kaskádami a malými vodopády, a také se tu nachází jeden z nejpůsobivějších zbytků pralesa.
Zdroj: Tomáš Rucký
Rovněž kolem tohoto jezera můžete podniknout dvoukilometrový pohodový pěší okruh, který je bezbariérový, takže se tu dá jít klidně i s kočárem nebo vozíčkem. Okruh kolem jezera nabídne hned několik fotospotů – ať už ze skalky, nebo z vyhlídky na dřevném chodníku, který tvoří značnou část zadní části okružní trasy.
Zdroj: Tomáš Rucký
Pokud byste si chtěli přírodní rezervaci Grosser Arbersee užít z trochu jiné perspektivy, můžete si tu zapůjčit šlapadlo a projet se na jednom z osmi slavných šumavských ledovcových jezer. To je opravdu ojedinělá záležitost, protože ostatní ledovcová jezera na české straně Šumavy není prakticky možné ani obejít kolem dokola, natož se na nich nějakým způsobem plavit. Lodičky si tu zapůjčíte za 12 eur na 30 min a vratná záloha činí 5 eur.
Zdroj: Tomáš Rucký
Přímo vedle jezera najedou děti i rozmanitou kuličkovou dráhu, která tu využívá přírodní prvky, jako jsou spadlé stromy nebo vysoké pařezy a celkově je kuličková dráha do lesa prakticky neznatelně zasazená. Dřevěnou kuličku si tu můžete zakoupit hned u startu kuličkové dráhy z automatu za poplatek 2 eura.
Zdroj: Tomáš Rucký
Celodenní aktivity se nabízejí zakončit kvalitní gastronomií v restauraci Arberseehaus, která se s prostornou terasou tyčí přímo u jezera. Co se týče nápojů, tak tady můžete ochutnat například speciální „Arbersee Radler“ (5,20 eur), který kombinuje limonádu Almdudler s lokálním pivem z Zwieselského pivovaru nebo netradiční drinky jako je jahodový nebo maracuja sptitz (7,40 eur). K jídlu pak doporučujeme výborný Arberseeburger s trhaným vepřovým masem a barbecue omáčkou (7,90 eur) - vše samozřejmě s výhledem přímo na jezero.
Zdroj: Tomáš Rucký
Žhavou letošní novinkou je ovšem bikepark Arber, který je sice čerstvý nováček na bikerském trhu, už teď ho ale s klidem můžeme označit za bikerskou perličku (nejen) Šumavy. Německý bikepark už v tuto chvíli nabídne 6 trailů v délce od 700 m do 1 km a obsluhuje je kotvový vlek v části zvané Turnhof, která v zimě představuje sjezdovky pro začátečníky a děti.
Zdroj: Tomáš Rucký
Na první pohled při příjezdu by se tedy mohlo zdát, že jste přijeli do malinkého bikeparku, věřte ale, že i na krátkém lesním úseku se dá zahrát hodně muziky a pánové z firmy Trailtech.at tady využili každičký metr. Už nyní je tu pro bikery připravený modrý singltrail (1 km), modrá flowline (1 km), modrá jumpline (700 m), červený singltrail (900 m), červená jumpline (1 km) a jednoduchý zelený traily (400 m) pro úplné začátečníky a děti obsluhovaný pojízdným pásem. Už teď se navíc pracuje na rozšíření, tedy 2.fázi, která už bude využívat sedačkovou lanovku na Sonnenhangu a kdo ví – pokud se bikeparku bude dařit, diskutuje se také o technických trailech přímo z nejvyšší hory Šumavy.
Zdroj: Tomáš Rucký
V tuto chvíli se na Arberu bavíme v drtivé většině o hladkém povrchu zvládnutelném i na pevném kole a s trochou nadsázky i na kolečkových bruslích. Nějaká ta technika se tu přesto najde, a to na modrém a červeném singltrailu – ty jsou užší a zahrnují sem tam nějaké ty jednoduché kamenité sekce, vše ale pěkně plynulé a pohodově jetelné. Techničtější/endurovější tratě se plánují právě ve zmíněné druhé fázi k sedačkové lanovce Sonnenhang.
Zdroj: Tomáš Rucký
Co se týká profilu trailů, tak tu opět mluvíme o speciálním receptu na vykrajování vánočních perníčků od Trailtechu. Nevím, jaké vykrajovátko použili na Arberu, ale věřte zatáčky jsou stavěné zřejmě za pomoci obřího pravítka a úhloměru. A celkově tu asi někdo při hodinách fyziky dával pozor, protože rádiusy klopených zatáček jsou přesně takové, aby vám stačila rychlost získaná na začátku trailu a následně bez potřeby sáhnout na brzdu jen profrčíte klopenkou.
Zdroj: Tomáš Rucký
Traily mají samozřejmě logickou návaznost. Ti nejmenší a nejméně zkušení tu tedy začínají na zeleném Family trailu, který je umístěný do Kinder ArBärlandu, jenž v zimě slouží jako jedno velké dětské lyžařské hřiště. I v létě tady děti na cvičný trail vyveze pohodlně pojízdný pás a dolů mohou svoje první bikerské kroky trénovat v úplně jednoduchých klopených zatáčkách a na mírných terénních vlnách.
Zdroj: Tomáš Rucký
Jakmile budou mít děti nebo začátečníci zmáknutý zcela jednoduchý zelený trail, můžou zamířit na hlaďoučký modrý flowtrail, který klesá pozvolně a je naprosto plynulý, následně klidně můžou zkusit modrý singltrail s krátkými sekcemi, které jsou vyskládané převážně placatými kameny.
Zdroj: Tomáš Rucký
I zkušení bikeři se ovšem rozehřejí a dostanou do rytmu na zmíněném modrém flowtrailu, kdy si kosti a svaly protáhnete v pohodových klopenkách a na terénních vlnách. Pak už se s chutí můžete vrhnout na modrou jumpline, která oproti singltrailům a flowtrailu logicky nabídne nějaké ty skoky – ale jaké! Víte dobře, že nejsem dobrý letec, tyto skoky jsou ovšem tak pěkně postavené, že se nemusíte ani kdovíjak snažit a odraz vás jakoby teleportuje rovnou na dopad. Velmi oceňuju, že skoky ve stylu „tejblů“ tu mají druhou hranu zaoblenou, takže i v případě nedoskočení se vůbec nic neděje a nemáte pocit, že kolo rozpůlíte.
Zdroj: Tomáš Rucký
Červená jumpline pak oproti modré jumpline nabídne ještě vyšší klopenky a ještě větší skoky, dále je okořeněná sharkfiny a taky nabídne různé možnosti projetí – lavice se dá skočit buď klasicky nebo si z ní naskočíte na dlouhý kámen, ze kterého seskočíte jako z dropíku. Jinak osobně jsem sharkfin nikdy neuměla projet a trochu mě to opticky odrazovalo, ale to jde tak nějak samo. Chápu, že tenhle report vyzní hodně nadšeně, ale čestné skautské – já se tu nesmírně bavila! P.S. Jestli jsem tu já naskákala všechno, tak vy taky.
Zdroj: Tomáš Rucký
Na kopec vás tu netradičně tahá vlek se speciálním úchytem za představec. Nezkušení se ale vůbec nemusí ničeho bát, uchycení je jednoduché a nahoru jedete jako byste jeli normálně na kole, jen nešlapete. Je určitě potřeba upozornit, že do bikeparku je povinná integrální přilba. Pokud ji nemáte, můžete si ji půjčit za 19 eur/den v půjčovně přímo v hlavním zázemí bikeparku. Tam si ostatně také můžete půjčit klidně i celé kolo (85 eur/den) nebo další potřebnou výbavu jako jsou chrániče na kolena nebo na lokty. Půjčovna je doplněná i o moderní obchod s oblečením, plášti a další bikovou výbavou.
Zdroj: Tomáš Rucký
Bikepark Arber v kostce:
Vzdálenost z Prahy 180 km (cca 2,5 hod)
Vzdálenost z Plzně 92 km (cca 1,5 hod)
Celodenní bikepas dospělí 35 eur
Jízdné 2 hodiny dospělí 20 eur
Kompletní ceník www.bikepark-arber.de/tickets
Jízda kabinkou nahoru dospělí 15 eur
Provozní doba bikeparku denně 9:00 - 16:30
Provozní doba kabin. lanovky denně 9:00 – 16:30
Kempování na parkovišti povolené (ToiToi + sprchy)
Webové stránky bikepark www.bikepark-arber.de
Webové stránky Velký Javor www.arber.de
Instagram @bikeparkarber
Zdroj: Tomáš Rucký
Na Arberu jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, v oblečení DHARCO na e-biku STEVENS s pružením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.
Zdroj: Tomáš Rucký
Galerie
Velký Javor - galerie 07/2025
Prohlížet galerii