Brambory patří i do bot: Tento trik našich prababiček obuv dokonale roztáhne a zbaví zápachu

Brambory patří i do bot: Tento trik našich prababiček obuv dokonale roztáhne a zbaví zápachu Zdroj: Shutterstock.com

Potřebujete rozchodit nové boty? Pokud se chystáte třeba na ples a vaše kožené lodičky jsou vám příliš těsné, vyzkoušejte trik našich prababiček. Do boty přes noc vložte oloupanou bramboru. Jde o velmi jednoduchý, ovšem účinný způsob, díky kterému se vám nové boty dokonale roztáhnou. Tak proč to nezkusit?

Prababičky používaly brambory místo ševcovského kopyta

Určitě víte, jak dlouho trvá, než rozchodíte nové boty. Abyste se při jejich nošení vyhnuli případným bolestivým oděrkám či puchýřům, sáhněte po bramboře. Tuto hlízu už naše prababičky používaly na roztažení kožených bot místo ševcovského kopyta nebo klasických roztahováků.

Zdroj: Shutterstock.com

Trik spočívá ve vlhkosti

Jak tedy na to? Vezměte si větší bramboru, kterou oloupejte a následně ořežte tak, abyste ji mohli lehce vsunout do boty. Než tuto bramboru do kožené obuvi dáte, zabalte ji ještě do papírové kuchyňské utěrky. Takto zabalenou bramboru nechte v botě působit přes celou noc.

Tento trik spočívá ve vlhkosti, která se z brambory do kožené obuvi postupně uvolňuje v průběhu noci. Vlhkost se vstřebá do obuvi, díky čemuž bude měkčí, poddajnější a také se příjemně roztáhne.

Zdroj: Shutterstock.com Další využití brambor v kombinaci s botami

Brambory nemusíte vkládat přes noc pouze do kožených bot, abyste je roztáhli. Tyto oloupané hlízy zkuste ideálně na 12 hodin vložit do obuvi, z níž se line nepříjemný zápach. Brambora do sebe dokáže absorbovat jakékoliv pachy, díky čemuž se zbavíte jakékoliv nelibé vůně.

Pomocí oloupané brambory můžete rovněž pečovat o zevnějšek svých kožených bot. Své kožené boty oloupanou bramborou jednoduše přeleštěte a na závěr je dočistěte měkkým suchým hadříkem. V zimě vám brambory pomohou z obuvi odstranit sůl, v létě pak zažranou špínu.

Autor:
Publikováno: 12. 2. 2020 11:05 Nahlásit obsah