Lidé v Česku i na Slovensku šijí roušky a věší je před domy: Jsou zadarmo pro každého, někteří však tento počin zneužívají

Lidé v Česku i na Slovensku šijí roušky a věší je před domy: Jsou zadarmo pro každého, někteří však tento počin zneužívají Zdroj: Facebook.com | Handmade Corinna

Současná solidarita, kterou si navzájem vyjadřují lidé napříč Českem, nezná hranic. Všichni, kteří umí pracovat s šicím strojem, momentálně šijí roušky. A to nejen do nemocnic, domovů důchodců nebo pro svou rodinu, ale pro všechny potřebné. Na některých místech Česka, dokonce lidé věší šité roušky před domy, kde si je může kdokoliv zadarmo vzít.

Vlastnoruční výroba roušek pro všechny potřebné

Situace, ve které se momentálně nacházíme, dokazuje, že většina lidí má srdce na pravém místě. Většina z nás se v tuto chvíli snaží alespoň trochu pomoci, kde je nejvíc třeba. Někteří jdou ještě dál a s vervou se pouští do vlastnoruční výroby domácích roušek. Tyto v současnosti nezbytné pomůcky prodávají za symbolickou cenu zahrnující náklady, anebo za vyrobené roušky vůbec nic nechtějí a velmi rádi je darují všem potřebným.

Zdroj: Facebook.com | Zakázkové krejčovství Jana Rábová V obci u Hradce Králové vyrostl rouškovník

V současné době platí zákaz vycházení bez respirátorů nebo roušek. Jelikož je oficiálně tato nezbytná ochrana nedostatkovým zbožím, takřka každý, kdo vlastní šicí stroj, přikládá ruku k dílu a pouští se do výroby domácích roušek. A kromě symbolického prodeje je rozdává i zadarmo. Někteří lidé v Česku tak věší vlastnoručně vyrobené roušky do vchodů bytových domů nebo před svůj dům, kde si je může vzít každý, kdo je potřebuje. Jednou z nich je například majitelka zakázkového krejčovství Jany Rábová, která před svým domem v Hvozdnici u Hradce Králové vytvořila rouškovník.

Někteří lidé si brali více roušek, než měli

Jana Rábová na rouškovník v průběhu předchozích dnů pověsila několik stovek bavlněných roušek, které pro druhé ušila spolu se svým týmem. I když šlo původně o velmi dobrý nápad, někteří lidé začali její počin zneužívat a z rouškovníku si brali větší počet roušek, nežli odpovídalo jejich osobní potřebě.

„Nyní dáváme posledních 100 kusů roušek na rouškovník pro dnešek a zítřek. Poté se už budeme zaměřovat na Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Lidé nás začínají zneužívat,“ upozornila ve středu 18. března na facebookové stránce svého zakázkového krejčovství Jana Rábová. Tato žena nyní se svým týmem šije pro Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Veřejnost, která má zájem o roušky, pak žádá o shovívavost. „Nepište, nevolejte, a HLAVNĚ!!! nejezděte. Spoustě z vás, kterým jsme dnes vysvětlovali před bránou našeho domu, že až roušky budou, tak to zveřejníme na Facebooku, nás brzdí od práce, což nechceme...“ vzkazuje.

Zdroj: Facebook.com | Handmade Corinna Roušky zdarma jsou k dispozici i na Slovensku

Vlastnoručně vyrobené roušky rozdávají také lidé na Slovensku. Jde například o majitelku značky Handmade Corinna, Moniku Ferenci Tóth, která věší vlastnoručně šité roušky na bránu před svým domem v Šamoríně. Každý, kdo je potřebuje, si je může zadarmo vzít. „Snažíme se pomáhat, jak můžeme. Barevné dvouvrstvé dětské roušky ze stoprocentní bavlny, pratelné na na 95°C. Použitelné opakovaně po vyprání. Zadarmo,“ napsala Monika na své facebookové stránce. Této šikovné ženě přitom za její počin děkují lidé nejen z jejího nejbližšího okolí, ale i neznámí lidé.

Autor:
Publikováno: 20. 3. 2020 09:53 Nahlásit obsah