Medardova kápě 40 dní kape. Tato pranostika podle meteorologů souvisí s letním evropským monzunem

Medardova kápě 40 dní kape. Tato pranostika podle meteorologů souvisí s letním evropským monzunem Zdroj: Shutterstock

8. června má svátek Medard. K tomuto dni se vztahuje známá lidová pranostika “Medardova kápě 40 dní kape”. Tato pranostika vznikla na základě dlouhodobého pozorování našich předků, kteří dokonale znali přírodní cykly v průběhu celého roku. Je pranostika o Medardovi v dnešní době stále pravdivá a máme se obávat, že bude následujících 40 dní pršet?

Kdo byl svatý Medard

Svatý Medard se narodil v 5. století našeho letopočtu ve francouzské šlechtické rodině. Tento muž se dal na kněžskou dráhu. V pozdějším věku se stal biskupem a v tomto úřadě setrval až do své smrti. Traduje se, že svatý Medard měl dobré srdce a otevřenou povahu. Proto si jej vážili nejen obyčejní lidé, ale i franští králové.

Proč je ale svátek svatého Medarda, který připadá na 8. června, spojovaný s počasím a se 40 dní trvajícím deštěm? Dnešní meteorologové na to mají odborné vysvětlení.

Zdroj: Shutterstock Naši předkové vytvořili o Medardovi spoustu pranostik

V dnešní době je na světce Medarda pohlíženo jako na symbol špatného počasí. Mokrý Medard tradičně slibuje ochlazení a dlouhotrvající déšť. Na základě dlouhodobého pozorování počasí a přírodních cyklů naši předkové o Medardovi vytvořili hned několik pranostik. Některé jsou známé, jiné patří k těm zapomenutým. O které jde konkrétně?

Medardova kápě 40 dní kape.

Když na Medarda prší, voda břehy vrší.

Pláče-li Medard, i ječmen zapláče.

Když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst.

Po Medardovi ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici víc neuškodí.

Proč se říká, že Medardova kápě 40 dní kape

Z klimatického hlediska se měsíc červen projevuje příchodem letního evropského monzunu, jehož první vlnu lze až s 65procentní pravděpodobností očekávat právě kolem 8. června, tedy na svátek svatého Medarda. Chladnější oceánský vzduch vstupuje nad prohřátý evropský kontinent, v důsledku čehož dochází k vytrvalým a vydatným srážkám.

Český meteorolog Miloš Dvořák mluví o tom, že 8. června je na vrcholu tzv. medardovská cirkulace. “Na jaře a na počátku léta se nad rychle prohřívající pevninou tlak vzduchu snižuje a nad chladnějším oceánem zvyšuje. A tato nerovnováha se pak postupně musí vyrovnávat vpády chladnějšího a vlhčího vzduchu od moře,” uvedl pro ČTK.

Zdroj: Shutterstock Pro medardovské deště jsou tedy nejpodstatnější tlakové a teplotní podmínky nad evropským kontinentem a nad Atlantickým oceánem. “Čtyřicítka v překladu o Medardově kápi obrazně naznačuje, že se deštivé počasí může někdy protáhnout v případě velkých teplotních kontrastů mezi oceánem a evropským vnitrozemím až do července a v opačném případě bývá evropský letní takzvaný monzun méně výrazný a kratší. Nebo dokonce může také chybět,” dodal meteorolog Miloš Dvořák.

Český hydrometeorologický ústav zpracoval data za posledních 19 let

Na platnost pranostiky “Medardova kápě 40 dní kape” si posvítil v roce 2020 také Český hydrometeorologický ústav, který zpracoval údaje celkem z 11 českých meteorologických stanic. Zajímá vás, s jakým výsledkem?

V uplynulých 19 letech pršelo déle než 30 dnů v období po Medardovi například na Lysé hoře, Churáňově, v Českých Budějovicích, Peci pod Sněžkou, Liberci nebo Plzni. Jak vyplývá z informací ČHMÚ, v roce 2019 pršelo na Churáňově po Medardovi celkem 35 dnů, takže se v tomto případě statistika takřka do puntíku vyplnila.

Zdroj: ČHMÚ, Rozhlas.cz, ČTK

Autor:
Publikováno: 8. 6. 2021 10:37 Nahlásit obsah