Medardova kápě 40 dní kape. Tato pranostika podle meteorologů souvisí s letním evropským monzunem
8. června má svátek Medard. K tomuto dni se vztahuje známá lidová pranostika “Medardova kápě 40 dní kape”. Tato pranostika vznikla na základě dlouhodobého pozorování našich předků, kteří dokonale znali přírodní cykly v průběhu celého roku. Je pranostika o Medardovi v dnešní době stále pravdivá a máme se obávat, že bude následujících 40 dní pršet?
Kdo byl svatý Medard
Svatý Medard se narodil v 5. století našeho letopočtu ve francouzské šlechtické rodině. Tento muž se dal na kněžskou dráhu. V pozdějším věku se stal biskupem a v tomto úřadě setrval až do své smrti. Traduje se, že svatý Medard měl dobré srdce a otevřenou povahu. Proto si jej vážili nejen obyčejní lidé, ale i franští králové.
Proč je ale svátek svatého Medarda, který připadá na 8. června, spojovaný s počasím a se 40 dní trvajícím deštěm? Dnešní meteorologové na to mají odborné vysvětlení.
Naši předkové vytvořili o Medardovi spoustu pranostik
V dnešní době je na světce Medarda pohlíženo jako na symbol špatného počasí. Mokrý Medard tradičně slibuje ochlazení a dlouhotrvající déšť. Na základě dlouhodobého pozorování počasí a přírodních cyklů naši předkové o Medardovi vytvořili hned několik pranostik. Některé jsou známé, jiné patří k těm zapomenutým. O které jde konkrétně?
✓ Medardova kápě 40 dní kape.
✓ Když na Medarda prší, voda břehy vrší.
✓ Pláče-li Medard, i ječmen zapláče.
✓ Když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst.
✓ Po Medardovi ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici víc neuškodí.
Proč se říká, že Medardova kápě 40 dní kape
Z klimatického hlediska se měsíc červen projevuje příchodem letního evropského monzunu, jehož první vlnu lze až s 65procentní pravděpodobností očekávat právě kolem 8. června, tedy na svátek svatého Medarda. Chladnější oceánský vzduch vstupuje nad prohřátý evropský kontinent, v důsledku čehož dochází k vytrvalým a vydatným srážkám.
Český meteorolog Miloš Dvořák mluví o tom, že 8. června je na vrcholu tzv. medardovská cirkulace. “Na jaře a na počátku léta se nad rychle prohřívající pevninou tlak vzduchu snižuje a nad chladnějším oceánem zvyšuje. A tato nerovnováha se pak postupně musí vyrovnávat vpády chladnějšího a vlhčího vzduchu od moře,” uvedl pro ČTK.
Český hydrometeorologický ústav zpracoval data za posledních 19 let
Na platnost pranostiky “Medardova kápě 40 dní kape” si posvítil v roce 2020 také Český hydrometeorologický ústav, který zpracoval údaje celkem z 11 českých meteorologických stanic. Zajímá vás, s jakým výsledkem?
V uplynulých 19 letech pršelo déle než 30 dnů v období po Medardovi například na Lysé hoře, Churáňově, v Českých Budějovicích, Peci pod Sněžkou, Liberci nebo Plzni. Jak vyplývá z informací ČHMÚ, v roce 2019 pršelo na Churáňově po Medardovi celkem 35 dnů, takže se v tomto případě statistika takřka do puntíku vyplnila.
Zdroj: ČHMÚ, Rozhlas.cz, ČTK