Jóga pro začátečníky: Vyzkoušejte tyto základní cviky na protažení celého těla

Jóga pro začátečníky: Vyzkoušejte tyto základní cviky na protažení celého těla Zdroj: Shutterstock.com

Chtěli byste se pustit do cvičení jógy? Jednotlivé cviky tohoto prastarého učení o propojení těla a mysli si můžete na vlastní kůži vyzkoušet i doma. Harmonie mezi dechovou, tělesnou a duševní složkou svého těla dosáhnete, i když jste jógou doslova nepolíbení. Vyzkoušejte následující základní pozice jógy, které jsou vhodné právě pro začátečníky.

10 nejdůležitějších jógových pozic pro začátečníky

Jóga má více než 300 pozic, abyste se k nim v průběhu měsíců dostali, začněte s tímto cvičením velmi zlehka. V následujícím přehledu jsme pro vás připravili 10 nejdůležitějších jógových pozic určených právě pro začátečníky.

Když se do jógy pustíte, nedržte se striktně provedení pozic znázorněných na fotkách. Vždy poslouchejte svoje tělo a dle potřeby danou pozici mírně upravte. Abyste pronikli do tajů jogínského učení, oblečte se do pohodlného oblečení, připravte si podložku a mějte především klidnou a vyrovnanou mysl.

Pozice hory neboli Tadásána

Zdroj: Shutterstock.com Pozice hory je naprosto základní jógovou pozici. Postavte se tak, abyste měli chodila těsně u sebe. Chodidla musí být rovnoběžná a prsty musí směřovat dopředu. Váhu svého těla rozložte rovnoměrně po ploskách svých chodidel. Napřimte se, snažte se růst směrem vzhůru, vytáhněte své tělo a prodlužte svou krční páteř směrem za korunou hlavy. Snažte se stát jako majestátná hora, která zhlíží ke slunci.

Pozice stromu

Zdroj: Shutterstock.com Díky pozici stromu se začátečníci naučí skvěle pracovat s rovnováhou svého těla. Stoupněte si na podložku, rozkročte se a pravou nohu zapřete o levé vnitřní stehno. Své ruce stiskněte k sobě jako při modlitbě a držte je takto v oblasti hrudi. Při cvičení pozice stromu prostřídejte pravou i levou stranu svého těla.

Pes hlavou dolů neboli pozice střechy

Zdroj: Shutterstock.com Pozice střechy je jednou z nejznámějších asán. Při jejím cvičení si nejprve klekněte, ruce si položte na podložku přímo pod svými rameny. Zapřete se o prsty na chodidlech a postupně zvedejte své boky až do stříšky. Snažte se co nejvíc natáhnout nohy v kolenou, paty tlačte směrem k podložce a bříško přitáhněte co nejvíc ke stehnům.

Pozice lotosového květu

Zdroj: Shutterstock.com

Sedněte si do tureckého sedu a mějte vzpřímená záda. Své končetiny následně překřižte tak, že chodidla vám budou směřovat směrem vzhůru. Sepněte své ruce jako při modlitbě a držte je v oblasti své hrudi. Svá zápěstí si můžete rovněž zapřít o kolena. Důležité je, abyste propojili palec s ukazováčkem.

Plank neboli pozice prkna

Zdroj: Shutterstock.com Lehněte si na podložku a zapřete se o ni rukama a prsty na nohou. Celé své tělo mějte nad podložkou, a to ideálně v jedné linii. Pokuste se v této pozici vydržet co nejdéle.

Pozice trojúhelníku

Zdroj: Shutterstock.com Stoupněte si na podložku s rozkročenýma nohama. Následně svou pravou nohu otočte o 90 stupňů a levou nohu o 45 stupňů. Pravou rukou se zapřete co nejníže o svou pravou nohu, levou rukou upažte a podívejte se směrem za ní. Při dalším cvičení pozice trojúhelníku vyměňte strany.

Pozice předklonu v sedě

Zdroj: Shutterstock.com Sedněte si na podložku, své nohy dejte rovně před sebe a snažte se je mít co nejvíc natažené. Svou horní částí těla se pomalu sklánějte do předklonu. Přibližte břicho co nejblíže stehnům. Své ruce natahujte co nejdále před sebe, a snažte se jimi uchopit prsty na nohou. Povolte hlavu a krční páteř, při tomto cviku vám velmi pomůže pravidelné prodýchávání.

Pozice kobry

Zdroj: Shutterstock.com Lehněte si na břicho. Své ruce položte podél těla, a to v úrovni svých ramen. Následně se o své ruce zapřete a zvedněte do výšky svou přední část těla. Musíte mít natažené lokty, srovnaná záda a vzpřímenou hlavu.

Pozice mostu

Zdroj: Shutterstock.com Lehněte si na záda, ruce položte podél těla. Pokrčte kolena tak, abyste měli chodidla mírně od sebe. S nádechem zdvihněte pánev co nejvýše. Své ruce spojte pod zvednutým zadečkem, svými chodidly tlačte silně do podložky.

Dětská pozice

Zdroj: Shutterstock.com Jde o výbornou odpočinkovou pozici, která přijde vhod nejen začátečníkům, ale i pokročilým. Klekněte si na kolena a dlaně položte na podložku. Následně si zadečkem sedněte dozadu na svá chodidla a své ruce se snažte na podložce natahovat co nejdál před sebe. Své čelo tlačte směrem k podlaze, tímto cvičením nechte své tělo, ať se celé uvolní.

Autor:
Publikováno: 26. 3. 2019 14:00 Nahlásit obsah