Sázení rajčat si musíte správně načasovat a dodržet při něm několik zásad. Jedině tak budete mít bohatou úrodu
Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu. Jestli máte zahrádku, tyto červené plody si na ní určitě pěstujete každým rokem. Právě v druhé polovině května, tedy po zmrzlých, nastává správný čas, abyste si koupili sazenice rajčat a následně je vysadili na své zahradě. Sázení rajčat má však několik zásad, jež se vyplatí dodržovat. Které to jsou?
Při vysazování rajčat na záhon dodržujte několik zásad
Předpěstovali jste si doma na okenním parapetu sazenice tyčkových rajčat? Anebo jste si tyto mladé sazeničky koupili v zahradnictví či hobbymarketu? Ať tak, či tak, v druhé polovině května, kdy již nehrozí žádné přízemní mrazíky, začněte s jejich vysazováním na venkovní záhony.
I když sázení rajčat není žádná velká věda, vyplatí se, když budete dodržovat několik základních pravidel. Právě díky správnému sázení podpoříte růst rostlinek a následně zajistíte i bohatou úrodu rajčat.
Nejprve připravte záhony
Před samotným vysazováním sazenic tyčkových rajčat nejprve připravte záhonky. Rajčata milují půdu, která je dobře zásobená živinami. Záhonky proto nejprve zryjte a poté obohaťte živinami. Ideální je proleželý chlévský hnůj nebo rozleželý kompost. Ze záhonku rovněž odstraňte všechen plevel, který by z rostlinek rajčat zbytečně odčerpával živiny. Na takto připravený záhon již můžete začít vysazovat rajčata.
Jak daleko od sebe rajčata sázet? I to má svá pravidla
Při sázení rajčat je důležité, jak hluboko tyčková rajčata vysadíte a v jaké vzdálenosti se od sebe budou jednotlivé rostlinky nacházet. Rostlinky si následně nebudou stínit. Když nebudou vysazeny na husto vedle sebe, nebudou si tak intenzivně předávat ani případné choroby. Jakých čísel byste se tedy měli držet?
- Tyčková rajčata od sebe vysazujte ve vzdálenosti 70 až 80 centimetrů, a to ve sponu 40 až 50 centimetrů.
- Jak je to s keříčkovými rajčaty? Ta vysazujte ve vzdálenosti 60 až 70 centimetrů a ve sponu 20 až 30 centimetrů.
- Rajčata sázejte kolmo hlouběji, a to zhruba do 10 centimetrů hluboké brázdy, do které jste přidali hrst hnoje nebo kompostu. Při vysazování zahrňte do země i spodní část stonku, a to až do 5 centimetrů od kořenového balu.
Tip: Tyčková rajčata potřebují oporu ve formě dřevěné či kovové tyčky, nebo bambusu. Abyste nepoškodili sazenice, tyto kůly zarazte do země ještě před samotnou výsadbou.
Vyhněte se bramborové plísni
Rostlinky rajčat nejčastěji trpí na plísně. Abyste pravděpodobnost této choroby co nejvíce snížili, rajčata nesázejte nahusto ani nenechávejte při zemi žádné listy. Poté, co budou rajčata růst, listy z jejich stonku pravidelně otrhávejte. U vyšších rostlin by se do 30 centimetrů nad zemí neměly nacházet žádné listy.
Nejčastějším onemocněním rajčat je plíseň bramborová. Rajčata proto nevysazujte poblíž záhonků, na kterých pěstujete brambory. Abyste předešli případné plísni, rajčata nesázejte ani na záhoncích, na nichž jste v předchozím roce měli brambory, ale i papriky. Tyto rostliny totiž s rajčaty sdílí společné choroby.
Víte, že? Se kterými rostlinami si naopak rajčata rozumí? Vysaďte vedle nich bazalku. Tato bylinka pomůže, aby rajčata úspěšně odolávala škůdcům a následně příznivě ovlivní chuť jejich červených plodů.